Reklama

Reklama

Łokieć tenisisty: Jak leczyć

Schorzenie powoduje ból i często powraca. Można mu zapobiegać.

Dotyka nie tylko tenisistów, ale także osoby, które nadmiernie przeciążają stale ten sam nadgarstek. Tak jak pani Agnieszka (39 l.)

– Panie doktorze, mam problem z prawą ręką. Zewnętrzna strona łokcia boli mnie nawet wtedy, kiedy po umyciu naczyń strząsam z ręki wodę. Ból promieniuje i od kilku miesięcy systematycznie narasta.

– Proszę zacisnąć mocno dłoń, oprzeć ją na moim biurku przyciskając ją mocno do blatu, a potem zgiąć ją w nadgarstku.

Podczas wykonywania tych czynności pani Agnieszka odczuwała ból w okolicach łokcia. Na podstawie tego prostego testu mogłem postawić wstępną diagnozę: – Cierpi pani na schorzenie zwane „łokciem tenisisty” – powiedziałem.

Reklama

Nadmierne obciążenie jednej ręki

– Wbrew nazwie przypadłość ta pojawia się również u innych osób, które stale nadmiernie obciążają tę samą rękę. – No właśnie, a ja jestem krawcową.

– Zapewne podczas szycia ciągle zgina pani ten sam nadgarstek, wyciągając materiał spod igły. Wtedy dochodzi do mikrourazów mięśni, odpowiedzialnych za jego prostowanie i zginanie. – Panie doktorze, ale mnie boli łokieć.

– Do mikro urazów dochodzi w miejscu mocowania tych mięśni czyli właśnie w okolicy stawu łokciowego. Pierwszym sygnałem, że coś się dzieje, jest ból łokcia pojawiający się po wysiłku i mijający, gdy ręka odpocznie. Jednak z czasem ból pojawia się przy najdrobniejszych nawet czynnościach.

Jak leczyć

– Jak to leczyć? – Najpierw diagnozę potwierdzimy badaniem USG i RTG, które pozwalają ocenić skalę zmian. Leczenie polega na regeneracji przyczepu mięśni. Skuteczna bywa fizjoterapia: naświetlanie laserem, ultradźwiękami, a także krioterapia.

Przy niewielkich dolegliwościach wystarczy odciążyć rękę i ograniczyć ruchy ramienia. Doraźnie, gdy ból jest dotkliwy, można wziąć tabletkę przeciwbólową, położyć zimny okład lub posmarować bolące miejsce maścią rozgrzewającą – co kto woli. Pomoże także specjalny masaż.

Niezbędne przerwy w pracy

– Jak jeszcze mogę zadbać o swoją rękę? – Niezbędne są częste przerwy w pracy. Warto też rozkładać pracę na dwie ręce, np. podczas noszenia zakupów. Powinna też pani pomyśleć o zapisaniu się na basen – pływanie skutecznie wzmacnia mięśnie.

– Nie trzeba jakoś unieruchomić ręki? – Nie, gdyż może to doprowadzić do zaniku mięśni i spowolnić proces rehabilitacji. Pomaga natomiast noszenie na łokciu opaski uciskowej. Lecz uwaga – jej nieprawidłowe stosowanie może tylko zwiększyć dolegliwości bólowe.

Okład z lodu

Woreczek z kostkami lodu zawiń w miękką ściereczkę – tak zapobiegniesz odmrożeniu skóry w miejscu jego przyłożenia. Możesz skorzystać także z gotowego kompresu żelowego.

Dr n. med. Dariusz Grela ortopeda

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: łokieć tenisisty | łokieć | USG | rtg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy