Reklama

Łuszczyca - objawy choroby

Jeśli oboje rodzice mają łuszczycę, ryzyko, że zachoruje dziecko wynosi ponad 40 proc. Z chorobą zmaga się jeden rodzic – grozi ona dziecku w ok. 14 proc. Cdy choruje brat lub siostra, to ryzyko szacuje się na ok. 6 proc.

Łuszczyca w żadnym razie nie jest chorobą zakaźną. To schorzenie autoimmunologiczne, związane m.in. z nieprawidłowym funkcjonowaniem niektórych limfocytów. Są one zbyt aktywne, co powoduje zapalenie i przyspieszony tzw. cykl komórkowy. W efekcie złuszczanie się naskórka przebiega dużo szybciej, niż u zdrowej osoby.

Schorzenie atakuje młodych

Aż 75 proc. zachorowań zaczyna się przed 40. r.ż. Bywa, że choroba pojawia się jeszcze wcześniej, przed 20. r.ż., a nawet w wieku kilkunastu lub kilku lat. Często dochodzi do tego, gdy dziecko dorasta, w okresie dojrzewania.

Nie zawsze występują widoczne zmiany na skórze. W niektórych przypadkach łuszczycy objawy nie są widoczne. Można więc nie wiedzieć, że jest się na nią chorym. Zmiany łuszczycowe mogą zostać wyzwolone m.in. przez: silny, długotrwały stres, niedobór snu, zmiany hormonalne, słońce, a także nie które leki lub pokarmy.

Reklama

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: łuszczyca | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy