Reklama

Magnez - co go zawiera?

Nazywany jest królem życia. To jeden z najważniejszych minerałów, którego codziennie potrzebuje nasz organizm. Reguluje tak wiele procesów i decyduje o tylu reakcjach chemicznych, że funkcjonowanie bez niego jest właściwie niemożliwe.

Tak jak wszystkie minerały, nie jest produkowany w naszym organizmie, dlatego musimy dostarczać go wraz z dietą. I choć potrzebujemy go naprawdę niewiele, bo zaledwie setki miligramów dziennie, to jego brak jest dotkliwy dla organizmu.

Siła magnezu

Pierwiastek ten wraz z wapniem i fosforem buduje nasze kości. Decyduje o pracy komórek nerwowych. Odpowiada za wydajność pracy mózgu, za pamięć i procesy myślowe. Dzięki niemu prawidłowo pracuje mięsień sercowy.

Obniża poziom cholesterolu w krwi, co dodatkowo chroni serce i naczynia krwionośne przed uszkodzeniami. Pomaga zachować sprężystą skórę. Ma duży wpływ na odporność. Odtruwa organizm, gdyż zmniejsza toksyczność ołowiu i kadmu. A dzięki temu, że rozszerza drogi oddechowe, wspomaga leczenie astmy oraz innych chorób oskrzeli i płuc.

Reklama

Objawy braku magnezu

Powodem niedoboru magnezu jest głównie dieta uboga w minerały, a więc ta wysoko przetworzona, bogata w tłuszcze, a uboga w węglowodany. Czynnikiem, który obniża jego poziom, jest też stres.

Skutki braku: Pojawiają się skurcze mięśni (głównie łydek), drganie powiek, arytmia czy przyspieszone bicie serca. Dokucza uczucie zmęczenia, apatia, a nawet depresja.

Na niedobór magnezu mogą wskazywać problemy z zasypianiem i z pamięcią oraz brak koncentracji. Miesiączki stają się bolesne. Częściej pojawiają się migreny, bóle głowy.

Wzrasta podatność na infekcje. Ciągły brak magnezu sprzyja nadciśnieniu, osteoporozie, a nawet otyłości.

Źródła magnezu

Najwięcej jest go w grubych kaszach (gryczanej, pęczaku), razowych makaronach i ciemnym pieczywie. Można go znaleźć również w pestkach słonecznika i dyni, nasionach sezamu i lnu (siemię lniane), migdałach i orzechach oraz kiełkach zbóż. Jest obecny także w kakao.

Jego dobrym źródłem jest groch, fasola, gorczyca, szpinak, sałata, brokuły, liście kalarepy, ogórek, fasolka szparagowa, seler.

Magnez znajdziemy także w bananach, liściach mięty i wątróbce. Dobre źródło tego minerału to woda mineralna. Zalecana jest ta, która zawiera co najmniej 50 mg magnezu w litrze.

Można także sięgnąć po preparaty apteczne w postaci tabletek doustnych (także musujących). Większość z nich zawiera dodatkowo w swym składzie witaminę B6, która zwiększa wchłanianie magnezu w jelitach.

Co go wypłukuje z organizmu?

Używki (w nadmiarze) – takie, jak kawa, alkohol, napoje energetyzujące;

Leki – moczopędne, przeczyszczające i uspokajające, pigułki antykoncepcyjne i antybiotyki;

Wysiłek fizyczny i upały – powodują obfite pocenie się – wraz z potem tracimy magnez.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: magnez | leki | skutki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy