Magnez – pierwiastek życia
Dlaczego właśnie on, spośród licznej grupy składników mineralnych, zaskarbił sobie tak zaszczytne określenie w literaturze medycznej? Wpływ magnezu na dobrą kondycję organizmu trudno przeceniać. Co warto wiedzieć na temat niedoborów i nadmiaru tego pierwiastka w diecie? Z jakich produktów najlepiej pozyskać magnez?
Magnez w diecie
Do artykułów spożywczych bogatych w magnez należą: kakao, gorzka czekolada, migdały, orzechy włoskie i brazylijskie, soja, jęczmień, mąka pszenna razowa, kukurydza i ryż naturalny. Mniejsze, ale istotne ilości magnezu znajdziemy w rybach, szczególnie w makreli, łososiu i śledziach, a także w bananach, rodzynkach, suszonych śliwkach, grochu, selerze i ziemniakach. Magnez występuje także w ziołach, szczególnie, gdy mowa o wrotyczu, fiołku trójbarwnym, korzeniu czarnego bzu i owocach dzikiej róży.
Oczyszczona żywność
Z uwagi na fakt, że na naszych stołach goszczą głównie produkty przetworzone, oczyszczone i rafinowane (nierzadko zupełnie pozbawione tego pierwiastka) nie jest możliwe przedawkowanie magnezu za pośrednictwem produktów spożywczych. Klasycznym przykładem może być sól, której używamy w kuchni. Związki magnezowe powodują zawilgocenia soli kuchennej, dlatego przyjął się zwyczaj jej rafinowania i rugowania z niej cennego pierwiastka. Trzeba też wiedzieć, że bardzo dużo magnezu, bo blisko 80 proc. traci oczyszczone ziarno zbóż. Jak najczęściej wybierajmy pieczywo i makarony z mąki z pełnego przemiału. Biały cukier z kolei zawiera dwieście razy mniej magnezu niż ciemna melasa.
Niedobór i nadmiar magnezu
Osobom dorosłym zaleca się 300-400 mg magnezu na dobę. Kobietom karmiącym i ciężarnym rekomendowane jest zwiększenie dawki do około 450 mg. Suplementowanie magnezu u dzieci nie jest powszechną praktyką. W razie konieczności stosuje się 5 mg na 1 kg masy ciała. Przypadki przedawkowania magnezu są rzadkie i zachodzą jedynie w sytuacji suplementowania pierwiastka. Nadmiar, jak zawsze jest szkodliwy, magnez wykazuje wówczas działanie toksyczne.
Zdecydowanie częściej mamy do czynienia z niedoborem magnezu w organizmie, co jest przyczyną wielu zaburzeń i chorób. Objawia się nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową, skłonnością do drgawek, zaburzeniami układu współczulnego, zaburzeniami rytmu serca i naczyń krwionośnych (np. skłonnością do tworzenia się zakrzepów). Niedobór magnezu sprzyja chorobom psychicznym, nerwicom, zaburzeniom neurologicznym, padaczkom i drgawkom.
Początkowe symptomy niedoboru nie są tak ostre, jednak dokuczliwe. Najczęściej pojawia się poranne przemęczenie, nawet po wielu godzinach snu, arytmia serca, bezsenność, pocenie się w nocy, bóle stawów, dziąseł, zębów, mrowienie kończyn, drgania powiek, kłopoty z koncentracją i wiele innych nieprzyjemnych symptomów. Nie bagatelizujmy ich. Nie znikną, a problem będzie się pogłębiał.
Ewa Koza,mamsmak.com