Mają mało kalorii, niski indeks glikemiczny, są źródłem błonnika. Jedz, gdy chcesz schudnąć
Gruszka to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych, najsmaczniejszych i łatwo dostępnych owoców, który mimo to w Polsce nie jest tak często spożywany, jak w przypadku innych, europejskich krajów. Dla porównania - we Włoszech konsumpcja osiąga poziom 10 kg rocznie na osobę, z kolei w kraju nad Wisłą są to zaledwie 2 kg.
W Polsce najpopularniejszą odmianą gruszki jest "Klapsa", która charakteryzuje się bardzo słodkim smakiem. Dużym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszy się również słodko-kwaśna "Isolda" oraz "Konferencja", które są niezwykle soczyste. Trzy wspomniane odmiany dojrzewają w lipcu i pod koniec sierpnia.
Z kolei gdy mowa o gruszkach jesienno-zimowych, to warto sięgnąć po "Lukasówkę" o słodko-winnym smaku, oraz "General Leclerc" - doskonale nadającą się na przetwory.
Czytaj również: Cukrzycy mogą się zajadać bez obaw o glikemię. Dobre na przekąskę lub kolację
Gruszki są bardzo dobrym źródłem wielu witamin i minerałów, jak m.in.
- witaminy C
- potasu
- błonnika pokarmowego
Ponadto zawiera w sobie przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby przewlekłe.
W 130 gramach gruszki znajduje się 75 kcal, 0,8 g białka, 16 g węglowodanów oraz 2,7 g błonnika pokarmowego.
Czytaj także: Gruszka miłości to prawdziwy afrodyzjak. Pobudza i zachęca do aktywności fizycznej
Zawarty w gruszce sorbitol pomaga przy przewlekłych zaparciach, z kolei potas poprawia kondycję serca, wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i prawdopodobnie chroni przed udarem mózgu. Ponadto potas przyspiesza wydalanie z organizmu nadmiaru sodu, który obecny w zbyt dużych ilościach negatywnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego.
Gruszki są owocami o niskim indeksie glikemicznym, dlatego polecane są osobom w procesie redukcji masy ciała oraz chorującym na cukrzycę.
Gruszka jest owocem zawierającym jod, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy i zapobiega jej schorzeniom. Jod odpowiada wytwarzanie hormonów tarczycy: tyroksyny i trijodotyroniny, które to odpowiadają za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego i kostnego.
Gruszki powinny być spożywane przez kobiety w ciąży, ponieważ są bogate w kwas foliowy. Przyczynia się on do prawidłowego dojrzewania czerwonych krwinek - erytrocytów. Brak odpowiedniej ilości kwasu foliowego w organizmie może zwiększa ryzyko wystąpienia anemii.