Majonez: Jakie ma właściwości? Jak przygotować domowy?
Niektórzy nie wyobrażają sobie pewnych dań bez majonezu. Wyprodukowany na bazie jajek i oleju jest prawdziwą bombą kaloryczną, stąd odradza się spożywanie go tym, którzy dbają o linię. Jednak majonez w racjonalnych dawkach może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Poza tym świetnie sprawdzi się poza kuchnią. O mniej lub bardziej znanych właściwościach majonezu dowiesz się, czytając artykuł.
Majonez to zimny sos, który stanowi dodatek do popularnych dań. Jego rodowód sięga XVIII wieku, gdy francuscy żołnierze z powodu braku zaopatrzenia na Minorce stworzyli emulsję na bazie żółtek i oliwy z oliwek. Obecnie znany jest na całym świecie - towarzyszy m.in. holenderskiemu matiasowi i jest idealnym dopełnieniem do frytek belgijskich. W Polsce znany jako dodatek do jajek, kanapek oraz składnik sałatki jarzynowej serwowanej na każdej imieninowej imprezie.
Zdrowotne właściwości majonezu
Wybierając majonez w sklepie, należy dokładnie czytać etykiety umieszczone na opakowaniu – zdrowy nie może posiadać konserwantów i sztucznych dodatków. Jest to o tyle ważne, że emulsja sama w sobie posiada bardzo dużo tłuszczu. Majonez przygotowany z dobrej jakości składników dostarcza organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. Żółtka jaj uzupełniają dawkę "zdrowego" cholesterolu, a oliwa z oliwek zawiera potrzebne witaminy i mikroelementy oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Jeśli nie masz pewności co do właściwości zdrowotnych majonezu dostępnego w sklepie, można w kilka chwil przyrządzić swój własny. Do jego przygotowania potrzebne będą: jajko, łyżka octu winnego (opcjonalnie soku z cytryny), łyżeczka musztardy, 350 ml oleju (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy), sól i pieprz.
Jajko, musztardę i ocet umieść w wysokim naczyniu i ucieraj mikserem. Następnie stopniowo dodawaj olej do uzyskania odpowiedniej konsystencji i dopraw do smaku.
Prócz zastosowań kulinarnych majonez wykazuje właściwości pielęgnacyjne; m.in. wpływa odżywczo na włosy i paznokcie. Wystarczy moczyć w nim palce przez kilka minut, a następne spłukać. Czynność trzeba powtarzać codziennie do momentu uzyskania efektu odżywionych paznokci. Natomiast nałożenie go na umyte włosy sprawi, że zamiast suchych i łamliwych staną się odżywione i puszyste. Ponadto majonez uratuje dom z niejednej opresji. Skrzypiące drzwi pozostaną wspomnieniem, jeśli jego odrobiną posmaruje się zawiasy. Niechciane naklejki na meblach zostaną szybko usunięte za pomocą tego sosu: wystarczy posmarować nim naklejkę i pozostawić na kilka minut, po czym przetrzeć ją nawilżoną gąbką – powinna odejść bez śladu. Guma do żucia naklejona na podeszwie nie będzie stanowić problemu, jeśli posmaruje się ją majonezem, a następnie delikatnie usunie za pomocą noża.
Jeśli na kuchennym blacie albo stole został nieestetyczny biały krąg po gorącym kubku, należy go posmarować emulsją i pozostawić na kilka minut. Po przetarciu wilgotną szmatką powierzchnia będzie jak nowa. Łatwo można pozbyć się pęknięć z drewnianych mebli, smarując je majonezem – sprawi to, że drewno napęcznieje, a rysy znikną.