Mała czarna receptą na zdrowie?
Zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym. Jest zalecana przez lekarzy. Na co pomaga i ile jej pić?
Kiedyś mówiono o niej niepochlebnie. Zalecano delektowanie się nią z umiarem. W ostatnich latach zupełnie zmieniło się spojrzenie na kawę.
W 2016 roku umieszczono ją w Piramidzie Zdrowego Żywienia z zaleceniem, by pić 3-5 filiżanek espresso dziennie. Okazało się bowiem, że ten napój zawiera wiele bioaktywnych substancji chroniących przed uszkodzeniami komórki i narządy.
Przeciwdziała rozwojowi miażdżycy i chorób układu krążenia
Polifenole znajdujące się w kawie przeciwdziałają powstawaniu blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Obniżają poziom złego cholesterolu LDL i zapobiegają tworzeniu się zakrzepów. Kawa ma profilaktyczne działanie w chorobach sercowo-naczyniowych.
Redukuje ryzyko zawału serca i udaru mózgu
Osoby z nadciśnieniem i arytmią też mogą ją pić. Regularne raczenie się nią zwiększa tolerancję organizmu na działanie kofeiny i wręcz obniża ciśnienie krwi.
Ma działanie antyrakowe
Kilka filiżanek kawy dziennie dostarcza antyutleniaczy, które niszczą zmienione chorobowo komórki. Kofeina leczy stany zapalne, hamując rozwój nowotworów. Kawa zmniejsza ryzyko czerniaka, jelita grubego i wątroby, ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie i raka prostaty. Udowodniono, że u pacjentów z nowotworem jelita grubego, leczonych chemioterapią i pijących co najmniej 4 filiżanki dziennie, ryzyko zgonu zmniejsza się o 52 procent!
Zapobiega cukrzycy typu 2
Zawarte w niej flawonoidy redukują wchłanianie glukozy i przez to korzystnie wpływają na jej metabolizm. Zmniejszają insulinooporność w stanie przedcukrzycowym. Codzienne małe czarne opóźniają zachorowanie i spowalniają rozwój cukrzycy typu 2. Regularna konsumpcja tego napoju zmniejsza ryzyko zachorowania na ten typ cukrzycy także u osób otyłych i unikających aktywności fizycznej.
Chroni przed chorobą Alzheimera
Badania dowodzą, że kofeina obniża stężenie beta-amyloidu w mózgu. To toksyczne białko, które powoduje stopniowe obumieranie komórek nerwowych w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych. Nawyk picia kawy może zmniejszyć ryzyko choroby nawet o 30 proc. Seniorom zaleca się od 3 do 5 filiżanek dziennie, bo w późniejszym wieku to ryzyko może ulec redukcji aż o ok. 65 proc. Ważne, by osoby starsze piły kawę parzoną z użyciem filtrów i bez śmietanki.
Spowalnia proces tworzenia się kamieni żółciowych
Pobudza kurczliwość pęcherzyka żółciowego i jego opróżnianie z żółci. Dzięki temu wolniej powstają w nim cholesterolowe kamienie.
Jaką wybrać, jak parzyć?
. Stąd jej najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, chroniące komórki przed uszkadzającym działaniem wolnych rodników. Niestety, zawiera też dużo sztucznych dodatków. Mleko, śmietanka i cukier w kawie obniżają poziom antyutleniaczy. Taki napój wprawdzie smakuje wybornie, ale traci większość swojego potencjału zdrowotnego.
Jeśli masz podwyższony cholesterol, stosuj filtry. Kawa zawiera związki tłuszczowe - diterpeny, które podwyższają poziom złego cholesterolu LDL, trójglicerydów i homocysteiny w organizmie. Parzenie napoju z użyciem filtra usuwa je z naparu.
Dla porównania
Ten aromatyczny napój jest rekordzistą pod względem zawartości przeciwutleniaczy. W dużej szklance kawy "po amerykańsku" jest tyle samo kofeiny co w pięciu małych filiżankach espresso. Kawa ma 5 razy więcej antyutleniaczy niż zielona herbata. Zawartość kofeiny zależy od gatunku i sposobu parzenia. Arabica zawiera dwa razy mniej kofeiny niż Robusta.