Reklama

Malina - korzyści zdrowotne i zastosowania

Intensywnie czerwone, smaczne i delikatne maliny stanowią źródło niezliczonych korzyści zdrowotnych. Owoc ten jest pełen składników odżywczych, minerałów i witamin, które włączone do codziennej diety obniżają ryzyko raka, otyłości, chorób układu krążenia a nawet wpływają na poprawę płodności.


Wartość odżywcza


Maliny posiadają składniki odżywcze, które chronią nasz organizm i posiadają właściwości lecznicze. Zawierają dużo antyutleniaczy (w tym: antocyjany, witaminę C, kwas foliowy, witaminę A, B1, B2, itd.). Owoce są bogate w minerały (potas, fosfor, mangan, miedź, wapń, żelazo i magnez), które są wskazane dla dzieci i osób starszych. Zawierają także wodę, cukry, kwasy organiczne, azot, substancje koloryzujące i zapachowe, enzymy trawienne i błonnik. Maliny są też cenione za ich przyjemny i aromatyczny smak i zapach. Wartość energetyczna 100 gramów malin to tylko 52 kcal.

Reklama


Właściwości zdrowotne malin

Maliny są bogate w antyutleniacze. 25 procent tych związków należy do antycyjanów. Zapewniają one owocom silnie czerwony kolor, chronią przed wolnymi rodnikami atakującymi ciało, posiadają właściwości antybakteryjne i zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów w organizmie. Kwas elagowy zawarty w owocach posiada wiele właściwości leczniczych. Działa w sposób złożony, między innymi usuwając z organizmu metale ciężkie, spowalnia także rozrost komórek rakowych.

Maliny są wspaniałym źródłem witaminy C, będącej silnym antyutleniaczem. 100 gramów malin zawiera 26,2 g witaminy C, która pomaga także w walce z infekcjami, zakażeniami i usuwaniem z organizmu wolnych rodników. Są wspaniałym źródłem błonnika (6,5 g w 100 g owoców), który znakomicie sprawdza się w walce z rakiem prostaty i jelit. Błonnik spowalnia wchłanianie cukrów i cholesterolu do krwi, będąc jednocześnie doskonałym regulatorem w naszym organizmie. Maliny są zalecane dla pacjentów cierpiących na cukrzycę, choroby nerek i na reumatyzm.

Maliny dla serca i naczyń krwionośnych

Maliny są zdrowe dla serca i naczyń krwionośnych, ponieważ wiążą sole kwasów tłuszczowych w jelitach, które usuwają je z organizmu.

Maliny zawierają dużą ilość minerałów takich jak potas, miedź, mangan, żelazo i magnez. Potas jest bardzo ważny dla komórek oraz płynów ustrojowych, ponieważ kontroluje pracę serca i ciśnienie krwi. Mangan oddziałuje na antyutleniacze, a miedź uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek. Maliny są także bogate w witaminy z grupy B (B6, niacyna, ryboflawina i kwas foliowy) oraz witaminę K. Witaminy te wspierają metabolizm węglowodanów, tłuszczu i białek.

Medyczne właściwości liści malin

Liście malin mogą zostać użyte do zrobienia herbaty, która jest bardzo skuteczna w leczeniu zakażeń gardła, jelit, chorób skóry i biegunki, wzmacnia też serce i podnosi odporność. Herbata z liści malin łagodzi także bóle menstruacyjne oraz dolegliwości związane z menopauzą. Oczyszcza również krew i działa przeciwkaszlowo.

Działanie antyrakowe

Nie będzie zaskoczeniem, że - ze względu na bogactwo substancji odżywczych - istnieje wiele badań, które zajmują się wpływem malin na ochronę przed rakiem. Przewlekły stres oksydacyjny oraz zapalenia są przyczyną powstawania komórek rakowych w tkankach. Dzięki temu, że maliny dostarczają dużej ilości przeciwutleniaczy, niwelują ryzyko stresu oksydacyjnego i dostarczają bogatych składników zwalczających chroniczne zapalenia. Kombinacja tych działań znacząco obniża ryzyko zachorowania na nowotwór. Badania na zwierzętach wykazały, że maliny najbardziej wpływają na zahamowanie rozwoju raka piersi, szyjki macicy, okrężnicy, przełyku i prostaty.


Co wykazały badania

Przeprowadzone badania wskazują, że to właśnie dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy maliny wykazują tak silne działanie antyrakowe. Składniki odżywcze zawarte w malinach mają również skłonność do hamowania impulsów wpływających na rozwój komórek rakowych. W przypadku, gdy te ostatnie już istnieją, maliny mają skłonność do wysyłania sygnałów komórkom rakowym, które działają na nie destrukcyjnie.

Maliny wysyłają podobne sygnały także zdrowym komórkom, z tym, że celem tych sygnałów jest "przekonanie" komórki, by trzymała się z daleka od zakażonych tkanek.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: maliny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy