Maluch kręci nosem – czyli 5 faktów na temat alergii i kataru siennego u dzieci
Każdy z nas cieszy się z pierwszych słonecznych promieni i coraz cieplejszych dni, a to że za oknem robi się dodatkowo zielono, również pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Ale czy u wszystkich? Niestety wraz z nadejściem oczekiwanej wiosny zwiększa się ilość przypadłości alergicznych, bo jak wskazują specjaliści ok. 40 proc. mieszkańców naszego kraju jest uczulonych na roztocza, trawy i pyłki brzozy.
Alergie stają się coraz większym problemem zarówno wśród osób dorosłych jak i dzieci. Stąd też coraz częściej mamy zamiast cieszyć się tym, że kończy się dla nich trudny czas jakim jest jesień i zima, związane z licznymi przeziębieniami, grypami i innymi infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi, muszą borykać się z kolejnym problemem jakim jest alergia dziecka. Jak rozpoznać katar alergiczny? Jak postępować w trakcie alergii? Takich informacji można znaleźć wiele, często nawet sprzecznych, dlatego przytaczamy dzisiaj 5 faktów na temat dziecięcej alergii.
Upraszczając, alergia jest nieprawidłową reakcją organizmu na czynnik, który nie powinien mu zagrażać. Wynika to z tego, że układu immunologiczny w niektórych przypadkach, traktuje te z pozoru bezpieczne czynniki jako wroga i chce je zneutralizować, a nawet wydalić z organizmu. Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne, praktycznie każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotyka się z sytuacją alergiczną swojego organizmu, która może mieć delikatny bądź gwałtowny przebieg. Część alergii jest oczywiście wrodzona, ale w związku z rozwojem chorób cywilizacyjnych, również te związane z alergiami zaczynają się rozwijać. Zanieczyszczenie powietrza sprawia, że na pyłkach trwa osiadają substancje chemiczne, które mogą sprawiać, że do organizmu łatwiej dostają się alergeny, bo śluzówka jest na nie mniej odporna.
Prawidłowe oddychanie odbywa się za pomocą nosa, to właśnie on odpowiada za to, żeby dostające się do naszego organizmu powietrze było ogrzane, nawilżone i oczyszczone. Dlatego właśnie działanie nosa można porównać do naturalnego filtra. Stąd tak ważne jest dbanie o higienę nosa dziecka, nie tylko o jego oczyszczanie, ale także nawilżanie śluzówki, ponieważ im bardziej jest ona podrażniona bądź przesuszona, tym słabiej chroni jego organizm przed dostawaniem się do niego czynników niepożądanych, m.in. alergenów. Dlatego właśnie jednym z najczęściej pojawiających się objawów alergii jest właśnie katar. Nosek dziecka produkując wydzielinę, stara się w ten sposób bronić przed niepożądanymi substancjami, które chcą dostać się do jego organizmu.
Jak wskazaliśmy wcześniej, nos małego alergika jest narażony na kontakt z alergenami wziewnymi przez większość czasu, właśnie w reakcji na to powstaje w nosie wydzielina nazywana katarem siennym. Katar tego typu występuje u dzieci w trakcie pylenia roślin, na które maluch jest uczulony. Dostępne są teraz w internecie szczegółowe kalendarze pyleń, ale w skrócie określić można, że najtrudniejsze są dla alergika trzy okresy, w zależności od tego, na co jest on uczulony.
- Koniec zimy i wiosna - kwitną wtedy olcha, leszczyna, wierzba, brzoza, topola i dąb
- Wczesne lato - okres kwitnienia traw i zbóż
- Wczesna jesień - okres kwitnienia chwastów
Alergie tego typu nie muszą być wrodzone i mogą pojawić się na każdym etapie (nawet u dorosłych). Dotychczas w większości rozwijały się u dzieci pomiędzy 4. a 6. rokiem życia, jednak zwiększające się zanieczyszczenia powietrza, o którym pisaliśmy wcześniej, sprawia, że mogę się one pojawić na każdym etapie życia, coraz częściej cierpią na nie również niemowlęta. Katar alergiczny ciężko rozpoznać samodzielnie. Na pewno sygnałami, które sprawiają, że możemy podejrzewać, że katar u naszego dziecka, jest właśnie katarem siennym, jest jego występowanie w okresach pylenia, często łączy się on też z obrzękiem oczu i występowaniem pod nimi cieni.
Katar sienny w dużym stopniu wpływa na obniżenie komfortu życia malucha. Szczególnie niemowlęta cierpią dotkliwie z jego powodu, ponieważ utrudnia im on zarówno jedzenie jak i spanie. Co więcej mogą z jego powodu częściej płakać nie tylko po to, żeby okazać, że odczuwają dyskomfort, ale też dlatego, że w trakcie płaczu do noska malucha dostają się łzy, które rozpuszczają zalegającą wydzielinę i dzięki temu trochę ułatwiają mu oddychanie. Nie zmuszajmy jednak naszych maluchów, żeby w ten sposób oczyszczały swój nos i pomóżmy im w tym. Jak wskazują badania, nawet osiem na dziesięć mam nie wie jak prawidłowo oczyszczać nos u niemowląt lub dzieci, które nie są w stanie jeszcze zrobić tego samodzielnie. Najprościej wytłumaczyć to wskazując Metodę 3 kroków, która cały proces rozkłada na trzy etapy: rozrzedzania, odciągania i nawilżania. Najpierw należy bowiem wydzielinę rozrzedzić, np. za pomocą roztworu soli fizjologicznej, następnie oczyścić nos dziecka za pomocą aspiratora, a później nawilżyć śluzówkę, ponownie wkraplając roztwór soli fizjologicznej.
Katar sienny dokładnie tak samo jak wirusowy czy bakteryjny może doprowadzić do powikłań, dlatego oczyszczanie nosa dziecka ma wpływać nie tylko na poprawę jego samopoczucia, ale także chronić je przed powikłaniami takimi jak zapalenie ucha czy zatok. Alergiczny katar często jest traktowany jako coś, co po prostu w trakcie alergii występuje i nie zwraca się dużej uwagi na to, żeby dokładnie go odciągać u maluchów. Jest to jednak błąd, ponieważ może on doprowadzić do licznych komplikacji zdrowotnych. Ważne jest również nawilżanie śluzówki po oczyszczeniu nosa, to ona bowiem odpowiada ze obronę przed dostawaniem się do organizmu alergenów, dlatego warto dbać o jej regenerację.
Jak informują specjaliści, liczba osób cierpiących na alergię podwaja się co 10 lat i jest to problem narastający również wśród najmłodszych. Zwróćmy więc uwagę na to, w jakich okresach najczęściej pojawia się katar u naszych dzieci i jeśli pokrywa się on z kalendarzem pyleń, to udajmy się na konsultacje do specjalisty. Pamiętajmy też, żeby pomagać naszym maluchom i oczyszczać ich nos jak najczęściej i najdokładniej.