Reklama
Mamo, oj boli!

Kuracje od A do Z

Twoje dziecko cierpi, bo dokucza mu ucho, brzuszek albo ząb? Zanim sięgniesz po środek przeciwbólowy z apteki, wypróbuj jedną ze sprawdzonych metod stosowanych kiedyś przez nasze babcie...

Przypomnij sobie, jak kiedyś, jako dziecko, sama piłaś podsuwane przez mamę lub babcię mleko z miodem i czosnkiem lub jedną z ziołowych herbatek. Na pewno pamiętasz, że choć czasami nie były zbyt dobre, szybko łagodziły dolegliwości i skutecznie poprawiały samopoczucie. Dlatego teraz, gdy kłopoty zdrowotne ma twoja pociecha, warto sobie o nich przypomnieć.

Podpowiemy, które ze znanych od lat naturalnych sposobów pomogą dziecku przy różnych rodzajach bólu.

A jak aromatyczna kąpiel w tymianku

Ma działanie bakteriobójcze i wykrztuśne, a także świetnie nawilża śluzówkę gardła, łagodząc ból. Aby ją przygotować, 4 stołowe łyżki suszonego ziela tymianku (kupisz go w aptece lub sklepie zielarskim) zalej 2 litrami wrzątku. Zaparzaj przez kwadrans. Następnie wlej napar do wanny z ciepłą wodą i wykąp w niej smyka.

Reklama

W tymianku można bez żadnych obaw wykąpać nawet niemowlę. Zioło to jest bowiem wyjątkowo łagodne i bardzo rzadko uczula.

B jak buraczany soczek

Malucha drapie w gardle, piecze oraz boli na tyle mocno, że niechętnie połyka i obficie się ślini?

Sprawdzonym i skutecznym specyfikiem na tego rodzaju dolegliwości jest syrop z buraka. Aby go przygotować, dużego buraka ćwikłowego należy obrać, pokroić w drobną kostkę, zasypać 4 łyżkami cukru i odstawić na 1 dzień. Wytworzony w ten sposób sok można podawać nawet półrocznemu niemowlęciu - najlepiej 2-3 razy dziennie po łyżeczce.

C jak chłodny kompres


Ulży dziecku zarówno podczas bólu głowy, jak i po szczepieniu. Złagodzi też skutki dotkliwego uderzenia. Wystarczy, że kostki lodu zawiniesz w ręcznik lub zmoczysz pieluchę tetrową w chłodnej wodzie i przyłożysz do bolącego miejsca.

C jak ciepła kąpiel

Ciepła woda doskonale rozluźnia oraz uspokaja, jak również działa rozkurczająco. Dlatego właśnie taka kąpiel pomoże szybko złagodzić u maluszka dokuczliwy atak kolki.

Wystarczy, że nalejesz do wanienki wody o temperaturze 37°C i powoli zanurzysz w niej niemowlę. Następnie polej mu brzuszek wodą i masuj go. Jeśli smyk tego nie lubi, namocz tetrową pieluchę i podczas kąpieli połóż ją na obolały brzuszek.

D jak domowy syrop z cebuli

Skutecznie pomoże na ból gardła. Jak go przyrządzić?

Pokrój cebulę w plastry, zasyp ją 2-3 łyżkami cukru i odstaw na 24 godziny w ciepłe miejsce, aby puściła sok. Tak powstały syrop podawaj malcowi 3 razy dziennie po łyżeczce. Ze względu na silne właściwości wzdymające, syrop z cebuli można serwować maluchom, które ukończyły już rok życia.

G jak gryzak z lodówki

Aby złagodzić bolesne objawy ząbkowania u niemowlęcia, możesz podać mu schłodzony w lodówce (ale nie zamrożony w zamrażalniku!) gryzak. Żując i gryząc go, smyk będzie masował sobie rozpulchnione dziąsełka, co przyniesie mu wyraźną ulgę.

Jeśli nie masz w domu gryzaka, możesz podać do gryzienia schłodzoną marchewkę lub kawałek jabłka. Wtedy jednak nie spuszczaj malca z oka, bo dziecko może odgryźć niewielki kawałek i się nim zadławić.

I jak inhalacja parą wodną

Wdychanie pary wodnej doskonale nawilża śluzówkę dróg oddechowych. Łagodzi ból zaczerwienionego gardła i ułatwia odkrztuszanie śluzu. Inhalację można bezpiecznie stosować już u 3-miesięcznego maluszka. Jak ją przeprowadzić?

Wlej do miski 2 litry gorącej wody. Ustaw naczynie przy dziecku (bądź blisko i pilnuj, by smyk się nie oparzył) i pozwól mu wdychać opary. Możesz także zrobić parową saunę: nalej do wanny gorącej wody, a gdy łazienka wypełni się parą, usiądź przy wannie z brzdącem na kolanach.

Inhalacje rób 2-3 razy dziennie po 5-10 min.

K jak kartoflana mąka

Mąka ziemniaczana ma właściwości wysuszające, dlatego skutecznie łagodzi bolesne zmiany na skórze, działa antybakteryjnie oraz zmniejsza świąd. Pochłania wilgoć, pot i łój, a także dobrze przylega do skóry. Właśnie z powodu tych właściwości od dawna jest stosowana jako świetny środek na odparzenia.

Aby złagodzić zmiany na ciele maluszka, wysyp niewielką ilość mąki kartoflanej na wacik kosmetyczny. Przetrzyj nim miejsca, w których niemowlę się poci i gdzie skóra ulega podrażnieniom: zgięcia łokciowe, pod kolankami, odparzone pośladki i fałdki w pachwinach.

K jak kąpiel w krochmalu

Złagodzi bolesne otarcia i podrażnienia na ciele maleństwa. Krochmal działa podobnie jak emolienty, czyli preparaty chroniące skórę przed utratą wilgoci. Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

Postaw na gazie garnek z 5 litrami wody. Następnie odmierz 5 płaskich łyżek mąki ziemniaczanej i rozmieszaj je w 0,5 litra zimnej wody - tak, by nie było grudek.Powoli, cały czas mieszając, wlej roztwór do wody gotującej się w garnku. Gdy zrobi się kisiel, przelej uzyskany w ten sposób krochmal do wanienki z ciepłą wodą. Włóż do wody smyka i kąp go przez 5-10 minut. Nie dodawaj innych preparatów, nie używaj też mydła.

Po kąpieli osusz malca dokładnie ręcznikiem - bez pocierania.

M jak masaż brzuszka

Masowanie brzucha pobudza jelita do pracy i ułatwia pozbycie się zgromadzonych wewnątrz gazów. Jeżeli więc twój smyk ma kolkę, ułóż niemowlę na plecach. Połóż swoją dłoń na wysokości pępka dziecka i zataczaj koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Taki masaż możesz robić kilka razy dziennie. Nie wykonuj go jednak tuż po jedzeniu, gdyż malec może ulać pokarm.

M jak mleko z dodatkami

Maluchom powyżej 3 lat na ból gardła pomoże również ciepłe mleko z miodem i czosnkiem. Do podgrzanego mleka trzeba dodać łyżkę masła i miodu, zamieszać, a następnie wrzucić rozgnieciony ząbek czosnku. Po przecedzeniu przez sitko, dziecko powinno wypić dobrze ciepły napój. Natychmiast nawilży on śluzówkę gardła i złagodzi bolesne uczucie drapania.

N jak nasiadówka

Ciepła nasiadówka w roztworze nadmanganianu potasu pomoże złagodzić ból i uczucie pieczenia podczas infekcji pęcherza i przy odparzeniach.

Kilka kryształków nadmanganianu potasu rozpuść w pół szklanki wody. Wlej do miski ciepłą wodę i powoli dolewaj roztwór nadmanganianu, by woda przybrała kolor różowy. Następnie zachęć smyka, aby usiadł pupą do miski na około 10 minut.

O jak okład z soli

Jest znakomitym sposobem na złagodzenie bólu ucha. Wsyp sporą garść grubo mielonej soli na suchą patelnię i podgrzewaj przez kilka minut, aż sól stanie się ciepła. Następnie przesyp ją do bawełnianego woreczka i przyłóż maluszkowi w okolice bolącego ucha.

P jak płukanka z sody

Płukanie gardła taką miksturą szybko złagodzi ból i uczucie drapania. Jest to jednak kuracja dla nieco starszych dzieci (po 4. roku życia), które radzą sobie z wypluwaniem. Aby przygotować płukankę, wsyp pół łyżeczki sody oczyszczonej do szklanki z przegotowaną i ostudzoną wodą. Całość dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną miksturą maluch powinien płukać gardło 3-4 razy dziennie.

Jeśli nie będzie mu odpowiadał smak płukanki, zamiast sody możesz użyć ostudzonego naparu z rumianku lub też szałwii (o ile dziecko nie ma alergii).

T jak termofor

Przyniesie ulgę maluszkowi, który ma atak kolki lub cierpi na niestrawność. Pomoże bowiem rozluźnić napięte mięśnie brzuszka oraz rozkurczyć jelita, w których nagromadziło się powietrze.

Napełnij termofor gorącą wodą (o temperaturze maksymalnie 60°C) do połowy pojemności. Po nalaniu ułóż termofor płasko, aby się odpowietrzył, i w tej pozycji zakręć korek. Sprawdź, czy woda nie wycieka. Umieść termofor w pokrowcu lub owiń ręcznikiem, by maluch się nie poparzył i przyłóż dziecku do brzuszka na około 15-20 minut.

Z jak ziołowe herbatki

Napary z czarnego bzu albo kwiatu lipy można podawać niemowlętom, które skończyły 3 miesiące. Ciepłe napoje nie tylko skutecznie złagodzą nieprzyjemne drapanie w gardle, ale też zmobilizują układ odpornościowy do walki z infekcją. Aby przygotować napar, zalej saszetkę wybranej ziołowej herbatki 2/3 szklanki wrzącej wody (jeśli korzystasz z suszonych ziół, używaj 1 łyżki suszu na pół szklanki wody).

Zaparzaj ją pod przykryciem przez 15 minut. Przestudzony napój podawaj szkrabowi po ok. 1/4 szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami. Z kolei jeśli maleństwo ma skłonności do kolek, zaparzaj mu herbatkę z kopru włoskiego, która działa rozkurczająco oraz wiatropędnie. Smyk nie powinien wypijać jej jednak więcej aniżeli 100 ml dziennie.

Warto wiedzieć

Istnieje wiele przyczyn bólu u dzieci. Choć w większości wypadków jest on objawem łagodnych i przejściowych dolegliwości, typowych dla wieku dziecięcego, czasem bywa też pierwszym sygnałem poważnych schorzeń, np. przewlekłego zapalenia jelita. Dlatego nie wolno go lekceważyć. Jeśli się powtarza, jest silny i trudno go złagodzić, trzeba jak najszybciej zgłosić si ę z malcem do pediatry.

Przydatne lekarstwa z apteki

Oto, jakie leki warto mieć pod ręką w domowej apteczce.

✔ Przeciwbólowe, z paracetamolem lub ibuprofenem - są dostępne w postaci zawiesiny, czopków lub granulatu. Szybko i skutecznie łagodzą bóle różnego pochodzenia i obniżają gorączkę.

✔ Żele na bolesna ząbkowanie - bywają niezastąpione, gdy maleństwo ząbkuje. Działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

✔ Krople rozkurczowe - pomogą maluszkowi, który cierpi na silne ataki kolki. Ułatwiają pozbycie się gazów z brzuszka.

✔ Uspokajające czopki homeopatyczne - zdaniem wielu mam są niezastąpione podczas kolki, gdy cierpiący smyk jest rozdrażniony, płaczliwy i ma problemy ze snem.

✔ Probiotyki - korzystnie działają na mikroflorę jelit i dzięki temu łagodzą u dziecka różnego typu dolegliwości żołądkowe.

Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy