Mamusiu, boli mnie ucho!
Zapalenia ucha nie da się prawidłowo wyleczyć domowymi sposobami. Dowiedz się, jak postępować, by skutecznie przepędzić tę chorobę.
Rozpoznanie zapalenia ucha u malucha jest zwykle stosunkowo proste. Przy tej chorobie dziecko skarży się na silny ból i uczucie rozpierania w uchu (niemowlęta mogą komunikować dyskomfort płaczem i przykładaniem rączki do ucha). Dodatkowo ma zwykle gorączkę, zdarza się, że do objawów dołączają nudności. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie postaci tej choroby są tak łatwe do wykrycia, czasem zapalenie ucha przebiega bez bólu.
Mając to na uwadze, pamiętajmy, by zwracać uwagę także na inne sygnały. Najczęstszy z nich to pogorszenie słuchu. Czasem jest ono jedynym objawem choroby.
Zapalenie ucha można więc podejrzewać na przykład wtedy, gdy dziecko nie reaguje, gdy je wołamy, albo bardzo głośno nastawia telewizor. Jeśli coś takiego zauważymy, wybierzmy się z maluchem do lekarza jak najszybciej.
Nieleczone zapalenie ucha (nawet jeśli jego objawy po jakimś czasie samoistnie ustąpią) może się skończyć nieodwracalnymi powikłaniami.
Do takich komplikacji należą m.in.: perforacja (pęknięcie) błony bębenkowej, zniszczenie kosteczek słuchowych, tympanoskleroza (niedosłuch przewodzeniowy). Efektem większości tych powikłań jest bardzo często trwała głuchota.
Diagnozując chore dziecko, lekarz wykonuje badanie otoskopowe (wziernikowe). Badanie to pozwala ocenić drożność przewodu słuchowego oraz rozpoznać jakiekolwiek niepokojące zmiany (np. infekcje) w aparacie słuchowym. Zapalenie ucha musi być leczone antybiotykiem, dodatkowo dziecku podaje się także środki obniżające gorączkę (jeśli jest taka konieczność) oraz przeciwobrzękowe.
Terapia musi zwykle trwać przynajmniej 10 dni i nie należy jej przerywać, nawet jeśli dziecko poczuje się lepiej.
Odstawienie leków jest błędem dość często popełnianym przez działających w dobrej wierze rodziców. Tymczasem podczas pierwszych dni podawania antybiotyku bakterie jedynie słabną, ale nie giną.
Gdy przestajemy aplikować lek, chorobotwórcze drobnoustroje wzmacniają się i po jakimś czasie przypuszczają kolejny atak. Efektem są nawroty choroby - trudniejsze do wyleczenia od pierwszej infekcji, ponieważ wywołujące je bakterie uodporniły się na antybiotyk, który zwykle świetnie sobie z nimi radzi.
Gdy zapalenie ucha minie, trzeba koniecznie pójść z dzieckiem na kontrolę do laryngologa. Lekarz powinien zbadać ucho dziecka otoskopem, by sprawdzić, czy infekcja została w pełni wyleczona oraz czy nie doszło do uszkodzenia słuchu.
Przyczyną częstych zapaleń ucha bywa przerost migdałka gardłowego (trzeci migdał). W takim przypadku lekarz może nam zaproponować adenotomię, czyli zabieg wycięcia trzeciego migdałka. Operacja jest krótka (trwa 10-30 minut) i nie wymaga zwykle pobytu w szpitalu, a dziecko wraca do domu po kilkugodzinnej obserwacji.
Przez kilka tygodni po infekcji ucha nie należy chodzić z dzieckiem na basen. Przy skłonności do zapaleń ucha lepiej zrezygnować z tej aktywności na przynajmniej pół roku.
Tekst: Patrycja Malinowska