Reklama

Marchew: Na straży zdrowia

Warzywo tak cenne i bezpieczne, że może być podawane dzieciom już od czwartego miesiąca życia. Co wartościowego skrywa marchewka i kiedy będzie szczególnie korzystna?

O prozdrowotnych właściwościach marchewki decyduje obfitość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.

Beta karoten: więcej niż piękna opalenizna

Najbardziej medialnym składnikiem odżywczym marchwi jest oczywiście beta karoten, którym chcemy się nasycić przed nadejściem lata. Przyspieszanie opalania to nie jedyna jego zasługa. Beta karoten dba o nasz narząd wzroku, wzmacnia system immunologiczny i chroni przed rozwojem nowotworów. Naukowcy podkreślają jego doniosłe znaczenie w zmniejszaniu zachorowalności na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, prostaty i pęcherza moczowego.

Jeśli mowa o zasługach dla skóry, beta karoten przyspiesza procesy gojenia ran i leczenie trądziku, a także hamując starzenie komórek opóźnia pojawianie się zmarszczek.

Reklama

Moc przeciwutleniaczy

Marchew jest niezwykle cennym źródłem karotenoidów: związków, które są jednocześnie barwnikami odpowiadającymi za jej niepowtarzalny marchewkowy kolor, jak i przeciwutleniaczami. Obok wspomnianego beta karotenu znajdziemy w niej: alfa karoten, luteinę i zeaksantynę, a nawet niewielkie ilości likopenu.

Wszystkie mają korzystny wpływ na nasze oczy. Trudno też przecenić ich rolę w profilaktyce chorób nowotworowych. Przeciwutleniacze opóźniają proces starzenia komórek i zapobiegają chorobom cywilizacyjnym

Marchew dla dzieci w każdym wieku

Świeże korzenie marchwi, a w szczególności ich sok, zawierają bifidus: specyficzne związki siarkowe. Już medycyna ludowa wykorzystywała tę właściwość marchwi do zwalczania zaburzeń trawienia u niemowląt. Dzieciom podaje się  miazgę z korzeni marchwi lub świeżo wyciśnięty sok.

Marchew zalecana jest także w przypadku niedożywienia, niedokrwistości i stanów zapalnych skóry.

Od lat znana jest jej skuteczność w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego. Marchewkowa miazga jest polecana jako silne wsparcie w walce z owsikami i glistą ludzką.

Marchew dla diabetyków

Warzywo jest niezwykle cenne odżywczo  i niskokaloryczne, stąd szeroko promowane w diecie odchudzającej. Trzeba jednak zaznaczyć, że parametry marchwi zmieniają się istotnie pod wpływem obróbki termicznej. Surowa ma niski indeks glikemiczny (IG = 30). W gotowanej wzrasta on nawet trzykrotnie, co ma szczególne znacznie dla borykających się z cukrzycą. Diabetykom zalecana jest wyłącznie surowa marchew.

Chłonie nawozy mineralne

Marchew należy do warzyw, które są mało odporne na stosowane nawozy - chłonie je. Ważne by kupować ją z upraw, w których nie stosowano nawozów mineralnych, zwłaszcza azotowych. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia, zwłaszcza gdy marchew podajemy dziecku. Zanieczyszczona nawozami mineralnymi może być przyczyną poważnych zatruć pokarmowych.

Ewa Koza, mammak.com


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy