Reklama

Maść końska: Jak działa na organizm? Skład i właściwości

Ból mięśni albo stawów może skutecznie uprzykrzyć życie. By się go pozbyć w pierwszej kolejności sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Na szczęście, istnieje naturalne remedium, które szybko rozprawi się nieprzyjemną dolegliwością. Maść końska – bo o niej mowa – jest wysublimowaną mieszanką naturalnych składników. Swoją nazwę zawdzięcza kasztanowcowi zwyczajnemu, który znany jest również jako kasztanowiec koński. Jak maść działa na organizm? Co w niej znajdziemy? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czym jest maść końska?

Maść końska to specyfik, po który często sięgamy, gdy odczuwamy ból kończyn. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne preparatu zyskało uznanie w oczach wielu osób borykających się z przykrymi dolegliwościami. Walorem maści końskiej jest jej dostępność – nie jest wymagana na nią recepta i kupimy ją nie tylko w aptece. Co znajdziemy w maści końskiej? W zależności od producenta skład może się różnić, ale każdy wariant ma kilka niezmiennych elementów. Należą do nich naturalne, ziołowe wyciągi oraz dodatek olejków eterycznych.

Jak działa maść końska?

Reklama

Maść końska szybko łagodzi ból stawów i mięśni. Likwiduje stany zapalne i sprawia, że szybciej wracamy do pełnej sprawności. Nie brakuje również opinii sugerujących, że specyfik wspomaga porost włosów i szybko rozprawia się z cellulitem. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać jeden z dwóch rodzajów tej niezwykłej maści: rozgrzewającą albo ochładzającą. Warto znać ich działanie, bo wtedy łatwiej dobrać tę dostosowaną do dolegliwości i szybciej stanąć na nogi.

Maść końska doskonale rozgrzewa

Rozgrzewające działanie maści końskiej powoduje, że naczynia krwionośne zostają rozszerzone, a krew przez nie przepływająca dociera sprawniej i szybciej do tkanek. Jej stosowanie niweluje ból mięśni, stawów oraz kości. Okazuje się nieoceniona przy zwyrodnieniach, artretyzmie, nerwobólach oraz rwie kulszowej.

Chłodzące działanie maści końskiej

Maść końska, dzięki chłodzącemu działaniu, łagodzi napięcie mięśni i powoduje odczuwalną ulgę w przypadku ich przeciążenia. Łagodzi ból związany z wytężonym wysiłkiem fizycznym i świetnie radzi sobie przy stłuczeniach. Jest pomocna przy opuchliznach i obrzękach (szczególnie nóg); dzięki niej też szybciej goją się siniaki.

Skuteczność maści końskiej

Skąd bierze się popularność maści końskiej? Wszystko dzięki zawartym w niej składnikom. Odpowiednie ich proporcje powodują, że może być wszechstronnie stosowana. Do jej stworzenia wykorzystywane są wyciągi z roślin, takich jak: jałowiec, kasztanowiec, arnika, mięta, rozmaryn, tymianek, mięta, a niekiedy jeszcze chili. Działanie maści końskiej wzmacnia obecność w niej olejków eterycznych; spośród których najważniejsze to mentolowy, kamforowy i eukaliptusowy. Oczywiście, skład maści końskiej - w zależności od producentów i stosowanych przez nich receptur - może się różnić.

Jak stosować maść końską?

Maść końską należy stosować punktowo na bolące miejsce. Nie wolno przesadzać z jej ilością: wystarczy cienka warstwa, którą trzeba dokładnie rozsmarować. Dla spotęgowania efektu warto połączyć jej rozcieranie z delikatnym masażem. Maść końska dobrze sprawdzi się w aromaterapii – wystarczy jej niewielką ilość rozpuścić w ciepłej wodzie i stosować inhalację, która sprawdzi się podczas nieżytu nosa i infekcjach. Warto od czasu do czasu zafundować sobie rozluźniającą kąpiel, którą stworzymy dodając odrobinę specyfiku do wanny z ciepłą wodą.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania maści?

Przy stosowaniu maści końskiej należy zachować środki ostrożności. Nie wolno wsmarowywać ją w podrażnioną skórę i nakładać jej na otwarte rany. Jeśli specyfik stosujemy po raz pierwszy, trzeba się upewnić, czy nie jesteśmy narażeni na reakcję alergiczną. Wystarczy odrobinę maści nanieść na mały kawałek skóry i uważnie go obserwować, czy nie powstaje wysypka albo inne, niepożądane symptomy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama