Reklama

Masz kamicę nerkową? To nie powód żeby rezygnować z diety!

Kamień w nerkach lub pęcherzyku żółciowym – coraz więcej osób ma takie problemy. Sprawdź, jak dbać i o sylwetkę, i o zdrowie. Dzięki zmianie jadłospisu możesz sprawić, że do organizmu nie będą trafiały substancje, z których tworzą się kamienie lub będzie ich znacznie mniej (np. szczawiany, fosforany, cholesterol). Na co dzień warto też pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad.

Dla zdrowia nerek nigdy nie powstrzymuj się od oddawania moczu. Im dłużej zalega w układzie moczowym, tym większe ryzyko schorzeń. Unikaj częstych kąpieli, zastępuj je prysznicami. Utrzymuj prawidłową wagę ciała, bo z nadwagą jesteś bardziej narażona na Tekst: Anna Skoczeń kamicę oraz stany zapalne dróg moczowych. Co 1-2 lata rób kontrolne badanie moczu (tzw. ogólne). Ważne jest, byś pobrała próbkę właściwie: min. 3 dni przed lub po miesiączce, po nocy, po umyciu rąk, ze środkowego strumienia, do pojemniczka z apteki.

W trosce o pęcherzyk żółciowy zachowuj smukłą sylwetkę. Otyłość zwiększa wydzielanie cholesterolu do żółci i nasila aktywność enzymu, który odpowiada za jego biosyntezę w wątrobie. Ale uwaga! Nagła utrata wagi ciała też jest niekorzystna. Na co dzień nie jadaj też tłusto i słodko.

Reklama

Naucz się jeść bez soli – to łatwe!

Lekarze zalecają, by zjadać jej jak najmniej, nie więcej niż 3 g w ciągu dnia. Do tej ilości wlicza się także sól dodawana przez producentów żywności (np. do gotowych dań, ale także pieczywa, nabiału, masła, wędlin, kiszonych warzyw, słodyczy). Chlorek sodu powoduje zwiększone wydalanie jonów wapnia w moczu, co sprzyja tworzeniu się złogów i kamieni w układzie moczowym. Sól jest też niekorzystna dla pęcherzyka żółciowego.

Czym możesz ją zastąpić: łagodnymi przyprawami warzywnymi i ziołowymi, takimi jak koperek, kminek, majeranek, pietruszka.

Uwaga: przyprawy typu vegeta i jarzynka także zawierają sód (w postaci glutaminianu sodu). Dlatego je również trzeba ograniczyć.

Pomocna ściągawka ze złych i dobrych produktów

Przy kamicy nerek przede wszystkim nie jedz:

-produktów ze szczawianami (przy kamicy szczawianowo-wapniowej): buraków, rabarbaru, szczawiu, szpinaku, kiszonek, konserw mięsnych i rybnych, czekolady, suszonych fig, nie pij też mocnej herbaty i kawy;

-produktów z fosforanami (przy kamicy fosforanowo-wapniowej): warzyw strączkowych, ziemniaków, serów, jaj, mleka;

- produktów z purynami niekorzystnie zakwaszających mocz (przy kamicy moczanowej): podrobów (wątróbki, cynaderek, móżdżku), wieprzowiny, baraniny, tłustych ryb i przetworów rybnych, warzyw strączkowych, orzechów, mleka sojowego, czekolady i kakao.

Przy kamicy żółciowej jak najczęściej sięgaj po:

- Pieczywo i dodatki do pieczywa: czerstwe jasne pszenne, sucharki, grzanki, biszkopty na białkach, ser biały chudy, chude wędliny (np. polędwica, szynka), dżemy bez pestek, marmolady, miód.

- Zupy i dodatki do zup: jarzynowe (bez wywarów z kości i mięsa, podprawione zawiesinami z mąki i mleka) i krupniki z drobnych kasz oraz ryżu, zupy owocowe i mleczne, grzanki.

- Mięso, drób, ryby: chuda cielęcina, wołowina, królik, indyk, kurczak, dorsz, pstrąg, leszcz, flądra, karmazyn, sola (ryby gotowane z warzywami).

- Tłuszcz: oleje roślinne, oliwa, masło.

- Warzywa: marchew, dynia, pietruszka, seler, buraki czerwone (gotowane bez skórki i przecierane, w formie puree), sałata, pomidory bez skórki.

- Owoce: jabłka, morele, brzoskwinie (dojrzałe, gotowane, bez skórki), soki (z malin, porzeczek).

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy