Reklama

Masz tajemnicze siniaki na ciele? Możesz mieć jedną z tych chorób

Czasami zapominamy o urazach, które spowodowały na naszym ciele powstanie siniaków. W niektórych przypadkach jednak są one oznaką wielu groźnych chorób lub niedoborów w naszym organizmie. O czym mogą świadczyć wybroczyny, których pochodzenie nie jest dla nas jasne?


Siniaki na naszym ciele powstają w momencie, gdy dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i przedostania się krwi do tkanek. Wybroczyny są zazwyczaj efektem mocnego uderzenia lub ucisku. W miejscu urazu pojawia się ból, a następnie w miejscu uderzenia pojawia się zasinienie.

Siniaki jednak nie zawsze są efektem uderzenia - mogą być sygnałem, że w naszym organizmie brakuje niektórych witamin lub są oznaką groźnych chorób. O czym mogą świadczyć siniaki na naszym ciele, których pochodzenia nie jesteśmy pewni?

Niedobór witamin

Niektóre z witamin są odpowiedzialne za tworzenie krwi, krzepnięcie i szybkie gojenie ran. Witamina B12 bierze udział w tworzeniu DNA czerwonych krwinek. Jej niedobór prowadzi do powstawania lekkich siniaków. Niedobór witaminy K natomiast prowadzi do podobnego efektu, podobnie jak w przypadku witaminy C. Biorą one udział w syntezie kolagenu, a w wyniku jego niedoborów naczynia krwionośne słabną, co może powodować zasinienie na ciele.

Reklama

Zobacz także: Jedz jak jaskiniowiec. Czym jest dieta paleo?

Hemofilia

Hemofilia jest zaburzeniem dziedzicznym, w którym krew nie krzepnie prawidłowo. Dzieje się tak dlatego, że niektóre czynniki krzepnięcia są nieobecne, występują w małych ilościach lub nie działają prawidłowo (czynnik VIII w przypadku hemofilii A i czynnik IX w przypadku hemofilii B -). Powoduje to, że pacjenci krwawią dłużej niż zwykle, gdy doznają obrażeń lub dostają poważnych spontanicznych krwotoków, które zagrażają ich życiu. Jednym z najczęstszych objawów hemofilii jest również częste występowanie na ciele dużych siniaków, które powstają mimo braku uderzeń w miejscach ich występowania.

Cukrzyca

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną wynikającą z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę. Przy jej występowaniu obserwuje się pewne zmiany w krążeniu krwi. Zwłaszcza przy cukrzycy typu 2 występują problemy przy gojeniu się ran - goją się one znacznie wolniej, a także obserwuje się powstawanie siniaków.

Zobacz również: Trzustka: Jak ją oczyścić i zregenerować domowymi sposobami?

Choroba von Willebranda

Jest to najczęstsza wrodzona skaza krwotoczna. Istotą choroby von Willebranda jest zaburzenie krzepnięcia krwi, co objawia się skłonnością do nadmiernych lub wydłużonych krwawień. Jednym z najczęstszych objawów tej choroby jest właśnie skłonność do łatwego powstawania dużych, sinych wybroczyn.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: siniaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy