Medyczne i kulinarne zastosowania krwiściągu mniejszego
Niektóre z roślin posiadają wyjątkowo wiele różnorodnych zastosowań i właściwości prozdrowotnych. Stąd nadal wyjątkowo popularne są medycyna naturalna i ziołolecznictwo. Jedną z takich roślin jest krwiściąg mniejszy, którego naukowa nazwa brzmi: Sanguisorba minor. Okazuje się, że ten oryginalny kwiat znajduje głównie zastosowanie w medycynie i kulinariach. Poniżej charakteryzujemy tę nietypową roślinę i przedstawiamy jej cenne właściwości medyczne i kulinarne.
To roślina należąca do rodziny różowatych. Występuje w zachodniej i środkowej Europie, głównie na Kaukazie i w zachodniej Syberii. Tę wiecznie zieloną bylinę można również znaleźć w Ameryce Północnej, Afryce Północnej i na Wyspach Kanaryjskich. W Polsce jest rzadko spotykana, a jeśli już, to tylko na niższych obszarach górskich. Rośnie w stanie dzikim.
Można definiować go jako roślinę zielną z okrągłymi zielonymi kwiatami, różowymi pręcikami oraz ząbkowanymi liśćmi. Posiada również dosyć długą łodygę. Krwiściąg mniejszy w smaku podobny jest do ogórka. Niektórzy twierdzą, że posiada również orzechowy posmak.
Nazwa krwiściąg pochodzi od francuskiego słowa brunette. W rodzinie Sanguisorba jest aż dwadzieścia odmian tego typu roślin. Dwie najpopularniejsze to Salad Burnet (czyli krwiściąg mniejszy) i Great Burnet (krwiściąg lekarski). Obydwie mają szereg zastosowań medycznych i kulinarnych. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wykorzystanie krwiściągu mniejszego.
Medycyna
Krwiściąg mniejszy jest często wykorzystywany jako składnik leków. Szczególnie praktykowane jest to w Chinach. Znany jest również ze swoich właściwości hamujących krwawienie, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W medycynie europejskiej używany jest do zapobiegania krwotokom. Nazwa Sanguisorba, od łacińskiego słowa sanguis, oznacza krew i jest połączona ze słowem sorbere, które oznacza nasiąkać. Odzwierciedla to najcenniejsze cechy tej rośliny. Liście krwiściągu mają także właściwości ściągające i przeciwzapalne. Ponadto pomagają leczyć choroby układu pokarmowego i rozwiązują problemy trawienne. Krwiściąg mniejszy pomaga również wzmacniać zdrowie kobiet.
Jeśli chodzi o kulinaria, krwiściąg mniejszy jest wyjątkowo popularny w kuchni orientalnej, ze względu na jego wyrazisty aromat. Najczęściej dodaje się go do dań smażonych i zup, by wzmocnić ich smak i zapach. W Hiszpanii na przykład świeży krwiściąg stosują barmani do drinków! Może być używany jako zamiennik mięty, ponieważ ma podobny smak. Ta specyficzna roślina dodawana jest też do serów, nadając im wyrazistość. Ponadto jest częstym składnikiem sosów pomidorowych. Poleca się go również stosować jako dodatek do kanapek, sałatek, sosów czy mięs.
To niesamowite, ale ta mała roślina ma wyjątkowo wiele wartości odżywczych! W krwiściągu znaleźć można glikozydy, taniny, elogataniny, saponiny oraz wiele substancji przeciwwirusowych. Glikozydy znane są ze zmniejszania poziomu cholesterolu, pozostałe substancje m. in. wzmacniają układ odpornościowy oraz zdrowie kości. Mogą działać również antynowotworowo. Zawarte w krwiściągu kwas taninowy i galusowy działają jak antyoksydanty i posiadają właściwości ochronne.
W łodydze oraz liściach tej rośliny można znaleźć również ślady rutyny, kwercetyny, kemferolu, które również posiadają właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu neutralizują groźne choroby powodowane przez wolne rodniki. Beta sitosterol jest kolejnym cennym składnikiem krwiściągu. Nie tylko zmniejsza poziom cholesterolu, ale również spowalnia wzrost złośliwych guzów.
Warto wiedzieć
Niezależnie od tego, w jakim celu używamy tej rośliny, powinniśmy wiedzieć, że nie jest toksyczna dla naszego organizmu, dlatego możemy ją bezpiecznie stosować. Krwiściąg mniejszy jest łatwy w uprawie i kwitnie we wczesnym sezonie. Dobrze rozwija się w ciepłych temperaturach. Jest pyszny i z entuzjazmem wykorzystywany przez naukowców i kucharzy na całym świecie. Warto zatem na własnej skórze przekonać się o drogocennych właściwościach tej rośliny!