Reklama

Mięśniaki macicy - objawy i leczenie

Mięśniak macicy to nie wyrok. Nie jest to zmiana złośliwa, ale wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Ten artykuł rozwieje twoje wątpliwości odnośnie tej przypadłości i przybliży ci metody leczenia i usuwania mięśniaków.

Czy mięśniaki macicy to zmiany nowotworowe?

Lekarze, używając języka medycznego, nazywają mięśniaki nowotworem, jednak trzeba podkreślić, że jest to tzw. nowotwór niezłośliwy. W naszym społeczeństwie słowo to kojarzy się najczęściej bardzo negatywnie. Tymczasem mięśniaki macicy bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. Oczywiście nie oznacza to, że można je bagatelizować, ale ich wykrycie nie wiąże się z procedurą leczenia taką, jak przy nowotworach złośliwych, czyli chemioterapią i radioterapią.

Kto powinien obawiać się tej choroby?

Ryzyko występowania mięśniaków wzrasta wraz z wiekiem, a najczęściej rozpoznaje się je w późnym okresie prokreacyjnym, między 35. a 45. rokiem życia. Mięśniaki macicy są jak kula śniegowa, która ze względu na namnażanie się komórek rośnie wraz z upływem czasu. Dlatego im kobieta w okresie rozrodczym jest starsza, tym ryzyko ich pojawienia się jest wyższe. Dzieje się tak jednak do okresu menopauzy, kiedy miesiączka ustaje, a jajniki przestają produkować estradiol i progesteron. Mięśniaki występują rzadko w przypadku kobiet poniżej 20. roku życia. Szacuje się, że w różnych grupach wiekowych mogą pojawiać się: – u 25-30% kobiet powyżej 30. roku życia, – u 30-40% kobiet powyżej 40. roku życia, – u 50% kobiet powyżej 50. roku życia.

Reklama

Jakie objawy towarzyszą mięśniakom? Jak je wykryć?

Zdarza się, że panie nie zauważają żadnych niepokojących zmian, które mogłyby wskazywać na nieprawidłowości dotyczące narządów układu moczowo-płciowego. Często pacjentki przypadkiem dowiadują się o tym, że mają mięśniaki macicy. Dzieje się tak podczas rutynowego badania ginekologicznego. To dlatego tak ważne jest, żeby kobiety regularnie zgłaszały się na wizyty kontrolne do swojego ginekologa.

Jakie są obecnie stosowane metody leczenia?

Dobierane są w zależności od umiejscowienia, wielkości i ilości mięśniaków. Brany pod uwagę jest także wiek pacjentki, gdyż np. zabieg histerektomii, polegający na częściowym lub całościowym usunięciu macicy (klasycznym lub laparaskopowym), uniemożliwia rodzenie dzieci. Można też poddać się miomektomii, czyli wyłuszczeniu guzów macicy, oraz embolizacji tętnic macicznych. Jest to nieoperacyjna metoda zmniejszania zmian nowotworowych za pomocą cienkiego cewnika, przez który do naczyń mięśniaka podawany jest materiał embolizacyjny.

Leczenie farmakologiczne

Inną metodą jest leczenie farmakologiczne. Zwykle stosuje się ją w przypadku kobiet planujących macierzyństwo. Podaje się wtedy tabletki lub zastrzyki. Wpływają one na redukcję krwawienia i zmniejszenie mięśniaków macicy. Operacje mogą pozostawiać zrosty, które, niestety, czasami utrudniają zajście w ciążę.

Czy dla kobiet po menopauzie najbezpieczniejsza jest ingerencja chirurgiczna?

W takich przypadkach też warto się nad tym zastanowić. Gdy miesiączka zanika, jajniki nie produkują już estradiolu i progesteronu, więc guzy mogą się same zmniejszyć. Jeżeli jednak po tym okresie mięśniaki gwałtownie rosną, co na szczęście obserwuje się dość rzadko, może to oznaczać, że guz ma charakter złośliwy i wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego.

Czy mięśniaki uniemożliwiają zajście w ciążę?

Tak, gdyż mogą powodować ucisk na jajowody, a tym samym utrudniać transfer komórki jajowej do macicy. Bywa też, że guzy wpuklające się do jamy macicy prowadzą do poronień i wcześniejszych porodów. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że to może być powód ich domniemanej bezpłodności. Na szczęście, szybkie wykrycie zmian nowotworowych i odpowiednie ich leczenie pozwala wielu pacjentkom na szczęśliwe macierzyństwo.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama