Reklama

Reklama

Migrena - jak pokonać ból?

Silny, pulsujący ból, nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Ataki migreny potrafią obezwładnić nawet na kilka dni. Osoby, które ich doświadczyły, z niepokojem obserwują zwiastujące je symptomy. Na szczęście coraz lepiej umiemy sobie z nimi radzić.

U podobała sobie kobiety. Płeć piękna zmaga się z nią aż czterokrotnie częściej od panów. Niektórzy badacze uważają, że stoją za tym hormony, estrogeny, stymulujące napady uciążliwej migreny. Przemawia za tym fakt, że co piąta dziewczyna swój pierwszy atak ma w tym samym roku, w którym zaczyna miesiączkować, a później u co trzeciej występują regularnie w okresie okołomiesiączkowym. 

Reklama

Jednak to nie jedyna teoria dotycząca przyczyn napadów migreny. Inna wskazuje, że zakażenie bakterią Helicobacter pylori również bywa czynnikiem zwiększającym skłonność do ich występowania. Można powiedzieć, ilu badaczy, tyle teorii... 

Zły sen, zły zgryz, zły dom

Wykazano, że nocne bóle głowy lub ataki z samego rana u ponad połowy pacjentów są odzwierciedleniem zaburzeń snu. Gdy je rozwiązano, dolegliwości ustąpiły u 65 proc. badanych. Z migreną powiązano także wady zgryzu, zgrzytanie zębami oraz... krzywo wyrzynające się ósemki. 

Naukowcy też coraz częściej jej przyczyn upatrują w otaczającym nas środowisku. Ukuto nawet na to specjalny termin -"syndrom chorego budynku" (ang. sick building syndrome). Zanieczyszczenia, pleśnie, lotne związki (znajdujące się w farbach, lakierach, plastiku i klejach), a także klimatyzacja, słaba wentylacja mogą przyprawiać o ból głowy. W grupie czynników wywołujących migrenę nie zabrakło również złego oświetlenia, intensywnych zapachów oraz hałasu. Przyczyną ataków może być także ciągły stres i przemęczenie. 

Pomocne suplementy

Na szczęście są też dobre wiadomości: w niektórych przypadkach wystarczy uzupełnić niedobory składników w diecie, by obniżyć częstotliwość ataków. Tak jest na przykład w przypadku deficytu magnezu. Badacze zauważyli, że już 200 mg tego pierwiastka dziennie może zmniejszać częstotliwość migren u 80 proc. osób. 

Z kolei suplementacja witaminą B2, podobnie jak koenzymem Q10, redukuje liczbę ataków migreny o połowę. Ważne jest również uzupełnienie kwasów omega-3. Gdy podano je osobom cierpiącym na migrenę, aż u 86 proc. zaobserwowano zmniejszenie nasilenia, częstotliwości i czasu trwania ataków, u 22 proc., migreny całkowicie ustały! Dobrym rozwiązaniem jest też przyjmowanie aminokwasu 5-HTP. Zapobiega przewlekłym bólom głowy. Wiadomo też, że równie skutecznie jak przeciwmigrenowy metysergid, radzi sobie ze skracaniem ataków i łagodzeniem ich natężenia.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje