Reklama

Moringa olejodajna: Zapewnia piękno i długowieczność

Moringa olejodajna to tropikalne drzewo, które obecnie spotkamy w wielu miejscach świata. Jej właściwości oraz zastosowanie są nieocenione. Zarówno liście, kwiaty, jak i kora moringi, mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie oraz urodę. Trudno się dziwić, że nazywana jest potocznie drzewem długowieczności. Udowodniono jej działanie antynowotworowe, a także pozytywny wpływ na przebieg wielu przewlekłych chorób. W sklepach ze zdrową żywnością kupimy moringę w różnej postaci. Sprawdźmy, dlaczego warto korzystać z jej dobrodziejstw.

Drzewo długowieczności

Moringa olejodajna to tropikalne drzewo, które pierwotnie rosło u podnóża Himalajów. Obecnie spotkamy ją w wielu miejscach w Azji, a także w Afryce i Ameryce Południowej. Moringa osiąga od pięciu do dziesięciu merów wysokości. Popularność przyniosły jej rozliczne właściwości prozdrowotne. Wiele wartości odżywczych znajdziemy zarówno w jej liściach, kwiatach, jak i w korze. Trudno się dziwić, że nazywana jest ona drzewem i rośliną długowieczności oraz że szybko znalazła się w grupie superfoods. Obecnie moringa znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, kulinariach oraz w kosmetyce. Przyjrzyjmy się jej cennemu składowi oraz właściwościom.

Reklama

Wartość odżywcza moringi

Moringa ma niezwykle bogaty skład odżywczy. Znajdziemy w niej pokaźne ilości białka, potasu, żelaza, błonnika, a także witaminy C oraz A. Ilość tych składników przewyższa kilkakrotnie ich popularne źródła. Ponadto, moringa zawiera mangan, chrom, bor, magnez, wapń i fosfor. Jest również bogactwem antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki w organizmie i chronią go przed rozwojem nowotworów. Wykazano także, że dostarcza ona organizmowi większości składników odżywczych, których potrzebuje do prawidłowego działania. Oto jej najcenniejsze właściwości.

Właściwości moringi

Przyjmuje się, że moringa może pomóc w leczeniu ponad 300 chorób. Udowodniono, że łagodzi objawy astmy, reumatyzmu czy padaczki. Działa również antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Badania dowodzą również, że moringa może wspomagać leczenie cukrzycy, a także hamować rozwój nowotworów. To dzięki obecnym w niej glukozynolanom, które niszczą komórki raka. Regularnie dostarczana do organizmu moringa wzmacnia jego ogólną odporność, chroniąc nas przed najcięższymi chorobami.

Moringa w kosmetyce

W kosmetyce znany jest głównie olejek z moringi, który ma działanie odżywcze, nawilżające i regenerujące. Warto regularnie wcierać go we włosy i paznokcie, a także aplikować na twarz. Można wykorzystać go również do wykonania relaksacyjnego masażu.

Moringa w kuchni

W kuchni, podobnie jak w kosmetyce, stosuje się olej z moringi. Świetnie sprawdza się on jako dodatek do sałatek, a także do smażenia. Ponadto, do potraw i ciast możemy dosypywać również sproszkowaną moringę. Nada daniom lekko zielonawy kolor i ciekawy smak, ale przede wszystkim pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Gdzie kupić moringę?

Moringę w różnej postaci kupimy w dobrze zaopatrzonych sklepach ze zdrową żywnością oraz przez internet. W sklepach zielarskich można kupić nasiona rośliny i samodzielnie ją wyhodować. Koszt produktów z moringą wynosi zazwyczaj około kilkudziesięciu złotych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama