Myjemy się zbyt dokładnie. Powinniśmy się skupić tylko na trzech częściach

Codzienne mycie całego ciała jest dla wielu z nas podstawą higieny osobistej. Okazuje się jednak, że być może robimy to zbyt dokładnie. Eksperci, w tym lekarze, twierdzą, że wystarczy dokładne mycie tylko trzech części ciała. Jakich?

Codzienne mycie całego ciała wcale nie jest takie zdrowe
Codzienne mycie całego ciała wcale nie jest takie zdrowe123RF/PICSEL

Skup się na trzech częściach ciała

Higiena to niezwykle ważna rzecz dla zachowania naszego ciała w zdrowiu. Większość z nas przynajmniej raz dziennie kąpie się lub bierze prysznic. Jednak być może robimy to za często, a dokładniej - myjemy zbyt wiele części ciała, więcej niż jest to konieczne.

Może zniszczyć pożyteczne bakterie pozwalające ludzkiemu mikrobiomowi odróżniać dobre, korzystne dla nas patogeny od tych złych, działających szkodliwie. Nasz organizm potrzebuje niektórych bakterii i wirusów znajdujących się na powierzchni skóry
mówi o zbyt częstym myciu dr Robynne Chutkan

Zamiast myć codziennie całe ciało, eksperci radzą, aby skupić się dokładnie tylko na tych trzech jego częściach:

  • okolice intymne
  • pachy
  • stopy
Pozostałe części ciała jedynie spłucz wodą - sugerują eksperci
Pozostałe części ciała jedynie spłucz wodą - sugerują eksperci123RF/PICSEL

Zbyt dokładne mycie może szkodzić

Te części naszego ciała wymagają codziennego mycia i dokładnej pielęgnacji, ponieważ są najbardziej narażone na rozwój grzybów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Oczywiście oprócz tego konieczne jest regularne mycie rąk i twarzy.

Resztę ciała powinniśmy codziennie tylko opłukiwać wodą, natomiast nie ma potrzeby ich dokładnego szorowania gąbką czy mydłem. W ten bowiem sposób ścieramy naskórek, który jest naturalną barierą ochronną naszej skóry. Również kosmetyki należy dobierać z rozsądkiem.

Nasz układ immunologiczny potrzebuje pewnej stymulacji poprzez normalne mikroorganizmy, brud i inne czynniki środowiskowe, aby wytworzyć ochronne przeciwciała i pamięć immunologiczną. (...) Częstsze prysznice przez całe życie mogą zmniejszyć zdolność układu odpornościowego do prawidłowego funkcjonowania
opinię podziela także dr Robert H. Shmerling

***

Zobacz również:

Nietypowe pomysły na wakacje. Ile zapłacimy?Interia.tv
INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?