Reklama

Mylące oznaki raka jelita grubego

Na wczesnym etapie, gdy szanse na wyleczenie są największe, choroba ta daje niejednoznaczne objawy. Można by się spodziewać, że rak jelita wywołuje bóle brzucha. A tymczasem jego symptomy kierują naszą uwagę w inną stronę. Jakie to objawy?

Anemia

Krwawienie z odbytu i budzący lęk obraz czerwonego papieru toaletowego może być oznaką raka jelita, ale dopiero w postaci zaawansowanej. Nim do tego dojdzie, rozwijające się zmiany mogą powodować mniejsze krwawienia, we wnętrzu jelita. Ilości traconej krwi są na tyle nieduże, że - wymieszane z odchodami - niewidoczne.

Nierzadko drobne krwawienia z jelit występują nawet pół roku wcześniej, nim pojawią się w odbycie. Codzienne, choćby niewielkie, oznaczają, że ciało traci krew szybciej, niż jest w stanie ją produkować. Z doświadczenia proktologów wynika, że nie wiadomo skąd się biorąca anemia może być jednym z pierwszych symptomów raka jelita, zwłaszcza u kobiet po menopauzie!

Reklama

Gorsza kondycja i krótszy oddech

Jest to także związane z utratą krwi. Kiedy dochodzi do wewnętrznego krwawienia, a ciało nie nadąża z produkcją krwinek, uruchamia inne mechanizmy. Ich zadaniem jest zwiększenie objętości krwi krążącej w żyłach, bo musi jej być odpowiednia ilość, by organizm mógł działać prawidłowo.

Ponieważ jednak we krwi jest mniej czerwonych krwinek - a to właśnie one transportują tlen - komórki dostają go za mało. A tobie brakuje powietrza, zwłaszcza podczas wysiłku, kiedy zapotrzebowanie na tlen rośnie. Możesz również odczuwać zawroty głowy, być wiecznie zmęczona i mieć bladą skórę - te objawy też wiążą się z mniejszą ilością czerwonych krwinek.

Wzdęcia

Krwawienie z odbytu i bóle brzucha kojarzą się z chorobą jelit - ale wzdęcia już niekoniecznie. Tymczasem wzdęty brzuch i uczucie pełności mogą być objawami raka jelita - zwłaszcza w połączeniu ze zmęczeniem i krótkim oddechem oraz gdy się przeciągają i nawracają. Tak może się dziać, jeśli w jelitach coś rośnie i zmniejsza ich światło. Notoryczne wzdęcia pojawiają się kilka miesięcy wcześniej niż jakiekolwiek krwawienia czy bóle.

***Zobacz także***

Zmiana wyglądu stolca

Niepokój powinna wywołać jego barwa - chodzi nie tylko o czerwień żywej krwi. Także o pojawienie się stolców czarnych, smołowatych. Świadczą o obecności krwi, tyle że już przetworzonej przez układ pokarmowy. Taka "stara" krew w kale nie musi być objawem raka jelita. Bywa też wynikiem np. wrzodów lub zapalenia uchyłków. Jako że wszystkie te choroby wymagają konsultacji z lekarzem, nie należy zwlekać!

Prawidłowy stolec przypomina kształtem i grubością kiełbasę. Jeśli zrobił się cienki (lekarze nazywają go "ołówkowatym"), to znak, że jest w jelicie miejsce, gdzie coś rośnie i zwęża jego światło, a stolec musi się przez ten punkt przeciskać. Taki objaw najczęściej oznacza, że w jelicie są polipy, będące zmianą przednowotworową, albo wręcz guz. Uporczywe zatwardzenie może świadczyć o zmianie tak dużej, że całkowicie zamyka światło jelita.

Wykryj go badaniem

Zacznij od prostego testu na krew utajoną w kale. Kupisz go w aptece bez recepty. Ujawnia nawet niewidoczną gołym okiem obecność krwi w odchodach. Zrobisz go sama w domu, a wynik otrzymasz po kwadransie. Takie badanie powinien raz w roku (najrzadziej raz na dwa lata) zrobić każdy po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia. Jeśli rak jelita zostanie wykryty na wczesnym etapie, szansa na jego pokonanie wynosi aż 90 procent.

Porozmawiaj z lekarzem o kontrolnej kolonoskopii. Zwłaszcza jeśli w twojej rodzinie występowały już przypadki nowotworów jelit. W takiej sytuacji zalecane jest powtarzanie tego badania co 5-10 lat.

***Zobacz także***

Dobry Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: kolonoskopia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy