Reklama

Reklama

Mylące oznaki raka jelita grubego

Na wczesnym etapie, gdy szanse na wyleczenie są największe, choroba ta daje niejednoznaczne objawy. Można by się spodziewać, że rak jelita wywołuje bóle brzucha. A tymczasem jego symptomy kierują naszą uwagę w inną stronę. Jakie to objawy?

Anemia

Krwawienie z odbytu i budzący lęk obraz czerwonego papieru toaletowego może być oznaką raka jelita, ale dopiero w postaci zaawansowanej. Nim do tego dojdzie, rozwijające się zmiany mogą powodować mniejsze krwawienia, we wnętrzu jelita. Ilości traconej krwi są na tyle nieduże, że - wymieszane z odchodami - niewidoczne.

Reklama

Nierzadko drobne krwawienia z jelit występują nawet pół roku wcześniej, nim pojawią się w odbycie. Codzienne, choćby niewielkie, oznaczają, że ciało traci krew szybciej, niż jest w stanie ją produkować. Z doświadczenia proktologów wynika, że nie wiadomo skąd się biorąca anemia może być jednym z pierwszych symptomów raka jelita, zwłaszcza u kobiet po menopauzie!

Gorsza kondycja i krótszy oddech

Jest to także związane z utratą krwi. Kiedy dochodzi do wewnętrznego krwawienia, a ciało nie nadąża z produkcją krwinek, uruchamia inne mechanizmy. Ich zadaniem jest zwiększenie objętości krwi krążącej w żyłach, bo musi jej być odpowiednia ilość, by organizm mógł działać prawidłowo.

Ponieważ jednak we krwi jest mniej czerwonych krwinek - a to właśnie one transportują tlen - komórki dostają go za mało. A tobie brakuje powietrza, zwłaszcza podczas wysiłku, kiedy zapotrzebowanie na tlen rośnie. Możesz również odczuwać zawroty głowy, być wiecznie zmęczona i mieć bladą skórę - te objawy też wiążą się z mniejszą ilością czerwonych krwinek.

Wzdęcia

Krwawienie z odbytu i bóle brzucha kojarzą się z chorobą jelit - ale wzdęcia już niekoniecznie. Tymczasem wzdęty brzuch i uczucie pełności mogą być objawami raka jelita - zwłaszcza w połączeniu ze zmęczeniem i krótkim oddechem oraz gdy się przeciągają i nawracają. Tak może się dziać, jeśli w jelitach coś rośnie i zmniejsza ich światło. Notoryczne wzdęcia pojawiają się kilka miesięcy wcześniej niż jakiekolwiek krwawienia czy bóle.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: kolonoskopia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje