Reklama

Myślałeś, że nie da się jej przedawkować? Mięta może zaszkodzić

Mięta, która tak wszystkim jest doskonale znana, to znane ziele, które ma swoje zaszczytne miejsce w fitoterapii. Napar koi dolegliwości żołądkowe, odpręża, orzeźwia i wprawia w doby nastrój. Niestety, nawet w takich błahych sprawach, jak picie mięty, trzeba zachować umiar i ostrożność. Okazuje się, że miętę można przedawkować i nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji. Jakie są negatywne skutki picia mięty? Przekonajmy się.

Co można znaleźć w mięcie?

Mięta to jedna z tych roślin, której nikomu nie trzeba przedstawiać, a jej cenne właściwości znane są już od setek lat. Mięta oraz przygotowane z niej napary najlepiej działają na prawidłową pracę układu pokarmowego, mogą wspomóc pracę wątroby i jelit, a także działają rozkurczowo. Silne działanie mięty to zasługa jej bogatego składu. W zielu można znaleźć np. olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, sole mineralne, fitosterole i witaminy. 

Kto nie może pić mięty?

Napar z mięty nie jest przeznaczony dla każdego, ponieważ może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nie zaleca się, aby piły go kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, ponadto muszą się go wystrzegać osoby, które cierpią z powodu alergii na któryś ze składników mięty. Co ciekawe, choć mięta rewelacyjnie na układ pokarmowy, to osoby borykające się z refluksem i wrzodami, powinni z naparu zrezygnować, bo może wzmagać nieprzyjemne dolegliwości.

Reklama

Negatywne skutki picia mięty

Nawet wtedy, gdy nie skarżymy się na żadne dolegliwości, to napar z mięty trzeba pić z umiarem. Dlaczego? Ponieważ nadmiar spożycia napoju może odbić się na zdrowiu. W najłagodniejszym wypadku dojdzie do niestrawności, zgagi oraz refluksu. Może jednak wystąpić bolesne podrażnienie błony śluzowej żołądka, a także skurczów krtani i oskrzeli. Ponadto mięta może sprzyjać alergiom, a stosowana długotrwale prowadzi do bezsenności oraz zakłóceń snu.

W takim razie, jaka jest bezpieczna dawka naparu z mięty? W przypadku występowania dolegliwości żołądkowych można pić od dwóch do pięciu filiżanek dziennie. 

Polecamy także: 

Senność, zaparcia, bóle mięśni? To objawy przedawkowania ważnej witaminy

Co pić w upały? Oto najlepsze napoje na lato


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mięta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy