Reklama

Na co pomoże hibiskus?

Znakiem rozpoznawczym hibiskusa są piękne i pachnące kwiaty. To powoduje, że wykorzystuje się tę roślinę jako ozdobę ogrodów na całym świecie. Ponadto wykazuje ona szereg prozdrowotnych właściwości i zyskała uznanie w medycynie ludowej. Ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Kto powinien sięgnąć po hibiskusa? W leczeniu jakich dolegliwości okaże się pomocny? Na te pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czym jest hibiskus?

Hibiskus (inaczej malwa sudańska albo ketmia) to roślina, która w naturalnych warunkach rośnie w rejonach o ciepłym i wilgotnym klimacie. Szacuje się, że na świecie występuje około 200 jej odmian; uprawia się ją w celach ozdobnych i leczniczych. Może osiągać różne wysokości oraz przyjmować rozmaite formy: spotyka się ją jako krzew, kępę łodyg oraz jako drzewo. Wysoce cenione są kwiaty tej rośliny; wykazują one szerokie, prozdrowotne działania. Mimo swoich wymagań, niektóre odmiany hibiskusa mogą być ozdobą w polskich ogródkach.

Właściwości hibiskusa

Wykazano, że hibiskus ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz moczopędne. To skarbnica witaminy C, kwasów organicznych, flawonoidów, antocyjanów i polifenoli. Herbata z tej rośliny jest wysoce pomocna w leczeniu wielu dolegliwości. Przede wszystkim powinna być uzupełnieniem diety podczas infekcji; pomaga szybko pozbyć się chorobotwórczych bakterii, wzmacnia system immunologiczny oraz dostarcza niezbędnych związków osłabionemu organizmowi. W medycynie ludowej hibiskus jest przydatny przy zatruciach; pozwala szybko pozbyć się toksyn z organizmu, a ponadto zapobiega nadmiernemu zatrzymywaniu w nim wody.

Reklama

Działanie hibiskusa

Hibiskus działa zbawiennie na organizm przede wszystkim za sprawą silnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i tym samym zapobiegają powstawaniu nowotworów, spowalniają procesy starzenia oraz zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń neurologicznych, np. choroby Alzheimera. Picie naparów sporządzanych na bazie hibiskusa wspomaga też pracę układu krążenia; związki w nim zawarte wzmacniają serce oraz obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Roślina wykazuje również działanie moczopędne, wspiera leczenie schorzeń układu moczowego i skutecznie zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Zawarte w hibiskusie polifenole działają ochronnie na wątrobę, stymulują jej pracę i pomagają jej szybciej się zregenerować, a ponadto skutecznie obniżają poziom cholesterolu.

W czym pomoże hibiskus?

Prócz właściwości typowo leczniczych napary z hibiskusa wspomagają walkę o dobrą sylwetkę. Pijąc je regularnie możemy przyspieszyć trawienie i znacznie poprawić perystaltykę jelit. Jeśli połączymy je z odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym na rezultaty nie trzeba będzie długo czekać i szybko zaobserwujemy spadek wagi. Ponadto ekstrakty z tej niezwykłej rośliny pomagają zachować młody i zdrowy wygląd. Wyciąg z hibiskusa wykorzystuje się do produkcji kosmetyków, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Ich systematyczne stosowanie powoduje, że jest ona prawidłowo nawilżona, jędrna i sprężysta; zmarszczki są zredukowane, a niedoskonałości mniej widoczne. Dostępne w drogeriach szampony i odżywki, które wyprodukowane są na bazie hibiskusa, pozwolą odbudować strukturę włosów, sprawiając, że będą one lśniące i mocne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama