Nadciśnienie tętnicze: Przyczyny, objawy i leczenie
O nadciśnieniu tętniczym mówi się, że "zabija po cichu". Wyniszcza układ krążenia i przyczynia się do udaru, zawału i niewydolności serca. Wbrew pozorom wcale nie dotyka jedynie starszych i otyłych ludzi, zmagają się z nim coraz młodsze osoby. Szacuje się, że w Polsce na nadciśnienie choruje aż 9 milionów osób, ale nawet jedna trzecia nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak objawia się nadciśnienie tętnicze, jakie są jego przyczyny i na czym polega leczenie? Dowiedz się, jaką dietę stosować przy nadciśnieniu.
Nadciśnienie stwierdza się, kiedy ciśnienie tętnicze przekracza dopuszczalne normy, czyli 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego lub 90 mm Hg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Idealna wartość to 120/80 mm Hg. Lekarzom wciąż nie udało się ustalić jednoznacznych przyczyn nadciśnienia. Podejrzewa się, że dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne – schorzenie często występuje rodzinnie. Ryzyko nadciśnienia wzrasta też u osób starszych i otyłych, ale warto wiedzieć, że choroba coraz częściej atakuje nawet bardzo młodych i szczupłych ludzi, a nawet dzieci (wtedy jednak winna jest duża nadwaga, otyłość lub choroby przewlekłe).
Nadciśnienie tętnicze długo nie daje objawów lub są one bagatelizowane. Pierwsze symptomy to tzw. tępy, uciskowy ból i zawroty głowy. Wiele osób skarży się też na problemy z zasypianiem i złą jakość snu, a w ciągu dnia na drażliwość i podenerwowanie. Niestety często chorzy nie zwracają się do lekarza, a niepokojące objawy wiążą z przemęczeniem, stresem i szybkim tempem życia. Jeśli jednak zaczynamy odczuwać duszności, przewlekłe zmęczenie i kołatanie serca, jak najszybciej powinniśmy się zgłosić do lekarza. Nieleczone nadciśnienie potajemnie wyniszcza układ krążenia i obciąża serce. Z czasem prowadzi do udaru, zawału i niewydolności krążeniowej.
Leczenie nadciśnienia tętniczego uzależnione jest od stopnia jego zaawansowania. Niewielkie przekroczenia norm przy braku innych chorób przewlekłych da się wyeliminować za pomocą właściwej diety i zdrowego trybu życia. Pomóc może samo pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Lekarze podkreślają też, że zbawienny wpływ na serce i cały układ krążenia ma regularna aktywność fizyczna. Jazda na rowerze, szybki spacer, pływanie, bieganie czy jazda na rolkach poprawiają kondycję, zwiększają wytrzymałość organizmu, przyspieszają metabolizm, a jednocześnie stymulują wydzielanie hormonów, które m.in. wzmacniają naczynia krwionośne i regulują ciśnienie tętnicze.
Zaawansowane nadciśnienie, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu otyłość i choroby przewlekłe (np. cukrzyca), wymaga leczenia farmakologicznego. Pacjenci przyjmują leki, które wzmacniają układ krwionośny, rozrzedzają krew i obniżają ciśnienie. Lekarze podkreślają jednak, że nawet w przypadku przyjmowania leków kluczowa jest również odpowiednia dieta.
Osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny zrezygnować z ciężkostrawnych i tłustych posiłków. Zabronione są przede wszystkim produkty zawierające nasycone kwasy tłuszczowe, czyli tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Wyeliminować z diety należy kiełbasę czy smalec, a mocno ograniczyć czerwone mięso (wieprzowina, wołowina). Podstawę odżywiania się powinny stanowić warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty oraz chudy nabiał i mięso (niskotłuszczowe jogurty, twarogi oraz drób). W diecie nie może też zabraknąć produktów, które najskuteczniej wzmacniają serce i naczynia krwionośne, a w dodatku obniżają poziom cholesterolu. Zalicza się do nich tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, sardynki), orzechy, produkty sojowe, a także niektóre warzywa i owoce: pomidory, paprykę, buraki czerwone, czosnek, granaty, porzeczki czy kiwi.