Najczęstsze męskie dolegliwości zdrowotne. Jak sobie z nimi radzić?
O tym, że o zdrowie trzeba dbać w każdym wieku, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak wśród wielu mężczyzn jest to temat tabu: niechętnie dzielą się z kimkolwiek informacjami o swojej kondycji. Niestety prawda jest nieubłagana: Główny Urząd Statystyczny alarmuje, że średnia długość życia mężczyzn jest o osiem lat krótsza niż kobiet. Co może być przyczyną? Przede wszystkim prowadzenie nieodpowiedniego stylu życia oraz bagatelizowanie pierwszych symptomów poważnych chorób. Jakie są najczęstsze męskie dolegliwości zdrowotne? Jak sobie z nimi poradzić? Przekonajmy się.
Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, mężczyźni często żartobliwie nazywają "mięśniem piwnym". Jej główną przyczyną nie zawsze jest wyłącznie spożywanie złocistego trunku, czy innych alkoholi. Choć to tylko puste kalorie, na powstanie otyłości brzusznej wpływają również inne czynniki. Przede wszystkim nieodpowiednia dieta obfitująca w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a także siedzący tryb życia czy brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Oprócz natury estetycznej, otyłość brzuszna jest przyczyną wielu schorzeń: nadciśnienia, cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu, które nieleczone, mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Choroby układu krążenia
Nie tylko otyłość może być przyczyną schorzeń związanych z układem krążenia. Czynników, które osłabiają kondycję serca jest wiele – w konsekwencji coraz częściej słyszy się, że coraz młodsi panowie narażeni są na choroby serca. Życie w przewlekłym stresie, pracoholizm, brak czasu na wypoczynek są codziennością wielu młodych ludzi. Niektórzy, nie radząc sobie z nadmiarem obowiązków, sięgają po używki: papierosy czy narkotyki. Wszystko to bardzo wyniszcza organizm: zaczyna się od nadciśnienia, podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi, a kończy miażdżycą, zawałem lub udarem.
Choć męski układ kostny jest silniejszy niż u kobiet, to z wiekiem ulega osłabieniu. Dlatego ważna jest odpowiednia dieta, która może ochronić go przed zwyrodnieniami. Panowie w średnim wieku częściej skarżą się na bóle mięśni i stawów, które mogą być konsekwencją nie tylko urazów mechanicznych czy podejmowanej aktywności fizycznej, ale także są spowodowane nadwagą oraz nieodpowiednią dietą. Ważne jest to, aby niezależnie od wieku spożywać produkty obfitujące w wapń oraz witaminę D3. Co warto włączyć do codziennej diety? Przede wszystkim produkty mleczne: mleko, sery i jogurty oraz świeże warzywa strączkowe, natkę pietruszki, szczypiorek, szpinak czy nasiona (mak, sezam, migdały).
Prostata jest ważnym gruczołem w organizmie każdego mężczyzny. Umiejscowiona jest tuż pod pęcherzem moczowym i otacza początkowy fragment cewki moczowej. To dzięki prostacie mężczyzna jest zdolny do prokreacji. Niestety z wiekiem gruczoł ten powiększa się, co może w znacznym stopniu zaburzać prawidłowe działanie układu moczowego. Choć problem jest wstydliwy, nie wolno go bagatelizować. Trudności w oddawaniu moczu czy ból w podbrzuszu mogą być pierwszym symptomem zapalenia prostaty. W takim wypadku najlepiej schować męską dumę i udać się do lekarza, gdyż tylko on może zlecić badania i wykluczyć niezwykle niebezpieczny nowotwór prostaty.
Łysienie androgenowe dotyka młodych mężczyzn, którzy już po ukończeniu 20. roku życia zauważają mniejszą ilość włosów na głowie. Przypadłość nie jest uznana za chorobę, jednak jest przyczyną wielu męskich kompleksów. Co ją powoduje? Przede wszystkim skłonności genetyczne, które przekształcają testosteron w dihydrotestosteron. Odpowiedzialny jest on za osłabienie mieszków włosowych, które kurczą się i nie są w stanie produkować nowych włosów. Obecnie na rynku można bez problemu znaleźć specyfiki, które pomagają w leczeniu łysienia androgenowego, jednak kuracja nie zawsze kończy się powodzeniem. Czasami warto pogodzić się z wypadaniem włosów – łysi panowie nie tracą na atrakcyjności.