Reklama

Najczęstsze powody częstego oddawania moczu

Zbyt częste oddawanie moczu może być oznaką chorób lub problemów z pęcherzem. Jeżeli ty również masz nieustanne wrażenie parcia na pęcherz, nie możesz iść spokojnie do kina czy ze znajomymi na siłownię, bo ciągle chodzisz do toalety, to musisz poznać najczęstsze powody ciągłej potrzeby oddawania moczu. Może któraś dotyczy właśnie ciebie?

To tylko złudzenie

Wydaje ci się, że zbyt dużo sikasz? Choć brzmi to dziwnie, oddawanie moczu do ośmiu razy w ciągu dnia i raz w nocy jest całkowicie normalne. Jeśli jednak podejrzewasz, że możesz przekraczać tę liczbę, spróbuj zapisywać wszystkie wizyty w toalecie przez kilka dni. Może okazać się, że mieścisz się w normie, więc jesteś odpowiednio nawodniony.

Zbyt mało pijesz

Brzmi to sprzeczne z intuicją, ale to prawda. Podczas picia zbyt małej ilości płynów moczu staje się bardziej stężony i skoncentrowany. Przez to bardziej oddziałuje na pęcherz. Spowoduje to częstsze uczucie potrzeby oddania moczu. Pijąc więcej płynów rozcieńczamy mocz więc automatycznie odczuwamy mniejsze parcie na pęcherz. Lekarze zalecają pić tyle płynów, aby mocz pozostał blady, jasnożółty.

Reklama

Osłabione mięśnie Kega

Ćwicz częściej. Ale nie mówimy tu o zwykłym treningu ciała. Mowa o mięśniach Kegla, które pomagają regulować utrzymanie moczu i jego oddawanie. Często kobiety w starszym wieku (zwłaszcza po menopauzie), mają problem z osłabieniem mięśni, ale dobrą wiadomością jest to, że łatwo można je ćwiczyć. I to do tego wszędzie: przy biurku, w łóżku, siedząc w samochodzie stojącym w korku, dosłownie wszędzie. Wystarczy zaciskać mięśnie jakbyśmy powstrzymywały mocz, przytrzymać parę sekund i puścić. Powtarzaj ćwiczenia tak często jak tylko się da.

Możesz mieć mały pęcherz

Okazuje się, że jest w tym dużo prawdy, a nie tylko klasycznej wymówki. Chociaż nie można zrobić nic z wielkością pęcherza, to można nauczyć się wstrzymywać mocz. Pilnuj się, aby w jeden dzień oddawać mocz co 30 minut (czy rzeczywiście masz potrzebę, czy też nie), a na następny dzień dodaj kolejne 15 minut, o tak coraz dłużej aż do godziny. Po kilku dniach zauważysz, że bez problemu jesteś w stanie wytrzymać ten czas.

Niektóre leki jako skutek uboczny działają moczopędnie

Leki moczopędne, które są często stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, mogą spowodować to, że nerki bardzo szybko wyprodukują dużą ilość moczu. Również wiele innych leków może prowadzić do przyspieszenia produkcji moczu.. Aby upewnić się, porozmawiaj z farmaceutą następnym razem podczas kupna leków, a dowiesz się czy dany lek może prowadzić do częstszego oddawania moczu.

Może oznaczać to chorobę

Schorzenia takie jak zapalenie pęcherza, kamica nerkowa, a nawet cukrzyca mogą powodować zwiększoną produkcję moczu. Jeśli zauważysz u siebie wystąpienie nagłego wzrostu częstości oddawania moczu lub znacznie silniejsze parcie na pęcherz mimo, że masz prawie pusty pęcherz skonsultuj się z lekarzem. Być może wystarczy podanie antybiotyku który zwalczy stan zapalny lub jest to objaw groźniejszego schorzenia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy