Najlepsze sposoby, aby naturalnie wspomóc tarczycę
Problem tarczycy dotyka milionów ludzi na całym świecie, w różnym wieku. Są to osoby starsze, a nawet dzieci, które często dziedziczą chorobę po swoich rodzicach bądź dziadkach. Skutki zaburzonej pracy tarczycy mogą być bardzo poważne i powodować wiele problemów zdrowotnych ponieważ gruczoł tarczycy jest odpowiedzialny za produkcję hormonów (tyroksyny i trójjodotyroniny). Hormony tarczycy rozprowadzane są po całym organizmie i wykorzystywane przez niemal wszystkie komórki naszego ciała. Oczywiście tarczyca odpowiada również za metabolizm, czyli mówiąc prościej za aktywność życiową. Pracą tarczycy kieruje przysadka mózgowa, która kontroluje właściwy poziom hormonów wytwarzanych przez gruczoł. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu tarczycy w dobrej formie, możesz podjąć kroki w celu utrzymania prawidłowego poziomu hormonów.
Gruczoł tarczycy wymaga od nas wprowadzenia do diety produktów, które są bogate w jod, selen, żelazo i cynk. Te składniki są niezbędne do prawidłowej pracy narządu. Oczywiście najlepiej jest spożywać produkty pełnowartościowe i wysokiej jakości, które zapewnią nam również niezbędne ilości witaminy z grupy B. Jakie produkty są bogate w te wszystkie składniki odżywcze?
Wodorosty
Wodorosty inaczej nazywane trawą morską do których zaliczamy glony, krasnorosty, makroglony czy brunatnice. Wszystkie wodorosty, dzięki swojemu pochodzeniu są bogate w jod, który jest najważniejszym pierwiastkiem wpływającym na pracę tarczycy. Trawa morska jest również doskonałym źródłem potasu i wysokowartościowego białka.
Ryby
Ryby są doskonałym źródłem jodu w diecie, a także niesie ze sobą niesamowite korzyści dla zdrowia, które gwarantują nam kwasy tłuszczowe omega 3. Kwasy omega 3 pomagają wzmocnić serce oraz cały układ krążenia. Ryby głębinowe, takie jak dorsz zawierają najwyższe stężenie jodu, dlatego też są dużo bardziej wartościowe.
Kokos jest doskonałym źródłem pożywienia, a olej kokosowy był stosowany od wielu lat w leczeniu niektórych dolegliwości związanych z infekcjami bakteryjnymi oraz wirusowymi. Olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe potrzebne do właściwego działania metabolizmu. Kwasy te, są łatwo przyswajane przez organizm i przyczyniają się do regulowania produkcji hormonów tarczycy.
Fasola
Ziarna fasoli są dobrym źródłem cynku i żelaza. Zapewniają one również wysokiej jakości białko oraz są doskonałym źródłem witaminy z grupy B i C. Istotne jest to, że poszczególne odmiany fasoli są źródłem selenu, niewielka ilość fasoli zjedzonej w ciągu dnia potrafi zapewnić aż 19 procent dziennego zapotrzebowania na selen.
Jajka są najlepszym źródłem jodu, ponieważ zawierają około 16 procent dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Niedawno przeprowadzono badania, które wykazały, że mleko, jogurty oraz sery przyczyniły się do zwiększenia poziomu jodu w organizmie. Dlatego osoby, które zrezygnowały z jedzenia nabiału, pozbawiły się szansy na banalny sposób uzupełnienia cennych pierwiastków.
Wątróbki wieprzowe lub drobiowe
Chociaż nie jest to coś odpowiedniego dla wegetarian i osób nie przepadających za podrobami, wątróbki wieprzowe lub drobiowe są świetnym źródłem żelaza, cynku i selenu, a także wysokiej jakości białka. Dodatkowo wątróbki zapewniają składniki odżywcze takie jak wapń, potas oraz witaminy z grupy A, C, D oraz B.
Podczas gdy orzechy są doskonałym źródłem białka, witamin, minerałów i błonnika, migdały są bogate w składniki odżywcze potrzebne do prawidłowej pracy tarczycy. Migdały łączą w sobie wysoką zawartość żelaza, selenu, cynku oraz witamin z grupy B i wysokiej jakości białka.
Zielone warzywa liściaste
Szpinak, jarmuż, kapusta, boćwina czy rzepa są doskonałym źródłem żelaza, witamin z grupy B (potrzebnych do wytwarzania hormonów przez tarczycę) witamin z grupy A, C i D, oraz magnez. Te wszystkie składniki odżywcze i witaminy są niezbędne nie tylko do prawidłowej pracy gruczołu tarczycy ale również pomagają utrzymać idealną sylwetkę i dbać o nasz ogólny stan zdrowia.