Reklama

Najlepsze ziołowe sposoby na menstruację

Każdego miesiąca kobiety cierpią na bóle menstruacyjne i czują się, jakby coś rozrywało je od środka. Jednak menstruacja to tylko comiesięczne złuszczanie się ścianek macicy po tym, jak nie doszło do zapłodnienia. Niestety, towarzyszyć temu mogą skurcze, bóle głowy, wymioty, rozdrażnienie, przez co bardzo trudno jest wytrzymać te kilka dni. Od okresu dojrzewania do menopauzy kobieta średnio może mieć 400 cykli menstruacyjnych, podczas których mogą występować wszystkie nieprzyjemne objawy. Oto kilka ziołowych sposobów, które złagodzą objawy miesiączki.

Rumianek

Rumianek to roślina o delikatnych białych płatkach lubiąca światło dzienne. Jest powszechnie używana do złagodzenia bólów brzucha i skurczów. Zawiera terpenoidy (bisoprolol, matrycynę, chamazulen) i flawonoidy (apigeninę, luteolinę), które mają działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Taki środek przeciwbólowy i łagodzący skutecznie poradzi sobie z rozdrażnieniem, ukoi nerwy i uspokoi w trakcie comiesięcznych skurczów, a także zapewni równowagę ciała i umysłu. Rumianek najlepiej stosować w formie naparu. Oto jak przyrządzić kubek herbaty rumiankowej.

Zagotuj wodę w rondelku i dodaj czubatą łyżeczkę suszonego rumianku.

Reklama

Odstaw na 10-20 minut, aż napar nabierze intensywnego złotego koloru.

Przelej do kubka i dodaj cytrynę lub miód do smaku według uznania.

Najlepiej pić dwa kubki dziennie przez cały tydzień poprzedzający menstruację.

Kalina koralowa i kalina śliwolistna

Te rośliny zaliczane do jednej rodziny rozluźniają mięśnie macicy i jelit, a więc są bardzo skuteczne w przypadku skurczy towarzyszących menstruacji. Ponadto są dobrym środkiem przeciwbólowym i uspakajającym, a ich używanie jest bezpieczne. Obie rośliny pomogą w przypadku skurczy, zespołu stresu przedmiesiączkowego, krwotoku poporodowego, obfitego krwawienia w czasie miesiączki, zagrożenia poronieniem itd. Wiele osób woli używać tych roślin zamiast niesteroidowych leków przeciwzapalnych, gdyż nie wywołują one żadnych skutków ubocznych i nie niszczą wątroby. Na ból miesiączkowy najlepiej używać ich w postaci wywaru.

Zagotuj w garnku kubek wody i dodaj 1 łyżkę korzenia kaliny. Gotuj na wolnym ogniu przez dziesięć minut. Przed spożyciem można dodać coś do poprawy smaku. Najlepiej pić pół kubka trzy razy dziennie lub co trzy godziny w razie konieczności.

Dzięgiel chiński

Kolejnym sposobem na złagodzenie bólów menstruacyjnych jest tradycyjne zioło pochodzące ze Dalekiego Wschodu. Od tysięcy lat jest używane w przypadku problemów ginekologicznych takich jak bóle menstruacyjne, dolegliwości pociążowe, choroby, zmęczenie lub brak energii. Dzięgiel chiński działa tonizująco i wzmacniająco na macicę poprzez regulację hormonów, poprawę napięcia mięśni macicy i regulację cyklu menstruacyjnego. Ponadto poprawia przepływ krwi, a więc wpływa na regularne krwawienia.  Ma działanie relaksacyjne, podobne do działania rumianku. Ze względu na działanie poprawiające przepływ krwi odradzany jest kobietom, których krwawienia są bardzo obfite. Oto przepis na tradycyjny napar z dzięgielu chińskiego z dodatkiem chińskich czerwonych daktyli (opcjonalnie).

Przygotuj wszystkie składniki: 3 plastry korzenia dzięgielu chińskiego, 2 miski wody, 8 wydrążonych czerwonych chińskich daktyli, 1 płaska łyżeczka jagód goji. Przepłucz składniki zimną wodą i wrzuć do garnka, a następnie zalej dwoma kubkami wody. Przykryj garnek pokrywką i doprowadź wodę do wrzenia.

Zmniejsz ogień i gotuj przez 20 minut, aż połowa wody wyparuje. Wywar jest gotowy do spożycia –  w smaku jest słodko-gorzki. Wszystkie składniki są dostępne w sklepach spożywczych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kalina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy