Najpopularniejsze diety – wady i zalety
Większość kobiet marzy o szczupłej sylwetce, zdrowej cerze i lśniących włosach. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe odżywianie się, regularny ruch, wysypianie się oraz unikanie stresu. W codziennym życiu pełnym obowiązków i spraw do załatwienia trudno jest jednak znaleźć czas na wszystko. Jaka dieta będzie najodpowiedniejsza dla naszego zdrowia i żywieniowych preferencji? Która pozwoli na szybkie pozbycie się kilogramów, a jednocześnie nie zakończy się efektem jo-jo? Poznaj wady i zalety najpopularniejszych diet i wybierz dla siebie tę najlepszą! Pamiętaj, że celem diety powinno być przede wszystkim wypracowanie dobrych nawyków żywieniowych i sumienne ich przestrzeganie.
Dieta polega na regularnym spożywaniu pięciu posiłków dziennie - tak, aby łącznie dostarczyć do organizmu nie więcej niż 1000 kalorii. Jadłospis można układać samodzielnie, ale trzeba pamiętać o tym, że posiłki powinny być różnorodne i zbilansowane, należy unikać produktów przetworzonych. W ciągu tygodnia można pozbyć się od 1 do 2 kilogramów.
Zalety:
- dieta jest zbilansowana i nie wymaga unikania białek, węglowodanów lub tłuszczy,
- efekty są stosunkowo szybkie i można je długo utrzymać.
Wady:
- niska kaloryczność powoduje ciągłe uczucie głodu,
- przygotowywanie urozmaiconych posiłków i ciągłe liczenie kalorii może być męczące,
- diety nie powinny stosować osoby aktywne fizycznie ani przewlekle chore.
Celem dwuetapowej diety jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz powrót do naturalnej równowagi. Chudnięcie jest efektem ubocznym. Pierwszy etap to tak naprawdę głodówka oczyszczająca, która trwa od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie można jeść tylko niskoskrobiowe warzywa i owoce o niewielkiej zawartości cukru. Dieta dostarcza jedynie 600 kalorii dziennie. Drugi etap to wychodzenie z diety i powrót do zbilansowanych, regularnych posiłków.
Zalety:
- dieta nie wymaga liczenia kalorii,
- ze względu na konieczność długiego przeżuwania surowych warzyw, mamy wrażenie, że ciągle jemy.
Wady:
- dieta jest restrykcyjna, a nieprawidłowe wyjście z niej powoduje efekt jo-jo,
- spożywanie jedynie warzyw i owoców może powodować podrażnienia żołądka,
- może powodować uczucie senności, zmęczenia i irytacji wynikające z niewystarczającej ilości kalorii dostarczanych do organizmu
Jest bardzo popularną dietą, bo pozwala na szybką redukcję masy. Jej autorem jest francuski dietetyk Pierre Dukan. To dieta białkowa, która składa się z 4 faz, a ich długość jest uzależniona od liczby kilogramów, które chcemy zrzucić. Pierwsza faza (od 2 do 10 dni) polega na spożywaniu wyłącznie białek (chuda wołowina, wieprzowina, drób, ryby, nabiał bez tłuszczu). Posiłki powinny być przygotowywane beztłuszczowo. W trakcie drugiej fazy (trwa dopóki nie zrzucisz zakładanej liczby kilogramów) możesz dodatkowo jeść gotowane i surowe warzywa (z wyjątkiem ziemniaków, ryżu i warzyw strączkowych), ale nie każdego dnia. Trzecia faza jest bardziej urozmaicona (jej długość oblicza się, mnożąc liczbę zgubionych kilogramów razy 10 dni). Możesz włączyć niewielkie ilości niektórych owoców, kilka porcji węglowodanów i minimalne ilości tłuszczu. Czwarty etap polega na zwykłym racjonalnym odżywianiu się, ale jeden dzień w tygodniu wciąż polega jedynie na jedzeniu białek. W trakcie całej diety należy pić bardzo duże ilości wody (nawet 5 litrów dziennie).
Zalety:
- szybka redukcja masy ciała,
- brak głodzenia się, dozwolone produkty można jeść w nieograniczonych ilościach,
- stosowanie diety według zaleceń pozwala uniknąć efektu jo-jo i przez wiele lat cieszyć się szczupłą sylwetką.
Wady:
- restrykcyjne zasady spożywania posiłków i przestrzegania poszczególnych faz,
- konieczność przyjmowania witamin i minerałów w postaci suplementów diety,
- dieta obciążająca nerki (nadmiar białka) i pracę mózgu (niedobór glukozy), co powoduje złe samopoczucie.
To dieta niskowęglowodanowa opierająca się na spożywaniu tłuszczów i białek. Pozwala schudnąć 3-5 kg w ciągu miesiąca. Składa się z trzech dwutygodniowych etapów. Polega na spożywaniu głównie tłuszczy i białek oraz stopniowym zwiększaniu liczby węglowodanów, jednak są to ilości minimalne (z 20 gram dziennie w początkowych fazach do maksymalnie 120 gram dziennie przez resztę życia). Lekarze przestrzegają jednak, że ze względu na zdrowie, dietę można stosować maksymalnie przez rok.
Zalety:
- szybka redukcja wagi przy jednoczesnym braku uczucia głodu.
Wady:
- dieta restrykcyjna, wymagająca wielu wyrzeczeń i dużej motywacji,
- nie powinny jej stosować osoby przewlekle chore,
- powoduje złe samopoczucie, bóle głowy, zaparcia. Na dłuższą metę źle wpływa na zdrowie ze względu na niedobór witamin i węglowodanów.
Polega na regularnym jedzeniu małych, dokładnie wyważonych posiłków. Trwa 13 dni, w czasie których dostarczamy do organizmu jedynie 600-800 kalorii dziennie. Zakłada 3 posiłki dziennie i 2 przekąski, a jej podstawą są jajka, chude mięso i warzywa. Dieta pozwala osiągnąć szybkie efekty – można na niej schudnąć 7-20 kg, jednak w większości pozbywamy się z organizmu wody, a nie tłuszczu. Lekarze przestrzegają przed jej negatywnymi skutkami i dużą szansą na efekt jo-jo. Nie powinno się jej stosować częściej niż raz na 2 lata.
Zalety:
- krótki czas diety (13 dni) i szybkie efekty – można schudnąć nawet 20 kg,
- poprawia przemianę materii.
Wady:
- dieta bardzo restrykcyjna, wymagająca liczenia kalorii i wielu wyrzeczeń,
- opiera się na monotonnych posiłkach, które nie dostarczają podstawowych składników odżywczych,
- nie mogą jej stosować osoby aktywne fizycznie ani cierpiące na przewlekłe choroby,
- powoduje złe samopoczucie,
- efekt jo-jo jest bardzo prawdopodobny.
Dieta, którą można stosować, kupując komercyjne produkty. Opiera się na spożywaniu gotowych posiłków o niskiej kaloryczności, takich jak zupy w proszku, batony, napoje i inne produkty o specjalnie opracowanym bilansie kalorycznym. Jest to dieta białkowa i bardzo niskokaloryczna (maksymalnie 600 kalorii dziennie), trwa kilka tygodni.
Zalety:
- brak konieczności przygotowywania posiłków – spożywa się tylko gotowe, przetworzone jedzenie,
- pozwala szybko schudnąć.
Wady:
- dieta jest bardzo restrykcyjna, a jednocześnie stosunkowo długa – trudno w niej wytrwać,
- organizm w trakcie chudnięcia zużywa głównie masę mięśniową,
- nie mogą jej stosować osoby przewlekle chore i aktywne fizycznie,
- ryzyko wystąpienia efektu jo-jo jest dość wysokie.
To dieta, która polega na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym i odpowiednim łączeniu węglowodanów, białek i tłuszczy. Dziennie nie powinno się przekraczać 2000 kalorii. Chudnie się w tempie do 2 kilogramów tygodniowo. W pierwszej fazie należy spożywać produkty o indeksie poniżej 50, a w drugiej, która powinna trwać resztę życia, poniżej 80. Dzięki temu cukry w organizmie rozkładają się znacznie wolniej i nie są przetwarzane na tłuszcz. Dieta jest zbilansowana i dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Zalety:
- zapobiega gwałtownym skokom cukru we krwi i blokuje uczucie głodu,
- jest zdrowa dla organizmu, dostarcza wszystkich potrzebnych składników,
- może być stosowana długotrwale, także w celach leczniczych,
- nie wymaga liczenia kalorii ani znacznych wyrzeczeń.
Wady:
- konieczne jest zapamiętanie lub ciągłe sprawdzanie indeksu glikemicznego poszczególnych produktów,
- wymaga rezygnacji z warzyw i owoców o wysokim indeksie glikemicznym.