Reklama

Najpopularniejsze mity na temat raka skóry

Rak skóry jest najbardziej rozpowszechnioną formą wszystkich nowotworów, a promieniowanie ultrafioletowe (UV) pochodzące ze słońca jest jedną z przyczyn występowania raka skóry. Światło UV z lamp stosowanych w solariach jest tak samo szkodliwe jak promieniowanie pochodzące ze słońca. Dodatkowo działanie promieni słonecznych w miesiącach zimowych powoduje dokładnie to samo ryzyko, jak ekspozycja skóry w okresie letnim, ponieważ promienie UVA są obecne w świetle dziennym przez cały rok.

Mit 1: Rak skóry nie jest aż tak niebezpieczny i nie powoduje śmierci

Fakt: Jest to oczywiście fałsz, rak skóry jest bardzo agresywny i niebezpieczny, a przez to może może być śmiertelny. Rak skóry jest więc chorobą, którą powinno się traktować bardzo poważnie. Bez względu na wiek warto regularnie badać skórę i chronić ją przed działaniem promieni słonecznych. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka skóry, powtarzaj badanie regularnie.

Mit 2: Korzystanie z solarium nie naraża na działanie tego samego rodzaju szkodliwego promieniowania, jak to pochodzące ze słońca

Fakt: Promienie UV to rodzaj promieni świetlnych, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry, a pochodzą nie tylko ze światła słonecznego. Solaria używają lamp emitujących światło zawierające promieniowanie UV, a więc światło to jest tak samo szkodliwe dla naszej skóry. Prawda jest taka, że nie istnieje "bezpieczny" sposób na uzyskanie opalenizny. Często solaria wykorzystują nowe lampy opalające, które mogą wytworzyć aż 12-krotnie większą dawkę promieniowania UV, niż roczna dawka tego samego promieniowania pochodzącego ze światła słonecznego. Dawka taka, może zwiększyć twoje szanse na zachorowanie na raka skóry.

Reklama

Mit 3: Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej wystarczy, aby chronić twoją skórę

Fakt: Krem z filtrem jest jednym z narzędzi, które można wykorzystać, aby chronić skórę, ale nie należy liczyć wyłącznie na jego działanie. Brak ochrony przeciwsłonecznej jest w 100% szkodliwy dla naszej skóry, ale jeśli krem nie jest używany prawidłowo, nie może dostarczyć należytej ochrony. Należy użyć zalecanej przez producenta ilości ochronnego kremu z filtrem przeciwsłonecznym na około 20 minut przed wyjściem na słońce. Należy wybrać filtr przeciwsłoneczny co najmniej z SPF 30 i regularnie nacierać się ponownie, szczególnie jeśli uprawiasz sport, pocisz się lub pływasz .

Oprócz korzystania z ochrony przeciwsłonecznej dobrym pomysłem aby zmniejszyć narażenie na promieniowanie UV, jest wybieranie zacienionych miejsc i odzieży ochronnej, stosowanie kapelusza do ochrony skóry na głowie i szyi, a także okularów ochronnych z filtrem UV do ochrony oczu i delikatnej skóry wokół nich.

Mit 4: Jestem już w trakcie leczenia innego rodzaju raka, więc nie muszę się martwić o raku skóry

Fakt: Leczenie jednego rodzaju raka nie sprawi, że staniesz się odporny na inne rodzaje nowotworów. W rzeczywistości pewne terapie nowotworowe, takie jak na przykład naświetlanie, może faktycznie zwiększyć wrażliwość skóry na promieniowanie UV, a te efekty mogą trwać również po zakończeniu leczenia. Jeśli jesteś obecnie w trakcie leczenia nowotworu, należy skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie trzeba zachować szczególnej ostrożności ze względu na metodę leczenia.

Mit 5: Jeśli podkłady zawierają filtr nie trzeba używać dodatkowych kremów z filtrem przeciwsłonecznym

Fakt: Nawet w przypadku podkładów zawierających filtr, należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym przed nałożeniem makijażu, jeśli masz zamiar przebywać w słońcu.

Podkłady i kremy, które zawierają filtry przeciwsłoneczne w składzie są wystarczające jedynie w sytuacjach kiedy jesteś na zewnątrz przez krótki czas, takich jak szybki wyjazd do sklepu czy droga do pracy lub domu. Jednakże, jeśli chcesz spędzić dłuższy okres czasu na słońcu powinieneś używać oddzielnego kremu do ochrony przeciwsłonecznej i wcierać go co dwie godziny, a nie tylko raz w godzinach porannych, kiedy robisz makijaż. Należy pamiętać również, że większość produktów kosmetycznych oferuje ochronę, która jest znacznie niższa od minimalnej zalecanej ochrony SPF 30.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rak skóry | opalanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy