Reklama

Reklama

Najskuteczniejsze sposoby na uczucie niesmaku w ustach

Często wystarczy drobna zmiana w diecie, by się go pozbyć. Niekiedy trzeba postarać się o nowe nawyki, np. przed snem.

Gdy jest słonawy, pomoże ci picie wody

Dzięki temu w ślinie zmniejszy się stężenie sodu (którego nadmiar odpowiada za słony posmak). Codziennie pij niegazowaną wodę, 2-3 łyki co 20-30 minut. Dodatkowo dopilnuj też, by w twoim jadłospisie występowały pokarmy dostarczające witaminę B12 i cynk. Niedobór tych składników także sprzyja słonemu posmakowi w ustach.

Sięgaj po: drób, twaróg, mleko, orzechy. Jeśli natomiast oprócz słonego posmaku w ustach dokuczają ci też częste bóle głowy i uczucie zatkanego nosa, poproś lekarza rodzinnego, by skierował cię do laryngologa. Przyczyną dolegliwości może być bowiem zapalenie zatok i spływanie wydzieliny do gardła.

Reklama

Przy słodkawym lub kwaśnym zapobiegaj refluksowi w przełyku

Taki posmak w ustach ostrzega, że dochodzi do cofania się kwasów z żołądka do ust. Jedz mniejsze o 1/3 porcje pokarmów i po posiłku unikaj leżenia. W nocy śpij z głową 20 cm wyżej niż brzuch.

Przy gorzkawym wdychaj powietrze przez nos

Pozbądź się nawyku trzymania otwartych ust. Wtedy wysusza się powierzchnia dziąseł i zębów. Bytujące na nich bakterie namnażają się i masz gorzki posmak w ustach.

Smaczna pomoc soczystych owoców oraz warzyw

Między posiłkami sięgaj po te owoce: jabłko, gruszka, kiwi, pomarańcza. Jak najczęściej racz się też warzywami - pomidorem, ogórkiem. Zawierają dużo wody i świetnie nawilżają oraz odświeżają śluzówkę w jamie ustnej.

Naj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje