Najważniejsze fakty na temat tarczycy, o których musisz wiedzieć
Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w naszym organizmie, bez którego nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Produkuje on trzy bardzo istotne dla naszego zdrowia hormony: tyroksynę, trójjodotyroninę oraz kalcytoninę. Tarczyca odpowiada głównie za regulowanie przemiany materii, produkcje energii, a także pracę serca. Gdy jej funkcjonowanie jest zaburzone, nasz organizm odczuwa to natychmiast. Dzisiaj, gdy coraz więcej osób cierpi na schorzenia związane z tarczycą, warto znać najważniejsze fakty na temat tego gruczołu. Dzięki temu możemy uniknąć rozwoju poważnych chorób. Oto one.
Bez tarczycy nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Odpowiada ona za wydzielanie najważniejszych hormonów: tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) oraz kalcytoniny. Każdy z nich wykazuje działanie niezastąpione dla naszego organizmu. Do najważniejszych zadań tarczycy należy zaliczyć: regulację przemiany materii, udział w produkcji energii, zapewnienie równowagi niektórym pierwiastkom we krwi (szczególnie wapnia i fosforu), pozytywne oddziaływanie na pracę serca.
Choroby tarczycy częściej dotykają kobiet niż mężczyzn
Statystyki jasno dowodzą, że na choroby tarczycy znacznie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Co ciekawsze, ryzyko ich rozwoju zwiększa się razem z wiekiem. Nie jest to jednak regułą. U coraz większej ilości młodych kobiet wykrywane są problemy z tarczycą, a także popularna dzisiaj choroba tarczycy, zwana hashimoto. Dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań, które pozwolą kontrolować kondycję naszej tarczycy.
Najczęstszymi schorzeniami tarczycy są jej nadczynność i niedoczynność. Warto wiedzieć, czym się różnią, by móc w porę zareagować, gdy rozpoznamy u siebie objawy.
Niedoczynność tarczycy
Zacznijmy od niedoczynności tarczycy. Schorzenie to powoduje niedobór dwóch ważnych hormonów produkowanych przez gruczoł, a mianowicie: trójjodotyroniny i tyroksyny. Niedoczynność tarczycy można rozpoznać po objawach:
* przyrost masy ciała, nadwaga, otyłość;
* chroniczne zmęczenie;
* osłabienie i senność;
* trudności z koncentracją;
* obniżony nastrój;
* zimna i blada skóra;
* ciemniejsze zabarwienie łokci oraz kolan;
* słabe włosy i paznokcie;
* zaburzona praca serca;
* zaburzenie cyklu miesiączkowego u kobiet;
* impotencja u mężczyzn.
Nadczynność tarczycy
Z nadczynnością tarczycy mamy do czynienia wtedy, gdy gruczoł produkuje zbyt dużo hormonów. Do najczęstszych objawów tego schorzenia zalicza się:
* spadek masy ciała;
* pobudzenie, niepokój;
* nerwowość;
* nadpotliwość;
* przyspieszone bicie serca;
* podwyższone ciśnienie krwi;
* osłabienie mięśni;
* wytrzeszcz oczu;
* zaburzone miesiączkowanie u kobiet;
* obniżone libido u mężczyzn.
Problemy z tarczycą często mylone są z menopauzą
Niestety, bardzo często objawy problemów z tarczycą przypominają początki menopauzy. Kobieta nie udaje się wówczas na badania, ale przyjmuje objawy jako naturalną kolej rzeczy. Najczęściej mylone objawy to: nieregularność miesiączek, przyrost masy ciała, spadek energii i obniżony nastrój.
Tarczyca powinna być regularnie badana. Pozwoli to zapobiec rozwojowi schorzeń. Obecnie można wykonać różnego rodzaju badania tarczycy. Lekarz powinien wybrać te najbardziej odpowiednie. Regularne wykonywanie badań tarczycy jest szczególnie ważne, gdy kobieta planuje zajść w ciążę.
Warto podjąć leczenie
Jeśli zdiagnozowano u nas chorobę związaną z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, warto podjąć leczenie, ponieważ w większości przypadków przynosi ono pozytywne efekty. Chory powinien być pod stałą kontrolą lekarza, a także regularnie wykonywać badania gruczołu. I choć choroby tarczycy to zazwyczaj schorzenia na całe życie, odpowiednie leczenie może zapewnić choremu długi czas reemisji.
Ważna jest odpowiednio dobrana dieta
Na zdrowie i kondycję tarczycy ma wpływ również dieta. Chcąc usprawnić pracę tego gruczołu, należy uwzględnić w jadłospisie produkty bogate w jod, selen, magnez oraz witaminy. Dietetycy i lekarze zalecają jedzenie mniejszych porcji, ale częściej. Wykazano, że taki sposób odżywiania ma pozytywny wpływ na poziom T3 w organizmie. Należy pić również duże ilości wody, która pomaga oczyścić organizm z toksyn, przez co nasza tarczyca pracuje lepiej.