Reklama

​Najwcześniejsze symptomy raka jajnika. Młode kobiety także muszą je znać!

Nie przypadkiem rak jajnika bywa nazywany "cichym zabójcą kobiet". Może rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając żadnych objawów. W końcu pojawiają się symptomy, jednak zupełnie nie kojarzą się one z problemami natury ginekologicznej.

Rak jajnika najczęściej dotyka kobiet między 50. a 70. rokiem życia, choć może pojawić się wcześniej, szczególnie u pań, które są do tego usposobione genetycznie. Ponieważ rosnące statystyki zachorowań na raka są mocno powiązane z rozwojem cywilizacyjnym, coraz częściej nowotwory jajników dotykają też młodych kobiet, między 20. a 30. rokiem życia.

U pacjentek w tej grupie wiekowej najczęściej diagnozuje się nowotwory o dziedzicznym charakterze, powiązane z mutacją genu BRCA.

Wczesne objawy raka jajników są bardzo nietypowe

Reklama

Jaki z tego wniosek? Warto, także w bardzo młodym wieku, znać pierwsze i bardzo wczesne symptomy raka jajników. To ważne. Większość kobiet dowiaduje się bowiem o chorobie w 3. lub 4. stadium, gdy szanse na wyleczenie są bardzo małe, a nowotwór jest już rozsiany na inne narządy. Gdyby zostały zdiagnozowane na początku choroby, miałyby ponad 90 proc. szans na wyleczenie.

Jakie są najwcześniejsze symptomy raka jajników?

To dolegliwości, które są powszechne i nie kojarzą się z tak poważną chorobą, tym bardziej - ginekologiczną. Chodzi o ból brzucha, uczucie pełności, nawet po zjedzeniu niewielkiej posiłku, spadek apetytu, niestrawność, nudności, wzdęcia, zaparcia, częstsze niż dotychczas oddawanie moczu, odbijanie, powiększenie obwodu brzucha, mimo braku zmian w diecie.

Zdarzają się też pacjentki, które skarżą się na bóle w dolnej części miednicy lub pleców, dość powszechny jest też spadek energii. Niepokojącym objawem, który sprawia zwykle, że kobieta trafia w końcu do lekarza jest wodobrzusze. Warto też pamiętać, że rak jajników rzadko - w początkowych stadiach - daje objawy dotyczące narządów rodnych takie, jak nietypowe krwawienia, bóle macicy czy jajników.

Dobrze o tym wiedzieć i w przypadku wszelkich niepokojących zdarzeń, skontaktować się ze swoim ginekologiem. Najskuteczniejszym narzędziem, pozwalającym na wczesne wykrycie zmian jest badanie ginekologiczne i USG dopochwowe.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy