Reklama

Reklama

​Najwcześniejsze symptomy raka jajnika. Młode kobiety także muszą je znać!

Nie przypadkiem rak jajnika bywa nazywany "cichym zabójcą kobiet". Może rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając żadnych objawów. W końcu pojawiają się symptomy, jednak zupełnie nie kojarzą się one z problemami natury ginekologicznej.

Rak jajnika najczęściej dotyka kobiet między 50. a 70. rokiem życia, choć może pojawić się wcześniej, szczególnie u pań, które są do tego usposobione genetycznie. Ponieważ rosnące statystyki zachorowań na raka są mocno powiązane z rozwojem cywilizacyjnym, coraz częściej nowotwory jajników dotykają też młodych kobiet, między 20. a 30. rokiem życia.

Reklama

U pacjentek w tej grupie wiekowej najczęściej diagnozuje się nowotwory o dziedzicznym charakterze, powiązane z mutacją genu BRCA.

Wczesne objawy raka jajników są bardzo nietypowe

Jaki z tego wniosek? Warto, także w bardzo młodym wieku, znać pierwsze i bardzo wczesne symptomy raka jajników. To ważne. Większość kobiet dowiaduje się bowiem o chorobie w 3. lub 4. stadium, gdy szanse na wyleczenie są bardzo małe, a nowotwór jest już rozsiany na inne narządy. Gdyby zostały zdiagnozowane na początku choroby, miałyby ponad 90 proc. szans na wyleczenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje