Reklama

Najzdrowsze diety świata

Dietetycy są pewni - dieta śródziemnomorska i DASH to najzdrowsze diety świata. Co je wyróżnia?

Dieta śródziemnomorska

Jej podstawą są warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo i razowe makarony oraz różnego rodzaju kasze. Ważną pozycję w niej zajmują ryby morskie i owoce morza. Do potraw dodaje się oliwę z oliwek i inne tłuszcze roślinne, natomiast stosunkowo mało w niej tych pochodzenia zwierzęcego oraz mięsa, zwłaszcza czerwonego (wołowiny, baraniny). Dania przyprawia się świeżymi ziołami oraz dużymi ilościami czosnku i cebuli. Jada się także rośliny strączkowe, orzechy i suszone owoce.

Podstawowym napojem jest woda. Dozwolone jest czerwone wytrawne wino w niewielkich ilościach, czyli 1 kieliszek dla kobiet i 1-2 kieliszki dla mężczyzn dziennie. Nie wymaga całkowitej rezygnacji  ze słodyczy, ale zaleca ograniczenie ich spożycia do 2-3 małych porcji tygodniowo i wybieranie gorzkiej czekolady bogatej w kakao lub słodkości o niskiej zawartości tłuszczu.

Reklama

Dieta DASH

Zaleca ona zwiększenie ilości warzyw i owoców w menu do 4 porcji dziennie, zamianę białego pieczywa, makaronu i ryżu na produkty z pełnego ziarna, razowe. Doradza włączenie do diety nasion warzyw strączkowych (fasola, groch, soja, soczewica) oraz różnych orzechów, pestek słonecznika, dyni i nasion sezamu. Rekomenduje codzienne spożywanie mleka i chudego nabiału (jogurtów, twarogu) oraz wybieranie chudych mięs (kurczaka, indyka) i ryb morskich (2 razy w tygodniu). Tłuszcze zwierzęce (masło, smalec) radzi zastąpić roślinnymi (olej rzepakowy, oliwa z oliwek, margaryny dobrej jakości). 

Według autorów, zamiast smażyć potrawy na tłuszczu lepiej gotować na parze, dusić i piec. Zakłada także znaczne ograniczenie spożycia soli oraz wypijanie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. 

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy