Najzdrowsze orzechy: Które wybrać?
Orzechy to bardzo zdrowa przekąska, którą warto uwzględnić w diecie. Wiele osób unika ich, gdyż są kaloryczne, lecz tak naprawdę dzięki zawartym w nich nienasyconym kwasom tłuszczowym pomagają przyspieszyć metabolizm. Przy tym dostarczają mnóstwo składników odżywczych, które korzystnie wpływają na prawidłową pracę mózgu, serca oraz poprawiają kondycję skóry. Nie wszystkie gatunki orzechów są jednak w równym stopniu źródłem leczniczych właściwości. Które z nich są najzdrowsze? Jakie korzyści posiadają? Sprawdźmy.
Niekwestionowane pierwsze miejsce przysługuje orzechom włoskim. Mają one dwukrotnie większą zawartość antyoksydantów niż inne gatunki. Zmniejszają ryzyko wystąpienia objawów związanych z chorobami serca, cukrzycą czy nowotworami. Opóźniają również starzenie. Orzechy włoskie są bogate w kwasy omega-3, które obniżają poziom złego cholesterolu i działają przeciwzakrzepowo. Ten gatunek działa również świetnie na mózg - przede wszystkim ze względu na dużą ilość fosforu, wpływającego korzystnie na koncentrację i pamięć. Inne zbawienne składniki zawarte w orzechach włoskich to na przykład witaminy z grupy A, B i E, wapń, magnez czy żelazo. Dlatego też warto sięgać po tę przekąskę, lecz ze względu na sporą ilość kalorii najlepiej spożywać nie więcej niż siedem orzechów dziennie.
Migdały
Migdały są bardzo zdrowe, a zarazem smaczne i uważane za najszlachetniejsze orzechy. Mają najwyższą zawartość witaminy E, dodają nam przez to sił witalnych, zwiększają libido, utrzymują młody wygląd skóry oraz poprawiają jej elastyczność. W migdałach znajdziemy bardzo dużo białka i błonnika, a przy tym jest w nich najmniej kwasów tłuszczowych nasyconych. Orzechy te są bogate w magnez - zaspokajają aż 80% zapotrzebowania na ten pierwiastek. Ich dodatkowym atutem jest łagodzenie zgagi i niwelacja nudności, więc polecane są kobietom w ciąży.
Orzechy ziemne są odmianą o największej zawartości białka oraz witamin z grupy B, na przykład ułatwiającej zasypianie witaminy B3. Fistaszki zawierają kwas foliowy, który zalecany jest w diecie kobiet w ciąży. Pobudzają też wydzielanie pokarmu u matek i obniżają ciśnienie. Zdrowotne korzyści mają również zawarte w tym gatunku kwasy tłuszczowe obniżające poziom cholesterolu. Orzeszki ziemne polecane są osobom chorującym na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.
Orzechy nerkowca
Delikatne w smaku nerkowce mają niski indeks glikemiczny i regulują procesy wchłaniania glukozy, przez co stanowią świetną ochroną przed cukrzycą typu 2. Dzięki dużej zawartości żelaza, potasu i fosforu wpływają korzystnie na procesy krwiotwórcze, więc mogą zapobiec wystąpieniu anemii. Natomiast obecna w nerkowcach witamina K przeciwdziała powstawaniu zakrzepów we krwi. Ponadto ta odmiana, tak jak inne orzechy, posiada cynk i miedź, które wzmacniają włosy i paznokcie.
Warto sięgać także po orzechy laskowe - przede wszystkim ze względu na zawartą w nich witaminę E. Jak już wiemy, hamuje ona procesy starzenia i wzmacnia witalność. Bardzo dobry wpływ na zdrowie ma również występujący w tej odmianie potas. Jego najważniejszą właściwością jest regulowanie ciśnienia krwi. Cennym składnikiem orzechów laskowych jest błonnik, który poprawia przemianę materii i daje uczucie sytości. Dlatego kilka garści tego gatunku włączanych do diety pomaga w odchudzaniu.
Pistacje
Wiele wartości odżywczych posiadają pistacje, nazywane często "orzechami szczęścia". Wszystko przez dużą zawartość witamin z grupy B, a przede wszystkim witaminy B6, wspomagającej układ nerwowy i poprawiającej nastrój. W tym gatunku występuje spora dawka luteiny, która pozytywnie oddziałuje na wzrok. Inne zbawienne składniki pistacji to potas, wapń, błonnik, białko i działająca odmładzająco witamina E.