Reklama

Nalewka z kasztanów: Pomoże przy wielu dolegliwościach

Kasztany zaczęły spadać z drzew. To jedna z oznak jesieni, która zbliża się wielkimi krokami. Kasztany mogą być nie tylko piękną ozdobą, ale również składnikiem leczniczej i pysznej nalewki kasztanowej. Okazuje się, że trunek ten pomaga w wielu dolegliwościach. Podpowiadamy, w jaki sposób go przygotować oraz jak stosować.

Dlaczego warto przygotować nalewkę z kasztanów?

Kasztany jadalne są pełne składników odżywczych, które dobroczynnie wpływają na cały nasz organizm. Wykazują również sporo cennych właściwości, które docenili już starożytni Grecy. Co ciekawe, spożywanie kasztanów zalecała święta Hildegarda - niemiecka mniszka i uzdrowicielka, osobom, które odczuwały dolegliwości trzustki. Kasztany jadalne doskonale sprawdzają się w medycynie naturalnej, jak i w kuchni. Przyjrzyjmy się ich składowi.

Skład odżywczy kasztanów jadalnych

Zacznijmy od witamin. W kasztanach znajdziemy witaminy: A, B, C, niacynę, tiaminę, a także ryboflawinę. Ponadto, kasztany to bogate źródło wapnia, magnezu, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasu foliowego. Zawierają również błonnik, który wpływa pozytywnie na trawienie. Warto wiedzieć jednak, że kasztany jadalne są produktem wysokokalorycznym. W 100 gramach możemy znaleźć nawet 240 kalorii.

Reklama

Jak wpływa na zdrowie nalewka z kasztanów?

Kasztany, również ze względu na swój bogaty skład odżywczy, wykazują wiele właściwości dla naszego zdrowia. Łagodzą bóle głowy, a także wspomagają pamięć i koncentrację. Ponadto, wspiera działanie systemu nerwowego, a także pobudza zmysły. Nalewka kasztanowa z powodzeniem może być stosowana jako afrodyzjak. Kasztany pobudzają zmysły, a także dodają energii.

A w jakich dolegliwościach stosować nalewkę kasztanową? Doskonale sprawdza się jako maść na obrzęki, żylaki, pajączki oraz opuchnięcia na nogach. Okazuje się, że nalewka z kasztanów pomaga również zmniejszyć cellulit. Wystarczy codziennie po kąpieli wsmarować ją w miejsca na skórze, gdzie występuje cellulit.

Regularnie pita nalewka, jednak w umiarkowanych ilościach, wzmocni również naczynia krwionośne i usprawni przepływ krwi w organizmie. Po trunek ten warto sięgnąć także, gdy dokuczają nam problemy trawienne. Jeśli chcemy odczuć pozytywne działanie nalewki na nasze samopoczucie, warto pić codziennie 30 mililitrów. Jednak jej stosowanie warto skonsultować z lekarzem.

Przepis na nalewkę z kasztana

Przejdźmy zatem o sprawy najistotniejszej, czyli przepisu na nalewkę.

Potrzebne składniki:

* 50 gramów suszonych kwiatów kasztanowca (można je dostać w sklepie zielarskim);

* 50 gramów suszonych lub młodych, niedojrzałych kasztanów;

* jeden litr wódki.

Sposób przygotowania:

1. Kasztany kroimy albo tłuczemy na małe kawałki.

2. Kwiaty rozkruszamy delikatnie palcami i wkładamy do dużego słoika (około półtora litra), następnie dodajemy kasztany.

3. Zalewamy całość wódką i ostawiamy na dwa tygodnie, by składniki solidnie się ze sobą spoiły. Co kilka dni warto wstrząsnąć lekko słoikiem, by składniki się wymieszały.

4. Po dwóch tygodniach przecedzamy zawartość słoika przez gazę lub gęste sitko i przelewamy do butelki. Nalewka powinna być przechowywana w lodówce.

Warto wiedzieć

Kasztany jadalne mogą wywołać reakcje alergiczne u osób, które uczulone są na lateks. Objawy alergii pojawiają się między innymi po zjedzeniu kasztana jadalnego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy