Napoje szczęścia
Napięcia nerwowe nikogo nie oszczędzają. Nadmierne wymagają środków zaradczych.
Życie w przeciążeniu psychicznym, emocjonalnym i fizycznym sprawia, że spada odporność, pogarsza się samopoczucie, jakość snu. Skołatane nerwy koją:
Herbatka z melisy
To sposób na niepokoje i bezsenność. Jego działanie jest porównywalne do działania benzodiazepin (grupa leków uspokajających)! Potrafi włączyć w mózgu "procedurę hamowania": wygasza rozbuchane procesy nerwowe, gonitwę myśli, relaksuje.
Działa przeciwlękowo, zmniejsza ryzyko palpitacji serca (częsty efekt stresu), poprawia pamięć. Działa łagodnie, możesz po niej prowadzić samochód.
Tonik imbirowy
Pomaga rozprawić się z napięciem, wyostrza umysł. W imbirze jest aż 14 substancji antyoksydacyjnych, które chronią komórki przed stresem tlenowym, podnoszą poziom serotoniny. Zmniejszają lęki.
Szklankę startego świeżego imbiru i 2 szczypty pieprzu cayenne gotuj w 2 l wody na małym ogniu pół godziny. Ostudź, dodaj sok z 3 cytryn. Trzymaj w lodówce. Dolewaj kieliszek do herbaty. Możesz też zaparzyć kawałek imbiru razem z torebką herbaty.
Napój z octem jabłkowym
Zawiera potas, który pomaga rozluźniać mięśnie. Reguluje też poziom cukru we krwi, sprawiając, że mamy więcej energii i czujemy mniej zmęczenia (częstego efektu napięcia).
W szklance wody rozpuść łyżkę miodu i łyżkę octu - gotowe. Inny przepis: do szklanki zielonej herbaty dodaj po łyżce miodu, octu i startego imbiru. Możesz dolać soku cytrynowego do smaku. Pij codziennie!
Kawa z kurkumą
Przyprawa ta podnosi poziom serotoniny i dopaminy w mózgu - to hormony szczęścia, które zmniejszają lęki i poprawiają nastrój. Działa też przeciwdepresyjnie. Niektóre badania sugerują, że może być równie skuteczna, co leki typu Prozac!
Wsyp do tygielka kawę, dodaj łyżeczkę kurkumy, szczyptę pieprzu (zwiększa przyswajanie kurkumy), 2 goździki, ziarnko kardamonu i szczyptę cynamonu. Gotuj na małym ogniu kilka minut, odcedź, osłódź miodem.
Wiele ziołowych herbatek ma działanie rozluźniające. Napar z męczennicy lekarskiej już po tygodniu regularnego popijania uspokaja, ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu. Kozłek lekarski zmniejsza napięcie, rozwiewa lęki, sprowadza sen. Można zażywać go w postaci herbatek lub tabletek.