Nasiona chia: Wsparcie dla serca i pomoc w odchudzaniu
Chia to nasiona szałwii hiszpańskiej, rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej. Jej zalety docenili już Aztekowie i Majowie, a współcześnie malutkie ziarenka zyskały ogromną popularność na całym świecie. Zawierają więcej kwasów omega-3 niż łosoś atlantycki, świetnie wpływają na serce, poprawiają pamięć i koncentrację, chronią przed wieloma chorobami i są niezwykle pomocne w trakcie diety redukcyjnej. Jakie inne właściwości zdrowotne posiadają nasiona chia i w jaki sposób je stosować?
Szałwia hiszpańska to roślina pochodząca z Meksyku i Gwatemali. Charakteryzuje się białymi lub fioletowymi kwiatami, a jej najcenniejszą częścią są pozyskiwane z niej nasiona. To ze względu na nie szałwię uprawiały plemiona Azteków. Nasiona wykorzystywano do przygotowywania leczniczych napojów. Ich nazwa pochodzi od słowa „chian”, co oznacza „oleisty”.
Nasiona chia zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6 w optymalnych proporcjach, co jest rzadkością (zazwyczaj w produktach przeważają kwasy omega-6). Przewyższają w tej kwestii nawet popularnego łososia atlantyckiego. Są też bogatym źródłem białka, antyoksydantów i błonnika. Znajdują się w nich również witaminy i minerały: witaminy z grupy B, witamina A, E i C, magnez, żelazo, potas, fosfor, wapń, sód oraz cynk, które pozytywnie wpływają na układ kostny, sercowo-naczyniowy i odpornościowy.
Nasiona szławii hiszpańskiej świetnie wpływają na serce. To zasługa nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom złego cholesterolu, wzmacniają i uelastyczniają naczynia krwionośne. Z kolei znajdujący się w nasionach chia potas reguluje poziom ciśnienia tętniczego. Chroni to przed miażdżycą i innymi chorobami serca, takimi jak zawał czy udar.
Kwasy omega-3 i omega-6, a także witaminy z grupy B skutecznie wspierają także układ nerwowy. Stymulują pracę mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację – są więc polecane osobom uczącym się i pracującym umysłowo, a także przemęczonym i zestresowanym.
Cennym składnikiem nasion chia jest również błonnik. Nie tyko reguluje on wchłanianie się cukrów i tłuszczów do organizmu, ale przyspiesza też metabolizm, na dłużej zapewnia uczucie sytości po posiłku i chroni przed zaparciami. Z tego względu nasiona chia polecane są osobom na diecie redukcyjnej. Spożywane regularnie zmniejszają także ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Nasiona szałwii hiszpańskiej są również bogatym źródłem antyoksydantów, które usuwają z organizmu wolne rodniki, chroniąc komórki ciała przed uszkodzeniami i przedwczesnym starzeniem. Zmniejszają także ryzyko zachorowania na nowotwory, a w szczególności nowotwór piersi.
Nasiona chia są zdrowym dodatkiem do wielu posiłków, także deserów. Sprawdzą się jako składnik koktajli owocowych, słodkich musów, musli, jogurtów, sałatek warzywnych i owocowych, a także zup czy gulaszów. Można je też dodawać do pieczywa i ciast.
Czy nasiona chia mogą być szkodliwe?
Nasiona chia spożywane w nadmiarze (ponad 50 g dziennie) mogą powodować bóle brzucha, niestrawność i zaparcia, a u mężczyzn zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty. Z tego względu Główny Inspektorat Sanitarny wprowadził obostrzenia dotyczące ilości nasion chia dodawanych do sprzedawanego pieczywa, płatków śniadaniowych czy mieszanek owocowych.