Naturalna ochrona przed rakiem
Substancje działające antynowotworowo to m.in. witaminy, mikroelementy, przeciwutleniacze i barwniki. Dostarczają ich warzywa i owoce. Wybraliśmy te, które zawierają ich najwięcej.
Jarmuż
Jego najcenniejsze substancje to chlorofil i witamina C. Najlepiej jeść go na surowo, jako dodatek do surówek. By nieco zmiękczyć, można zblanszować (wrzucić na chwilę do wrzątku).
Nie powinno się gotować, gdyż traci wtedy większość swoich właściwości, w tym witaminę C.
Brukselka
Jej orężem są przeciwutleniacze. Najwięcej wartości ma surowa, ale trudno ją jeść w takiej postaci. Najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie na półtwardo - 10-15 minut.
Jej goryczkę zlikwiduje dodanie do wody nieco cukru. Można ją piec w piekarniku.
Papryka
Ma 5 razy więcej witaminy C niż cytryna. Najlepiej jeść ją surową lub kiszoną. Lubi towarzystwo oliwy i oleju, bo jej składnikiem są też przeciwnowotworowe witaminy A i E, przyswajane w obecności tłuszczu. W gotowaniu traci część właściwości.
Żółty grejpfrut
Swoją moc zawdzięcza m.in. selenowi. Najlepiej jeść go w cząstkach, ale jeśli jest za kwaśny lub za gorzki, wyciśnij z niego sok i zmieszaj z pomarańczowym.
Grejpfruty przechowuj w temperaturze pokojowej.
Uwaga, mogą spowalniać lub przyspieszać działanie niektórych leków - informację o tym znajdziesz na dołączonych do nich ulotkach.
Pomidory
Zawarty w nich likopen uwalnia się podczas obróbki. Najwięcej jest go w przecierze, pastach, koncentratach, keczupie. Dobrze się wchłania w towarzystwie oliwy z oliwek lub oleju.
Pomarańcze
To źródło beta karotenu, który wraz z witaminą C blokuje pierwszą fazę powstawania komórek nowotworowych.
Warto jeść je z błonkami oddzielającymi cząstki owocu - wzmacniają działanie witaminy C.
Jagody
Czarne leśne i borówki amerykańskie mają najwięcej przeciwutleniaczy ze wszystkich warzyw i owoców. W sezonie warto zjadać pół szklanki surowych jagód dziennie.
Mrożone mają nieco mniejszą wartość.