Reklama

Naturalne kuracje, dzięki którym wzmocnisz wątrobę

Wątroba nie boli, ale i tak potrafi dać się we znaki. Warto więc o nią zadbać, by sprawnie pracowała.

Zbudowana jest z komórek zwanych hepatocytami. Mają one niezwykłe zdolności regeneracyjne. Są w stanie odbudować wątrobę, nawet gdy coś jej zaszkodzi. Najpoważniej uszkadzają ją wirusy wywołujące stan zapalny (np. WZW B, C), trujące grzyby, nadużywanie leków i nadmiar alkoholu. Gdy jest zbyt obciążona pracą, nie sygnalizuje tego nagłym bólem, bo nie jest unerwiona. Dolegliwości pojawiają się dopiero wówczas, gdy powiększy się tak bardzo, że zacznie uciskać otaczającą ją tzw. torebkę wątrobową.

Wiadomo, że obfite, nieregularnie jedzone posiłki, bogate w tłuszcze zwierzęce, na pewno jej nie służą. A my dokuczamy jej w ten sposób niemal codziennie, np. gdy rano serwujemy sobie jajecznicę na maśle, w pracy wypijamy kilka filiżanek kawy, połykamy paracetamol z powodu bólu głowy, a wieczorem zjazjadamy obfitą kolację z kieliszkiem wina, dla odprężenia po ciężkim dniu. Dlatego tak łatwo tyjemy. A tłuszcz odkłada się nie tylko w naszej tkance podskórnej, na brzuchu i w talii, ale jego drobiny gromadzą się też w organach wewnętrznych, np. właśnie w komórkach wątroby.

Reklama

Pierwsze objawy

Stłuszczenie wątroby daje objawy, które można skojarzyć z różnymi chorobami. Odczuwamy zmęczenie, osłabienie, mamy problemy z trawieniem, nudności. Pojawia się też ból w prawym podżebrzu, spowodowany uciskiem przez powiększającą się... a właściwie "tyjącą" wątrobę. To dzwonek alarmowy, by zastosować dietę oczyszczającą lub przynajmniej krótką kurację regenerującą.

Dieta odtruwająca

Aby "odchudzić" i oczyścić wątrobę, nie musisz stosować rygorystycznej diety i szukać specjalnych produktów.

Zasady diety:

Wystarczy, że zaczniesz jadać bardziej regularnie - 3 większe posiłki i dwa mniejsze. Ostatni posiłek na 2-3 godziny przed snem, by wątroba też mogła przez kilka godzin wypoczywać. Najważniejsze jednak, by ograniczyć w swojej diecie tłuszcze zwierzęce. Także gorące, chrupiące bułeczki trzeba będzie zastąpić na jakiś czas czerstwym pieczywem i grzankami. Przyrządzaj potrawy na parze, gotowane, pieczone w folii lub duszone w małej ilości wody. Wybieraj chudy drób, wołowinę, cielęcinę i ryby. Zupy gotowane na bulionach warzywnych, bez zasmażek i śmietany, też smakują dobrze. Z gotowanych warzyw możesz wyczarować pyszne sałatki. Lepiej tylko zrezygnuj na czas diety z cebuli, kapusty oraz warzyw w occie. Jeśli będziesz miała ochotę na coś słodkiego, przygotuj sobie budyń, kisiel, galaretkę lub zjedz grzankę z miodem. Dla dobra wątroby i twojego, trzeba w tym czasie zupełnie zrezygnować z alkoholu. Pozostań na takiej diecie przez 8 tygodni, a potem możesz już stopniowo rozszerzać menu.

Regenerująca sokoterapia

Naturalna regeneracja wątroby za pomocą świeżych soków z warzyw przywróci jej sprawność. Po kuracji będzie znowu pracować wydajnie, oczyszczając organizm z toksyn. Dodatkową zaletą soków jest bardzo szybkie przyswajanie ich przez organizm. Najlepiej wypić sok 20 minut przed jedzeniem, małymi łyczkami. Jedną porcję ok. 200 ml rano, drugą w tej samej ilości, ale z innego zestawu warzyw - po południu, trzecią - wieczorem. Regeneracji wątroby sprzyjają: marchew, buraki, szpinak, korzeń pietruszki i selera. Z marchewek należy najpierw odciąć końce, z których wyrastają liście. Dr Jadwiga Górnicka zaleca w swojej książce "Apteka porady natury" kurację dla wątroby następującymi sokami:

I zestaw warzyw: Umyj 5-6 marchewek, obierz jeden duży burak i jeden ogórek. Wyciśnij sok w sokowirówce.

II zestaw warzyw: Przygotuj jak poprzednio: 4 marchewki, pół selera korzeniowego i korzeń pietruszki. Wyciśnij sok.

III zestaw warzyw: Przepuść przez sokowirówkę 4-5 przygotowanych marchewek i dwie garście liści szpinaku.

Kuracja grejpfrutowa: Codziennie wyciśnij sok z jednego dojrzałego grejpfruta i zmiksuj go z dwoma łyżkami oliwy. Wypij miksturę wieczorem, przed snem. Połóż się do łóżka z termoforem ułożonym przy prawym boku. Powtarzaj przez tydzień.

Ziołowe herbatki oczyszczające

Niezależnie od stosowania kuracji odtruwających wątrobę, dobrze jest np. raz w tygodniu zaplanować sobie oczyszczanie jej herbatkami ziołowymi. W ten sposób nie będzie przeciążona, a efekty np. diety odtruwającej czy sokoterapii zostaną utrwalone na dłużej.

Napar z mniszka i karczocha: Zioła te regenerują komórki wątroby, działają żółciopędnie. Wypijaj więc przed snem szklankę naparu. Po łyżeczce ziół zalej szklanką gorącej wody i zaparzaj pod przykryciem przez 10 minut.

Herbatka z cykorii: Gorzkie substancje i garbniki zawarte w cykorii pobudzają tworzenie żółci i wspomagają regenerację wątroby. Łyżeczkę suszonych liści i korzeni cykorii (kupisz w aptece jako herbatkę), zalej wrzątcielęcinę kiem i zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Pij do każdego posiłku filiżankę naparu.

Herbatka z ostropestu: Sylimaryna zawarta w nasionach leczniczej rośliny - ostropestu plamistego - ma niezwykle korzystny wpływ na regenerację komórek wątrobowych. Herbatkę z łyżeczki suszonego ostropestu zalej szklanką wody i odstaw pod przykryciem na 10 minut. Odcedź i wypij letnią.

Wzmacniające produkty pszczele

Kuracje regenerujące wątrobę można przeprowadzić wykorzystując różne produkty z ula - miód, propolis czy mleczko pszczele. Kupuje się je w dużych sklepach spożywczych, na kiermaszach z żywnością regionalną czy w aptekach.

Miód: Zalecany jest nawet w stanach zapalnych wątroby. Wypijaj co rano napój przygotowany z dwóch łyżeczek miodu oraz dwóch łyżeczek soku wyciśniętego z cytryny. Wymieszaj w pół szklanki letniej, przegotowanej wody. Stosuj przez trzy miesiące.

Propolis: Przepracowanej wątrobie pomoże propolis. 50 kropli rozpuść w 1/2 szklanki wody. Pij 2 razy dziennie.

Pyłek kwiatowy: Dobre efekty w postaci wyraźnej poprawy pracy wątroby przyniesie picie roztworu z łyżeczki zmielonego pyłku i łyżeczki miodu, rozpuszczonych w połowie szklanki letniej wody. Pij 3 razy dziennie, godzinę przed posiłkami, przez 2-3 miesiące.

Anna Gumowska


Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: wątroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy