Reklama

Naturalne kuracje na problemy ze skórą

Aby złagodzić u maluszka krostki i podrażnienia, możemy wykorzystać produkty, które mamy w domu. Podpowiadamy, co okaże się skuteczne.

Kiedyś kosmetyki dla niemowląt nie były tak powszechnie używane jak obecnie. A przecież nasze mamy i babcie doskonale radziły sobie z pielęgnacją małych dzieci. Z powodzeniem leczyły odparzone pupy niemowląt, łagodziły podrażnienia wrażliwej skóry, usuwały ciemieniuchę. Jak one to robiły?

Po prostu używały tego, co miały pod ręką. Stosowane przez nie naturalne sposoby kojenia dziecięcych przypadłości mogą się wydawać staromodne, ale wciąż są skuteczne. Warto je wypróbować, bo z ich pomocą można wyleczyć różne skórne dolegliwości maleństwa.

Reklama

Sprawdź, kiedy i po jaki produkt możesz sięgnąć, oraz w jaki sposób go wykorzystać.

Oliwa usunie ciemieniuchę

Oliwa z oliwek pomoże szybko pozbyć się z główki malucha szarożółtych łusek, czyli tzw. ciemieniuchy. Jest bowiem bogata w substancje, które korzystnie wpływają na wygląd skóry. Wśród cennych składników, jakie zawiera, są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), witaminy E, D, beta-karoten oraz lecytyna.

Dzięki zawartości tych substancji oliwa nie tylko świetnie nawilża skórę i przyspiesza jej regenerację, ale działa również bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie. Do zabiegów kosmetycznych najlepsza jest oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno, tzw. extra vergine.

Przyczyną powstawania ciemieniuchy jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych maluszka. Nie są one jeszcze w pełni dojrzałe i produkują zbyt dużą ilość łoju (czyli naturalnej wydzieliny skóry), co w połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem tworzy na główce dziecka coś w rodzaju skorupy. l

Jak to zrobić? Aby usunąć nieestetyczne łuski z główki maluszka na około godzinę przed kąpielą natłuść główkę malca oliwą i załóż mu bawełnianą czapeczkę. Uważaj, by podczas smarowania oliwa nie dostała się do oczu maluszka.

Taki oliwny kompres pomoże rozmiękczyć twarde łuski, które potem łatwo usuniesz, czesząc dziecko. Następnie wyczesz łuski z główki dziecka szczoteczką z miękkim włosiem. Staraj się wyczesywać strupki ostrożnie, aby nie podrażnić delikatnej skóry malca. Potem spłucz główkę maleństwa i umyj ją. Jeśli będziesz systematycznie stosować tę metodę (co 1-2 dni), ciemieniucha szybko powinna zniknąć.

Siemię lniane pomoże przy atopii

Nasiona lnu zawierają w swoich osłonkach dużo substancji śluzowych, które skutecznie łagodzą podrażnienia i stany zapalne oraz doskonale nawilżają skórę. Jeśli doda się je do kąpieli, utworzą na powierzchni ciała warstwę ochronną. Sprawia ona, że woda nie wyparowuje ze skóry właściwej, tylko pozostaje wewnątrz niej. Właśnie dlatego siemię lniane sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej i atopowej, która często bywa podrażniona.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) powoduje swędzenie oraz łuszczenie się naskórka. Zmiany na skórze zwykle pojawiają się w sytuacji kontaktu dziecka z uczulającymi go alergenami, np. pyłkami roślin, kurzem czy pożywieniem.

Skóra małego alergika potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Zwykle w takim przypadku używa się emolientów (czyli preparatów, które jednocześnie nawilżają i natłuszczają skórę), ale jeśli nie mamy ich pod ręką, do kąpieli maluszka z powodzeniem można użyć siemienia lnianego.

Jak to zrobić? Wsyp pół szklanki siemienia do 5-litrowego garnka z wodą. Całość gotuj na wolnym ogniu przez 15-20 minut, czasu do czasu mieszając. Jak zacznie wrzeć, wyłącz gaz i poczekaj, aż wystygnie. Następnie powstałą galaretkę przetrzyj przez sito, by usunąć nasiona i dodaj do wody w wanience. Potem wykąp w niej maluszka.

Po zakończeniu kąpieli nie spłukuj ciała malca, tylko osusz je ręcznikiem. Taką kojącą kąpiel warto stosować 2-3 razy w tygodniu.

Krochmal wyleczy trądzik niemowlęcy

Przemywanie krochmalem buzi malca to sprawdzona metoda na tę dolegliwość.

Trądzik pojawia się w pierwszych tygodniach życia malca. Najpierw na skórze widoczne są czerwone plamy, które później zmieniają się w drobne czerwone krostki. Przyczyną ich pojawienia się są pozostałości hormonów mamy w organizmie maleństwa. Gdy poziom hormonów się ustabilizuje, trądzik minie. Zanim to nastąpi, zmiany na skórze maluszka można złagodzić za pomocą krochmalu.

Jak to zrobić? Aby zrobić krochmal, wlej do garnka 0,5 litra wody i zagotuj. Odmierz 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej i rozmieszaj je dokładnie w pół szklanki zimnej wody - tak, by nie było grudek. Powoli, przez cały czas mieszając, wlej roztwór do wody gotującej się w garnku i poczekaj, aż zrobi się kisiel. Przelej go do czystej miseczki i przestudź. Namocz w krochmalu sterylny gazik lub wacik i przemyj nim zmiany trądzikowe na buzi maleństwa.

Mąka ziemniaczana zmniejszy rumień

Ma silne właściwości wysuszające, dlatego skutecznie łagodzi zmiany na skórze, działa antybakteryjnie oraz zmniejsza swędzenie. Właśnie dlatego od dawna jest stosowana jako skuteczny środek łagodzący odparzenia i zapobiegający powstawaniu nowych zmian.

Zaczerwienienia (rumień pieluszkowy) w okolicach odbytu i genitaliów zwykle są spowodowane zbyt długim kontaktem skóry z drażniącym ją moczem lub kałem. Dlatego pamiętaj, by brzdąc nie leżał zbyt długo w mokrej pieluszce. A gdy będziesz zmieniać ją na nową, przetrzyj skórę malca mąką ziemniaczaną.

Jak to zrobić? Niewielką ilość mąki wsyp na wacik i podczas każdej zmiany pieluchy przecieraj nim zaczerwienione pośladki niemowlęcia i okolice genitaliów. Nie zapomnij przetrzeć również pachwin maluszka. To miejsca, w które bardzo łatwo dostają się zanieczyszczenia z pieluszki, a w fałdkach skóry szybciej namnażają się bakterie, które sprzyjają powstawaniu podrażnień.

Roztwór sody zlikwiduje potówki

Soda oczyszczona stosowana zewnętrznie zmniejsza swędzenie oraz łagodzi podrażnienia skórne. Właśnie dlatego jest polecana jako środek zwalczający potówki.

Potówki to drobne, jasnoczerwone pęcherzyki. Najczęściej pojawiają się na szyi, karku, w zgięciach skóry i na pupie maluszka wtedy, gdy maluch jest przegrzewany. Systematyczne przecieranie ich roztworem sody oczyszczonej pomoże je zlikwidować.

Jak to zrobić? Przygotuj pół szklanki letniej przegotowanej wody. Wsyp do niej płaską łyżeczkę sody oczyszczonej, całość dokładnie wymieszaj, aż proszek się rozpuści. W tak przygotowanym roztworze zamocz wacik i przetrzyj nim zmiany na skórze. Taki zabieg przeprowadzaj kilka razy dziennie dotąd, aż krostki się zmniejszą.

Otręby złagodzą podrażnienia

Kąpiel w otrębach pszennych wygładza skórę, nawilża ją, łagodzi zaczerwienienia. Dodatkowo otręby doskonale ją odżywiają: są bogate w witaminy (głównie z grupy B) i sole mineralne (wapń, magnez i fosfor).

Niemowlęta mają cienką i delikatną skórę, która łatwo ulega podrażnieniu. Aby złagodzić zmiany skórne i zapobiec ich pogłębianiu się, stosuj kąpiel z otrąb.

Jak to zrobić? Do płóciennego woreczka wsyp porcję otrąb (300 g) i gotuj przez 30-60 minut w 3 litrach wody. Zagęszczony odwar wlej do przygotowanej wcześniej wanienki niemowlęcej z ciepłą wodą i wykąp brzdąca.


Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka. Tekst: Anna Żarska

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: naturalne kosmetyki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy