Reklama

Naturalne metody walki z nałogowym paleniem

Palenie papierosów to wciąż jeden z najczęstszych nałogów, który nierzadko jest przyczyną raka płuc czy innych przewlekłych chorób układu oddechowego. Statystyki dowodzą, że w Polsce pali około 31 procent mężczyzn i 29 procent kobiet. Ci, którzy podjęli walkę z nałogiem, wiedzą również, jak trudne jest rzucenie palenia. Często silna wola nie wystarczy. Pomóc mogą natomiast specjalistyczne preparaty, które dostaniemy w aptekach, a także naturalne metody. Podpowiadamy kilka skutecznych z tej drugiej grupy.

Olejek z goździków

Pierwsza propozycja to olejek z goździków, który wykazuje silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, a ponadto eliminuje nieprzyjemne zapachy. Wystarczy żuć trzy goździków kilka razy dziennie, by zmniejszyć łaknienie na tytoń. Wspomagające działanie goździków w walce z paleniem zostało potwierdzone i udowodnione na wielu przypadkach.

Płatki owsiane

Jak wynika z badań naukowych, regularnie jedzone płatki owsiane mogą zmniejszyć łaknienie tytoniu, a także jego wyczuwalność u ludzi, którzy walczą z paleniem. To ze względu na substancje zawarte w owsie. By odczuć pożądane efekty, warto codziennie jeść miseczkę płatków owsianych.

Reklama

Imbir

Działa uspokajająco oraz łagodzi napięcie organizmu związane z rzucaniem nałogu. Ponadto, zapobiega nudnościom, które często występują podczas odstawienia papierosów. Wykazuje również właściwości oczyszczające organizm z toksyn i szkodliwych substancji.

Żeń-szeń

Żeń-szeń jest pomocny w walce z wieloma nałogami, ponieważ hamuje produkcję dopaminy, którą używki wyzwalają. W efekcie mózg nie odczuwa potrzeby zwiększania dawki tytoniu czy alkoholu. Żeń-szeń można stosować w różnej postaci, choć za pewne najlepiej sprawdzi się w formie świeżego korzenia.

Pieprz cayenne

Z kolei pieprz cayenne oczyszcza organizm, usuwając z niego resztki tytoniu. W konsekwencji osoba uzależniona odczuwa mniejsze łaknienie na znaną organizmowi szkodliwą substancję. Pieprz cayenne najlepiej dodawać do potraw lub napojów.

Witaminy

Podczas rzucania palenia warto również wzmocnić organizm witaminami, które oczyszczają organizm z nikotyny i z toksyn. Naukowcy potwierdzają, że dzięki stosowaniu odpowiedniej diety można znacznie przyspieszyć proces wychodzenia z nałogu. Jadłospis powinien być bogaty przede wszystkim w owoce i warzywa, a także w ryby oraz chude mięso. Lekka dieta przyspieszy przemianę materii oraz spalanie i wspomoże eliminację szkodliwych substancji z organizmu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nałogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama