Reklama

Naturalne sposoby na bezsenne noce

Problemy z naturalnym zaśnięciem może mieć aż 50 procent Polaków. Liczba ta nie dotyczy wyłącznie osób cierpiących na przewlekłą bezsenność, ale również tych, którzy miewają problemy z szybkim zaśnięciem. Chroniczna bezsenność wymaga zazwyczaj konsultacji z psychologiem i psychiatrią, gdyż jej przyczyna często leży w psychice. Sporadyczne problemy ze snem można rozwiązać, stosując naturalne metody ułatwiające zasypianie i poprawiające jakość snu. Doskonale wzmocnią one również terapię, którą zaleci lekarz. Podpowiadamy pięć skutecznych sposobów, które wspomogą walkę z bezsennością.

Przyczyny problemów ze snem

Problem z zaśnięciem to zazwyczaj odpowiedź organizmu na trudną sytuację życiową lub efekt silnego przeżycia emocjonalnego. Bezsenność dotyka również osoby, które zmagają się z poważnym schorzeniem somatycznym, na przykład reumatyzmem, nadczynnością tarczycy lub nowotworem. Jednak zdecydowanie większa część populacji cierpi na bezsenność z powodów emocjonalnych. Do grupy najpopularniejszych czynników wywołujących bezsenność można zaliczyć:

• nadmierną ilość obowiązków i stres w pracy;

• stres spowodowany chorobą;

• zmartwienia w życiu osobistym;

Reklama

• niezdrowe odżywianie się (spożywanie tłustych posiłków przed snem);

• przewlekłe schorzenia i choroby;

• picie zbyt dużej ilości kawy oraz częste stosowanie używek.

Leczenie bezsenności można wspomóc naturalnymi metodami, które z pewnością nie zaszkodzą, a mogą pomóc! Jeśli bezsenne noce zdarzają się rzadko i są wynikiem silnego przeżycia, nie musimy od razu wybierać się do lekarza. Wystarczy się wyluzować i uspokoić. Jeśli częściej doświadczamy kłopotów ze snem, warto zastosować kilka skutecznych naturalnych metod, które pomogą szybciej zasnąć i zwiększą jakość snu.

Napar z waleriany

Waleriana wykazuje działanie uspokajające i rozluźniające. Napar z tego zioła skutecznie ukoi nerwy po całym dniu spędzonym w pracy lub stresującym wydarzeniu. Herbatkę z waleriany najlepiej pić go pół godziny przed snem każdego dnia. Warto pamiętać, by nie przesadzać z ilością naparu, gdyż nadmiar waleriany może wywołać biegunkę i bóle jelit.

Jak przygotować napar?

Zalej dwie łyżeczki suszonej waleriany 200 mililitrami wrzątku i odstaw na pięć minut do zaparzenia. Przestudzony napar wypij.

Relaksacyjna kąpiel przed snem

Szybkie zaśnięcie i wydajny sen zapewni także ciepła kąpiel relaksacyjna z dodatkiem aromatycznych olejków i soli morskich. Aromat olejków pozwoli wyciszyć umysł i ukoi nerwy, natomiast sól rozluźni spięte mięśnie. Kąpiel zaleca się brać minimum pół godziny przed snem. Warto pamiętać, by nie była zbyt gorąca, gdyż może podwyższyć ciśnienie krwi i wywołać efekt przeciwny do pożądanego. Do kąpieli dodaj ulubiony zapach olejku, a także sól himalajską. Kosmetolodzy i dermatolodzy uważają tę sól morską za najzdrowszą.

Pij przed snem ciepłe mleko z miodem

To jeden z najpopularniejszych napojów ułatwiających zaśnięcie. Nie bez powodu nasze mamy i babcie serwowały nam mleko z miodem przed snem. Dlaczego ten napój ułatwia zasypianie? Mleko zawiera spore ilości melatoniny, która poprawia wydajność snu i ułatwia zasypianie. Miód natomiast osłodzi podniebienie i sprawi, że poczujemy się sielsko. Ten napój z pewnością pomoże szybciej zasnąć.

Słuchaj relaksacyjnej muzyki przed snem

Muzyka, w szczególności relaksacyjna, wykazuje wyjątkowo pozytywne działanie na nasze zdrowie. Przede wszystkim wycisza umysł, koi nerwy i relaksuje ciało. Muzyka relaksacyjna idealnie przygotuje ciało i umysł do snu. By jednak przyniosła pozytywne efekty, musimy dogłębnie wsłuchać się w jej dźwięki. Na uspokojenie i wyciszenie najlepiej działają dźwięki fal, wodospadu, szum lasu oraz delikatny śpiew ptaków. Jeśli dokucza ci bezsenność, codziennie wieczorem posłuchaj przez minimum pół godziny muzyki relaksacyjnej. Włączaj ją również, gdy jesteś podenerwowany.

Jedz zdrową kolację minimum cztery godziny przed snem

Wielu z nas zapomina o tym, że godziny, o których spożywamy posiłki, mają istotny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie organizmu. Każdy, kto dba o swoje zdrowie, z pewnością wie, że ostatni posiłek dnia należy jeść minimum cztery godziny przed snem. W przeciwnym razie jest on odkładany przez organizm w postaci tłuszczu. Jednak to nie jedyny negatywny skutek jedzenia kolacji o nieodpowiedniej porze. Jeśli zjemy ją zbyt późno, może utrudnić nam zaśnięcie. Nasz organizm nie jest w stanie w szybkim czasie strawić konkretnego posiłku. Najlepsze rozwiązanie to zjeść ostatni posiłek minimum cztery godziny przed snem i zadbać o to, by był pożywny, ale jednocześnie niskokaloryczny.

Pamiętaj, że pigułka nasenna nie rozwiąże twoich problemów z zasypianiem. Może pomóc wyłącznie jednorazowo. Jeśli bezsenne noce zdarzają się coraz częściej, ich przyczyna z pewnością leży w twojej psychice. Postaraj się przeanalizować, co może być powodem twojej bezsenności. Jeśli zwalczysz przyczynę, kłopoty ze snem znikną. Warto jednak poprawiać wydajność snu naturalnymi i w pełni bezpiecznymi metodami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak poprawić jakość snu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama