Reklama

Naturalne sposoby na wzmocnienie pracy serca

Choroba niedokrwienna serca, arytmia, miażdżyca, dusznica, zawał serca, nadciśnienie tętnicze czy też wrodzona wada serca - to tylko kilka przykładów chorób atakujących najważniejszy organ naszego ciała. Czynniki zwiększające ryzyko ich wystąpienia to między innymi palenie papierosów, siedzący tryb życia, podeszły wiek, czynniki genetyczne, wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca, otyłość oraz nadmierne spożywanie alkoholu i produktów zawierających kofeinę. Problemy z sercem najczęściej sygnalizują utrzymujący się kaszel, dolegliwości odczuwane w okolicy klatki piersiowej, niepokój, zmęczenie, szybki lub nieregularny puls, a także duszności. Zdrowa, zrównoważona dieta oraz dostosowana do możliwości organizmu aktywność fizyczna to klucz do zdrowego serca. Nieocenione mogą się tu również okazać niektóre zioła.

Czosnek

Co wspólnego ze zdrowiem serca ma czosnek? Okazuje się, że bardzo wiele. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, a ponadto skutecznie obniża poziom złego cholesterolu LDL i obniża ciśnienie krwi. Takie zdolności czosnku powodują, że wydatnie zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca. W jakich ilościach najlepiej spożywać czosnek? Optymalna dawka to 1-2 zgniecione ząbki czosnku dziennie. Można także przyjmować suplementy zawierające wyciąg z czosnku. Ich dawkę należy skonsultować z lekarzem.

Uwaga: Właściwości rozrzedzające krew powodują, że czosnek może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Jeśli zażywasz jakiekolwiek medykamenty, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania fachowej porady.

Reklama

Głóg

Głóg to kolejna roślina znana ze swych właściwości wspierających zdrowie serca. Działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, obniżając tym samym ciśnienie krwi. Przyspiesza też przepływ krwi do serca i działa korzystnie na skurcze mięśni serca, wzmacniając serce i poprawiając jego funkcjonowanie. Ponadto zapobiega arytmii, stabilizując puls.

Rekomendowana ilość to 160 – 1800 mg na dzień w dwóch lub trzech podzielonych dawkach. Jest to zioło, które może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.

Hibiskus

Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają spożywanie hibiskusa w leczeniu chorób serca i układu krwionośnego. Roztwór sporządzony na bazie kwiatów tego zioła wpływa na mechanizmy miażdżycowe, poziom cukru, a także na wysokość ciśnienia krwi.

Przeprowadzone badania wykazały, że ekstrakt z hibiskusa pomaga zahamować procesy miażdżycowe u królików, u których stosowano dietę zawierającą duże ilości cholesterolu.

Jak go stosować?

Dwa razy dziennie pij szklankę herbaty z hibiskusa. Możesz też zastosować suplementację: dwa razy dziennie zażywaj 100 – 250 mg standaryzowanego ekstraktu. W celu ustalenia odpowiedniej dawki należy skonsultować się z lekarzem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: głóg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama