Naturalne sposoby walki z bólem głowy
Co robimy, kiedy boli nas głowa? Sięgamy po tabletkę przeciwbólową, bo jest to najszybszy i najprostszy sposób walki z bólem. Jednak zamiast sięgać po rozwiązania, które tylko maskują problem, warto zastanowić się, co jest przyczyną bólu i uderzać w samo jego źródło.
Niewiele osób wie, że bóle głowy mogą sygnalizować problemy z wątrobą. Nawracające bóle pojawiające się po obu stronach głowy, którym towarzyszą takie objawy jak ból brzucha, dyskomfort trawienny, mdłości, powinny wzbudzić czujność. Wątroba daje znać, że jest przeciążona i potrzebuje diety oczyszczająco-regenerującej. Tabletki przeciwbólowe są szczególnie przeciwwskazane w przypadku tego typu bólów. Dodatkowo obciążają one wątrobę i wcale nie pomagają, lecz pogarszają nasz stan.
Kolejną przyczyną częstych bólów głowy jest odwodnienie organizmu. Bóle pojawiają się wtedy z przodu głowy, z tyłu i po obu stronach. Woda stanowi ponad 70% masy ciała dorosłego człowieka i ponad 80% mózgu, dlatego jej niedobór może prowadzić do poważnych zaburzeń, a ból głowy to sygnał, że potrzebujemy szklanki wody – natychmiast!
Bóle głowy mogą być również spowodowane zapaleniem zatok przynosowych. Towarzyszy im katar i silny ból u nasady nosa, który nasila się szczególnie przy pochylaniu i nagłych ruchach. Zapalenie zatok, jeśli nie zostanie skutecznie wyleczone, często nawraca i uprzykrza nam życie silnymi bólami, gorączką i infekcją dróg oddechowych. Szybką ulgę w przypadku zapalenia zatok przynosi ziołowa inhalacja. Zaleca się wykorzystanie dziewanny. Pamiętać należy, by podczas zażywania inhalacji głęboko oddychać przez nos i często go czyścić.
Najczęstszym typem bólu głowy jest napięciowy ból głowy, którego główną przyczyną jest stres. Jest on również konsekwencją złej diety, braku snu, zmęczenia i odwodnienia. Napięciowy ból głowy odczuwany jest zwykle w okolicy czoła, skroni, czasami obejmuje całą głowę oraz szyję. Jak sobie z nim radzić? Przede wszystkim należy zadbać o siebie: zmienić dietę, jeść regularnie, pić dużo wody i wysypiać się. Najszybszym i najprostszym sposobem jest sięgnąć po tabletkę przeciwbólową, ale jest to rozwiązanie zwalczające tylko objawy, a nie przyczynę, które w konsekwencji może powodować inne problemy zdrowotne.
Wśród skutecznych metod walki z napięciowym bólem głowy wymienia się często refleksologię oraz chiropraktykę. Pierwsza z nich polega na uciskaniu odpowiednich punktów zwanych refleksami, które znajdują się na stopach, rękach oraz twarzy. Każdemu z tych punktów odpowiada określony organ bądź część ciała. Poprzez uciskanie tych miejsc poprawia się funkcjonowanie organizmu. Chiropraktyka natomiast skupia się na manipulacji kręgosłupa, ponieważ schorzenia układu ruchu mogą wpływać na ogólny stan zdrowia i powodować m.in. bóle głowy. Chiropraktykę często utożsamia się z kręgarstwem.