Reklama

Naturalne środki na pospolite bóle

Każdy z nas od czasu do czasu cierpi z powodu jakiegoś bólu. Najczęstszymi jego odmianami są np. bóle ucha, zębów, stawów, żołądka, głowy lub stóp. Ból może być wynikiem uszkodzenia ciała lub choroby. Większość ludzi leczy codzienne bóle przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zakupionych w pobliskim sklepie. Po co jednak tracić pieniądze, skoro istnieje wiele naturalnych środków przeciwbólowych, czekających w naszych kuchniach, spiżarniach i szafkach z przyprawami? Oczywiście, jeśli ból staje się ciężki do zniesienia, należy skonsultować się z lekarzem w celu prawidłowego zdiagnozowania problemu i jego leczenia. Oto kilka kuchennych produktów, które pomogą nam radzić sobie z często spotykanymi bólami:

Goździki na ból zębów

Bóle zęba, zarówno łagodne jak i ostre, mogą doprowadzić do szaleństwa. Najczęstsze ich przyczyny to ubytki, infekcja, ułamane zęby i choroby dziąseł. Goździki są najlepszym domowym sposobem na radzenie sobie z tym bólem. Zawarty w nich związek, zwany eugenolem, posiada naturalne właściwości znieczulające. Delikatne żucie goździków może złagodzić ból zębów i zapalenie dziąseł. Kolejnym sposobem na te schorzenia jest umieszczenie odrobiny olejku z goździków na waciku i rozprowadzeniu go na bolące miejsca.

Antyseptyczne i antybakteryjne właściwości goździków zapobiegają również infekcjom. Dlatego też dobrym pomysłem jest używanie zawierającej je pasty do zębów (przynajmniej dwa razy dziennie).

Reklama

Ocet jabłkowy na zapalenia stawów

Zapalenie stawów może objąć kolana, biodra, ręce, palce lub inne stawy. Jednym z głównych jego objawów są bóle - zarówno łagodne, jak i ostre.

Najlepszym domowym lekarstwem na zapalenia stawów jest ocet jabłkowy. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym pomaga on zmniejszyć ból i sztywność w stawach. Ocet jabłkowy pobudza nasz organizm do przyswajania składników odżywczych z pokarmu i asystuje w pozbywaniu się toksyn, nagromadzonych w stawach i tkance łącznej.

Wymieszaj łyżeczkę niefiltrowanego octu jabłkowego z łyżeczką miodu w szklance ciepłej wody. Otrzymany wywar pij dwa razy dziennie, przed spożyciem posiłku.

Mięta pieprzowa na bóle głowy

Na bóle głowy cierpią osoby niezależnie do wieku. Mogą one być powodowane przez wiele czynników, takich jak: odwodnienie, stres, napięcie, niepokój, przeziębienia, problemy z zatokami, spędzanie długiego czasu na słońcu oraz brak snu. Mięta pieprzowa to dobry domowy środek na ból głowy. Jej przeciwzapalne, rozkurczowe i uspokajające właściwości mają niezwykle pozytywny wpływ na nasz organizm. Możesz zarówno wmasowywać olejek miętowy w skronie, jak i pić ciepłą herbatę miętową słodzoną miodem. Jeszcze inną możliwością jest dodanie kilku kropli olejku z mięty pieprzowej do małego naczynia z wrzącą wodą i wdychanie otrzymanej w ten sposób pary.

Koper na bóle menstruacyjne

Bóle menstruacyjne i skurcze to poważny problemem dla wielu kobiet. Objawiają się najczęściej w postaci tępego lub pulsującego bólu w dolnych części brzucha, pleców i ud, podczas pierwszych dni cyklu miesiączkowego. Koper potrafi złagodzić ten ból i skurcze, zapewniając odrobinę wytchnienia. Jego przeciwskurczowe i przeciwzapalne właściwości pomagają zrelaksować mięśnie macicy. Pomaga on także zrównoważyć kobiece hormony.

Dodaj łyżeczkę nasion kopru do filiżanki gorącej wody, przykryj naczynie i poczekaj około 5 minut. Otrzymany wywar odcedź, dodaj trochę miodu i pij kilka razy dziennie.

Sól na bóle stóp

Bóle stóp to kolejny problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Może pojawić się on w dowolnym miejscu na stopie: palcach, pięcie, podeszwie, kostce itp. Najczęstsze jego przyczyny to wiek, niewygodne buty, zbyt intensywne spacery lub stanie na nogach przez długi czas. Do załagodzenia bólu stóp można wykorzystać jedną z najczęściej spotykanych w kuchni przypraw - sól. Wystarczy umieścić ½ szklanki soli kuchennej w małej wannie i zalać ją ciepłą wodą. Należy moczyć nogi w tym roztworze przez około 10-15 minut. Zabieg ten może być jeszcze bardziej skuteczny, jeśli zamiast zwykłej soli wykorzystamy sól epsom.

Miód na owrzodzenie jamy ustnej

Owrzodzenia jamy ustnej są bardzo częstym i bolesnymi problemami. Wrzody pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, warg, pod językiem oraz w dolnej części jamy ustnej. Te bolesne i irytujące podrażnienia mogą być wywoływane przez zaparcia, zmiany hormonalne, nadmierną kwasowość, przypadkowe ugryzienia policzków, stres i niedobór substancji odżywczych.

Na bolesne owrzodzenia jamy ustnej stosuj surowy miód (przynajmniej kilka razy dziennie). Postępuj tak, aż problem zniknie. W podobny sposób możesz wykorzystać również glicerynę lub olejek z witaminą E.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból | ból głowy | sól epsom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy