Reklama

Naturalne środki przeciwbólowe

Specjaliści biją na alarm – Polacy zażywają zbyt dużo leków przeciwbólowych. Może to wynikać z łatwej dostępności tych środków oraz niskiej świadomości zagrożeń płynących z ich częstego przyjmowania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że popularne leki przeciwbólowe podrażniają błony śluzowe żołądka i mogą przyczyniać się do choroby wrzodowej. Niektóre na dłuższą metę pogarszają kondycję nerek, a nawet szpiku kostnego i sprzyjają powstawaniu nadciśnienia. Mogą też wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego o wiele bardziej bezpieczne i zdrowe są naturalne środki o działaniu przeciwbólowym. Sprawdź, które z nich wykazują najsilniejsze działanie.

Kurkuma

Kurkuma nie bez przyczyny nazywana jest najzdrowszą przyprawą świata. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, można nią z powodzeniem zastąpić popularne leki. Do tego kurkuma ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy i trawienny – zwalcza stany zapalne i podrażnienia błony śluzowej żołądka. Pomoże także na ból gardła i stawów. Najlepiej spożywać ją na surowo jako dodatek do sałatek lub w formie naparu (warto dodać miód, imbir i cytrynę). Na bolące stawy najlepiej sprawdzi się mieszanka z łyżki kurkumy i łyżki miodu.

Kora wierzby białej

Reklama

Kora wierzby stosowana była kiedyś jako naturalna aspiryna. Zawiera bardzo dużo salicyny, która działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Pomoże na łagodne bóle reumatyczne, głowy i mięśni. Kora wierzby jest dostępna w sklepach zielarskich. Stosuje się ją w formie naparów.

Koci pazur (vilcacora)

Koci pazur to ziele pochodzące z Peru, które zawiera ponad 50 substancji bioaktywnych. Dzięki temu blokuje produkcję hormonu, który przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w organizmie. Koci pazur działa też przeciwbólowo. Jest niezwykle pomocny w leczeniu reumatyzmu i zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu biodrowego i kolanowego.

Kapsaicyna

Kapsaicyna to substancja naturalnie występująca w ostrych przyprawach, np. papryczce chili. Okazuje się, że oddziałuje na zakończenia nerwowe, hamując przekaźniki odpowiedzialne np. za ból głowy i migreny. Kapsaicyna jest też pomocna w walce z bólami reumatycznymi, mięśniowymi czy neuropatycznymi (stosuje się ją w formie rozgrzewających opatrunków). Wspiera też zwalczanie stanu zapalnego zatok.

Olejek goździkowy

Na uporczywy ból zęba pomoże olejek goździkowy. Działa znieczulająco i odkażająco, skutecznie odświeża oddech. Niweluje również ból gardła i zatok. Wszystko dzięki substancji znajdującej się w goździkach – spowalnia ona produkcję enzymów odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych.

Czosnek

Z dolegliwościami reumatycznymi i bólem zębów rozprawi się też czosnek. Znajdująca się w nim allicyna oraz olejki eteryczne działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Zgnieciony ząbek czosnku zmieszany z odrobiną soli wystarczy np. zastosować miejscowo na bolący ząb.

Zioła o działaniu przeciwbólowym

W walce z przewlekłym bólem (np. nerwobólami czy artretyzmem) skuteczne są również zioła. W wielu przypadkach pomagają, gdy zawodzą leki. Warto skorzystać z dobroczynnych właściwości dzikiej róży (łagodzi ból i zwiększa ruchomość stawów), wiązówki błotnej (zawiera związki salicylowe), waleriany (zbawiennie działa na układ nerwowy i koi ból) czy arcydzięgiela chińskiego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy