Naturalne środki zaradcze na podrażnienia oczu

Łzawienie lub suchość oczu, ich swędzenie, pieczenie, uczucie kłucia w oku, zaczerwienienia, uczucie obcego przedmiotu tkwiącego w oku, rdzawe plamki, ból, nadwrażliwość na światło i niewyraźne widzenie - to tylko niektóre z uciążliwych objawów podrażnienia oczu. Dolegliwość ta może być powodowana przez wiele czynników, takich jak kurz, dym lub inne substancje drażniące, makijaż zmęczenie, suchość oka oraz zakażenia.

podraznione oczy
© Photogenica
ciało obce w oku
© Photogenica

Niezwykle problematyczne może okazać się również ciało obce, które dostanie się do naszego oka np. żwir, piasek, kurz, fragmenty drewna i tworzyw sztucznych, farb lub metalu.

Na szczęście istnieją skuteczne środki zaradcze, które zapewnią szybką ulgę naszym oczom. Należy stosować je jednak tylko w sterylnych warunkach:

olejek rumiankowy
© Photogenica

Zmieszaj jedną łyżeczkę suszonego świetlika łąkowego z dwoma filiżankami wrzątku. Zostaw miksturę w spokoju przez 30 minut, a następnie staranie ją przecedź. Teraz wystarczy zanurzyć w niej czystą ściereczkę i umieścić ją na zamkniętych oczach przez okres 10 minut.

Jeśli cierpisz z powodu nadmiernej suchości oczu, przyjmuj około 1000 miligramów oleju lnianego dwa razy dziennie. Stymuluje on wytwarzanie łez i tym samym prowadzi do nawilżenia oczu.

Dodaj kroplę olejku rumiankowego do szklanki ciepłej wody. W otrzymanym roztworze namocz dwa waciki, porządnie wyciśnij je i umieść na zamkniętych oczach na około 10 minut.

okulary
© Photogenica

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą nam unikać problemów z oczami:

-Noś okulary podczas wietrznych dni. Pomogą one chronić nasze oczy przed latającymi w powietrzu drobinkami.

-Unikaj zadymionych miejsc.

-Regularnie zmywaj makijaż oczu. Jeśli pozostawisz go na zbyt długo, stanie się prawdziwym siedliskiem szkodliwych bakterii.

-Trzymaj spraye, dezodoranty i inne substancje drażniące z dala od twarzy i korzystaj z nich tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

-Nie trzyj oczu, zwłaszcza jeśli wcześniej korzystałeś z substancji drażniących.

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?