Naturalne terapie na zmęczenie i zimowe dolegliwości
Sprawdź, co błyskawicznie postawi cię na nogi, przepędzi smutki i doda ochoty do działania w krótkie, mało słoneczne dni.
Gryczany - doda sił. Pomaga zwalczyć przewlekłe zmęczenie. Polecany przy niedoborach żelaza. 2 łyżeczki miodu rozpuść w ciepłej herbatce z owoców dzikiej róży. Pij 1-2 razy dziennie.
Lipowy - pomoże zasnąć. Działa lekko uspokajająco. Polecany do picia w stanach niepokoju oraz bezsenności. Rozpuść 2-3 łyżeczki miodu w szklance ciepłej, przegotowanej wody. Dodaj 1 łyżeczkę octu jabłkowego. Pij codziennie przed snem.
Rzepakowy - poprawi nastrój. Polecany w stanach wyczerpania, spadku sił oraz sezonowej depresji. Wzmacnia serce. 2 łyżeczki miodu rozpuść w ciepłej wodzie, dodaj świeży sok z 1/2 cytryny. Pij rano i wieczorem.
Spadziowy - zmniejszy rozdrażnienie. Działa wzmacniająco na układ nerwowy, uspokaja,
pomaga w zasypianiu. Polecany przy anemii. 1 łyżeczkę melisy zalej szklanką wrzątku, parz 10 min pod przykryciem, przecedź i przestudź. Rozpuść 2-3 łyżeczki miodu. Pij przed snem.
Wielokwiatowy - wzmocni organizm. Ma dużą wartość odżywczą. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Ponadto usuwa zmęczenie. 2 łyżeczki miodu rozpuść w ciepłej wodzie, dodaj sok wyciśnięty z grejpfruta lub 1/2 cytryny.
Barwa pomieszczenia, w którym przebywasz, oraz ubrań, które nosisz, także ma wpływ na twoje samopoczucie.
Żółty działa przeciwdepresyjnie, pobudza umysł, ożywia, ale nie powoduje rozdrażnienia.
Pomarańczowy regeneruje siły, polepsza humor, poprawia koncentrację, ułatwia naukę.
Czerwony pobudza, dodaje odwagi, pomaga przezwyciężyć apatię, ale może wzmagać rozdrażnienie.
Fioletowy koi nerwy, odpręża, obniża ciśnienie, uspokaja pracę serca, pomaga zwalczyć ból.
Niebieski działa lekko nasennie, wycisza, mocno uspokaja, pomaga przy leczeniu nerwicy.
Zielony doskonale poprawia nastrój i koi nerwy.
Zimą, gdy dzień jest krótki, a słońca mało, nasz organizm wytwarza mniej pobudzającej serotoniny, co objawia się zmęczeniem i spadkiem nastroju. Oto jak możesz sobie pomóc.
Spacery - Wychodź z domu przynajmniej na pół godziny dziennie, nawet w dni pochmurne. Mimo że nie widzisz słońca, jego promieniowanie oddziałuje na twój organizm, co pobudza wydzielanie serotoniny.
Rytm dnia - Dopasuj go do wschodów i zachodów słońca, by maksymalnie wykorzystać światło dzienne.
Specjalne lampy - Gdy światło naturalne nie pomaga, można spróbować leczenia specjalistycznymi lampami, które wykorzystują światło spolaryzowane. O terapię zapytaj swojego lekarza, być może jakiś ośrodek w okolicy prowadzi takie seanse.
Melisa lekarska - Ma działanie uspokajające i lekko nasenne. Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego wywołane stresem. Stosuje się ją przy depresji, nerwicy oraz bezsenności. 1 łyżeczkę ziela zalej 1 niepełną szklanką wrzątku, przykryj i parz 5-10 min. Pij 3 razy dziennie.
Chmiel - Zaleca się jako środek uspokajający w stanach wyczerpania nerwowego, nadmiernej pobudliwości, bezsenności, a także jako lek wzmacniający w ogólnym osłabieniu organizmu. 1 łyżeczkę suszu zalej 1 szklanką wrzątku, przykryj i parz 10 min. Pij 2-3 razy dziennie.
Żeń-szeń - Właściwości lecznicze ma jego korzeń. Poprawia sprawność fizyczną i umysłową, zapobiega zmęczeniu i działa pobudzająco. 15 łyżek suszu zalej 2 l wódki, zamknij i odstaw w ciepłe miejsce na 2 tyg. Pij rano 4 łyżeczki przez 2 miesiące. Nie stosuj przy nadciśnieniu i arytmii.
Kozłek lekarski - Powszechnie znany jako waleriana. Zioło stosuje się w stanach pobudzenia nerwowego, napięcia, lęku i bezsenności. 2 łyżki sproszkowanego korzenia zalej 1 szkl. spirytusu, zamknij i odstaw na tydzień. Przecedź i pij 2-4 razy dziennie po 10-30 kropli.
Dziurawiec - Polecany jako lek na sezonowe zaburzenia nastroju i łagodne stany depresyjne. Uwaga! zioło zwiększa wrażliwość na światło. 2 łyżki suszonego dziurawca zalej 1/2 l spirytusu. Odstaw na tydzień. Przecedź. Pij 2 razy dziennie po 1 łyżeczce na 1/2 szkl. wody.
Yerba mate - Pomaga w stanach ogólnego wyczerpania i zmęczenia. Pobudza, ale nie powoduje rozdrażnienia, poprawia koncentrację. 1 czubatą łyżkę mate zalej 1 filiżanką gorącej wody (ok. 80 st.), parz 3-8 min (im krócej, tym silniej pobudza). Pij 4 razy dziennie.
Rozmarynowy - Poprawia pamięć, wspomaga koncentrację, działa pobudzająco, dodaje energii, działa przeciwdepresyjnie. 10 kropli olejku wlej do kominka zapachowego, ustaw w pokoju, gdzie przebywasz, lub nasącz chusteczkę kilkoma kroplami i wdychaj zapach.
Cytrynowy - Ma właściwości lekko pobudzające, ale też zmniejsza napięcie nerwowe oraz lęki, ponadto poprawia nastrój. Wacik nasącz 3-4 kroplami olejku, przyczep np. do bluzki w okolicach dekoltu. Podobne działanie mają też olejki: miętowy, różany, jałowcowy.
Lawendowy - Ma działanie uspokajające oraz nasenne. Pomaga zwalczyć niepokój i stres, a także łagodzi lekkie stany depresyjne. Wacik nasącz 4-6 kroplami olejku i połóż obok poduszki - szybciej zaśniesz. 8-10 kropli wlej do szklanki z gorącą wodą i postaw np. na grzejniku.
Tymiankowy - Ma właściwości lekko pobudzające. Olejek poprawia też sprawność umysłową, a także działa przeciwdepresyjnie. Wlej 10 kropli olejku do wanny z ciepłą wodą. Kąp się ok. 15 min. Wymieszaj 8 kropli olejku z 6 łyżeczkami oliwy, wymasuj kark i ramiona.
Można stosować je po konsultacji z lekarzem. Dostępne są m.in.: środki homeopatyczne - z mikro- i makroelementami oraz ułatwiającymi ich przyswajanie kwasami organicznymi; preparaty roślinne - z żeń-szeniem, guaraną, miłorzębem japońskim, jagodą brazylijską, arktycznym korzeniem; preparaty multiwitaminowe.
Każdy, kto czuje się przemęczony, powinien pomyśleć o zmianie diety. To podstawowe zalecenie lekarzy. Organizm łaknie witamin, które napędzą procesy życiowe. A ich najlepszym źródłem są pokarmy - te jak najmniej przetworzone. Pora przeprosić się z warzywami i rybami, suszonymi owocami i produktami z pełnego ziarna. Koniecznie trzeba zaprzestać żywienia się gotowymi daniami!
Witamina C szybko przywróci siły! Zwalcza wolne rodniki, nie pozwala niszczyć komórek i broni przed przeciążeniem mechanizmów obronnych organizmu. Zapobiega starzeniu się tkanek. Stymuluje do pracy układ odpornościowy. Znajdziesz jej dużo w: papryce, kiszonej kapuście, pomidorach, natce, szpinaku, kalafiorze i czarnych porzeczkach.
Witamina PP zadba o witalność i kondycję. Potęguje działanie insuliny - dzięki temu komórki są lepiej zaopatrywane w dającą energię glukozę. Wspomaga pracę mięśni i zwiększa wytrzymałość. Wpływa korzystnie na układ nerwowy, pomaga być odpornym na stresy. Występuje w: avocado, suszonych figach, daktylach i śliwkach, a także kiełkach pszenicy, nasionach słonecznika i rybach.
Kwas foliowy ważny czynnik regeneracji. Reguluje rozwój komórek i odpowiada za odbudowę tkanek. Chroni przed anemią oraz zaburzeniami nastroju i depresją. Zawierają go: warzywa zielonolistne (sałata, brokuły, szpinak, natka), fasola, groch i soja oraz owoce cytrusowe i ziarna zbóż.
W walce z przemęczeniem, obniżonym nastrojem i nerwowością pomogą odpowiednie minerały. Trzeba zadbać, by nie brakowało ich organizmowi. Wystarczy regularnie jeść bogate w pierwiastki pokarmy. A jest ich tak wiele, że jadłospis na pewno będzie urozmaicony!
Chrom położy kres zmęczeniu i apatii. Zwiększa zdolność przyswajania glukozy przez tkanki i reguluje jej stężenie we krwi. Ma także wpływ na zdrowie układu krwionośnego - chroni przed miażdżycą. Zawierają go: żółtka, ziemniaki ze skórką, piwo.
Potas zatroszczy się o serce i nerwy. Pomaga obniżyć ciśnienie i bierze udział w procesach kurczliwości mięśnia sercowego. Jest niezbędny dla komórek nerwowych. Występuje w: pomidorach, bananach, rodzynkach, borowikach i burakach.
Żelazo zwiększy wydolność organizmu. Odpowiada za dotlenienie tkanek i narządów.
Likwiduje męczliwość, osłabienie, zawroty głowy. Poprawia koncentrację i tolerancję wysiłku. Najlepsze źródła żelaza: wątróbka, drób, ryby, z warzyw - brokuły, szpinak, z owoców - morele.