Nawyki żywieniowe - jak zmienić je skutecznie
Słowa „dieta”, „zdrowe żywienie” czy „racjonalne posiłki” często kojarzą nam się z reżimem dietetycznym, a zmianę nawyków żywieniowych często łączymy z ograniczeniami i zakazami. Zmiana zachowań żywieniowych jest procesem długotrwałym, jednak możliwym do realizacji.
Każdego dnia mass media donoszą o nowych sposobach na pozbycie się zbędnych kilogramów czy wyjątkowym składniku odżywczym, który poprawia nasze zdrowie. W gąszczu tych informacji można się zagubić, szczególnie, że często wiadomości te się wykluczają. Trudno ocenić, czy przedstawiane zalecenia są zgodne z uznanymi i rzetelnymi rekomendacjami ekspertów. Trudno ocenić, czy m.in. gluten szkodzi, czy nie...
Dezinformacja i natłok informacji wcale nie pomagają w zmianie nawyków żywieniowych, które często kształtują się wiele lat. Dlatego niezwykle ważne jest wyznaczenie sobie celów, które krok po kroku będziemy osiągać.
Na początku warto określić, jakie popełniamy błędy i dlaczego potrzebujemy zmian. Co nas do nich skłania. Jakie korzyści z modyfikacji swoich nawyków żywieniowych uzyskamy?
Bardzo ważnym aspektem zmian zachowań żywieniowych jest powolna, ale systematyczna modyfikacja swoich zachowań żywieniowych. Zmiany bardzo restrykcyjne, zazwyczaj stosowane są w krótkich okresach czasu. Nie przyczyniają się do nabycia trwałych nawyków, ponieważ są trudne do realizacji.
Porada dietetyka znacznie ułatwi przygotowanie planu zmian, które będą dotyczyły diety. Dietetyk specjalizuje się w kształtowaniu zachowań prozdrowotnych, swoją wiedzą i doświadczeniem ułatwi osiągnięcie postawionych celów. Podejście indywidualne umożliwi optymalne dostosowanie działań dietetycznych, które będą efektywne i skuteczne.
Trwała zmiana nawyków żywieniowych wymaga czasu, dlatego decyzje te nie powinny być podejmowane pod wpływem chwili. Często zmiany w diecie rozpoczynamy z chwilą Nowego Roku, w okolicach różnych świat, imprez, wesel czy innych specjalnych okazji. Jednocześnie zapominamy, że w tych sytuacjach, często mamy styczność ze słodyczami, ciastami, wypiekami, tłustymi potrawami - które w diecie chcemy ograniczyć.